Ulft, Netherlands

Duitsland wil criminaliteit uit Nederland aanpakken met politiecentrum in grensregio

Foto: REGIO8
Plofkraken, drugshandel en reizende illegale vreemdelingen. Bekende fenomenen die zich de afgelopen jaren steeds meer afspelen in de grensregio, constateert het Duitse Ministerie van Binnenlandse Zaken. Om de groeiende grenscriminaliteit aan te pakken, wordt met Nederlandse partners gewerkt aan een gezamenlijk politie- en douanecentrum.
Ruben Dales | 18 maart 2024 16:41 | Aangepast op 18 maart 2024 16:41
“Nederland is de meest toonaangevende drugsoverslagplaats en het meest toonaangevende drugsproductieland van Europa”, zo schrijft het Duitse ministerie van Binnenlandse Zaken in reactie op vragen vanuit de Bondsdag, de tegenhanger van het Nederlandse parlement. Dit komt vooral door de Rotterdamse haven, waar veel drugs binnenkomt. Na aankomst in Nederland, wordt de drugs verplaatst naar allerlei plekken in Europa, waaronder Duitsland. Ook storen Duitse autoriteiten zich in toenemende maten aan de plofkraken in de grensregio. De meeste van deze misdrijven worden gepleegd in de Duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen, terwijl de daders vaak uit Nederland komen.

Om te voorkomen dat deze problemen verergeren, wil het Duitse ministerie samen met Nederland een gezamenlijk politie- en douanecentrum opzetten, ergens in het Duits-Nederlandse grensgebied. In dit centrum moet 24 uur per dag een speciaal politieteam klaarstaan om de georganiseerde criminaliteit aan te pakken. Door van elkaars systemen gebruik te maken, hoopt het Duitse ministerie de georganiseerde misdaad effectiever aan te pakken. Naast het bewaken van de openbare orde, moet het centrum ook de illegale immigratie aanpakken. Bovendien zou het Openbaar Ministerie betrokken moeten worden bij het centrum.

Goede samenwerking
In bepaalde grensregio’s wordt er volgens het Duitse ministerie al ‘goed’ samengewerkt tussen de Duitse en Nederlandse politieteams. Zo wordt gewezen naar de Limburgse plaats Kerkrade, waar een speciaal politieteam van Belgische, Nederlandse en Duitse politie samenwerkt. Dit team pakt gezamenlijk misdrijven op in de regio’s Aken (Duitsland), Luik (België) en Zuid-Limburg. Daarnaast zijn er een gezamenlijke politieteams (GPT) die controleren op verschillende autosnelwegen, waaronder het GPT Elten op de Duitse snelweg A3 bij de Achterhoek. Deze politieteams zijn nu alleen nog in bepaalde grensregio’s actief.

Waar komt het centrum?
Vanuit het nieuwe centrum moeten politie- en douanemedewerkers in het hele Nederlandse en Duitse grensgebied actief worden. Criminelen zouden hierdoor hun activiteiten moeilijker kunnen verplaatsen naar een ander grensgebied. Het Duitse ministerie is samen met vertegenwoordigers van de deelstaten Nedersaksen en Noordrijn-Westfalen in gesprek met het Nederlandse ministerie van Justitie en Veiligheid. Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie bevestigt de gesprekken, maar wil er inhoudelijk nog niet op ingaan.

Grenscriminaliteit in de Achterhoek
Ook de Achterhoek wordt regelmatig geconfronteerd met grenscriminaliteit. Zo hebben de grenscontroles van het GPT Elten al een hele reeks aan aanhoudingen opgeleverd, onder meer voor drugshandel en mensensmokkel. Daders van plofkraken in Duitsland rijden niet zelden door de Achterhoek. In 2016 crashte een lid van de ‘Audi-bende’ nog bij de snelweg A18 in Varsseveld. Vijf leden van deze criminele bende werden later veroordeeld tot jarenlange celstraffen.

Lees ook

Motorrijder scheurt met 189 km/u (!) over tachtigweg in Doetinchem

Een 28-jarige motorrijder is zijn rijbewijs kwijt nadat hij op dinsdag 22 april met een snelheid van...

Dit was Koningsdag 2025: ‘Achterhoek, vriendschap, samenbinden en Duitse regio’

Koning Willem Alexander en de ontvangende burgemeester Mark Boumans spraken er aan het begin en aan ...

Bengevoord verlaat Winterswijk en Euregio voor dijkgraafschap in Brabant en samenwerking met België

Hij pakt Koningsdag in Doetinchem nog mee en kan zijn burgemeesterschap van de gemeente Winterswijk ...

Parochiekerken in Duitsland eren paus Franciscus met klokkengelui

In Duitsland hangen vandaag, dinsdag uit eerbetoon aan de maandag overleden paus Franciscus de vlagg...

Twee auto’s flink beschadigd bij botsing in Zeddam

Twee auto’s zijn donderdagavond flink beschadigd na een botsing op de Drieheuvelenweg in Zeddam. Gee...

Politie Winterswijk ontdekt per toeval brand bij achterburen

De politie heeft donderdagavond per toeval een schoorsteenbrand bij een woning in Winterswijk ontdek...