gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

's-Heerenberg viert bekendste inwoner, wie was Mechteld ten Ham eigenlijk?

f7a58dcbc86723cfccc90f54b3c1b2de

‘s-Heerenberg staat aan de vooravond van het jaarlijkse weekend waarin de bekendste inwoner gevierd wordt; Mechteld ten Ham. Wie was de vrouw nou echt? Dat wilde schrijver Henk Verhaeren ook weten. Hoewel Mechteld als typische heks behandeld is en aan haar einde is gekomen, past ze niet helemaal binnen dat stereotype volgens Verharen.

Bart Sollman | Nick Hermsen |  | Aangepast op
De pest, mislukte oogsten, verliezen in de Tachtigjarige Oorlog, overleden vee: alles wat er maar tegenzat in ’s-Heerenberg werd Ten Ham verweten. “Als je het kwaad op één persoon kan projecteren, hoef je niet naar jezelf te kijken”, zegt Verhaeren. “Zij was een typische outsider. Ze woonde alleen, ging niet naar de kerk en zei recht voor z’n raap wat ze dacht. Dan ben je een makkelijk slachtoffer.”

Mechteld was de vrouw van Hendrik Hoornink, bode van graaf Herman van Bergh. Toen hij niet terugkeerde van een reis, zei ze dat ze voelde dat hij dood was. Dat wekte argwaan. Toen ook haar kinderen verdwenen, de dochter met een kermisklant, de zoon op een schip, dachten velen dat ze hen had vermoord.

‘Ik wil een proces’
Volgens Varhaeren was er veel haat en nijd in ’s-Heerenberg. “Iedereen keerde zich tegen haar. Als je het kwaad op iemand anders kunt leggen, hoef je zelf niet te kijken.” De situatie escaleerde tijdens een begrafenis. Mechteld was niet uitgenodigd, maar stormde toch het kerkhof op. “Ze riep: ‘Ik ben het zat!’ En ze eiste een proces. Rechter Heinrich Groene was erbij en zei: ‘Kom vanmiddag maar naar het stadskantoor.’ Vanaf dat moment kon ze niet meer terug.”

Mechteld moest de waterproef ondergaan, in de Laak bij Azewijn. Wie bleef drijven, was een heks. “Ze bleef drijven, waarschijnlijk omdat ze haar adem inhield. Of gewoon omdat ze wat meer vet had dan een ander. Maar dat maakte niet uit: ze was schuldig”, aldus Verhaeren.

Geen sprookje
Wat volgde waren ondervragingen en martelingen. “Als je gemarteld wordt, ga je alles bekennen wat de beul wil horen”, zegt de schrijver. Uiteindelijk werd Mechteld op de brandstapel gezet, voor de ogen van de hele stad. “Wie niet kwam kijken, was zelf verdacht. Iedereen wist dat het onzin was, maar niemand durfde te spreken. Zelfs de rechter niet.”

Volgens Verharen lijkt het Mechteld ten Ham-weekend tegenwoordig op een sprookjesfestival, maar dat beeld klopt niet. “Het is de harde realiteit. Dit mechanisme, iemand aanwijzen als zondebok, zie je nu nog steeds. Op sociale media bijvoorbeeld. Daarom moeten mensen blijven praten. Als je stopt met communiceren, dehumaniseer je de ander. Blijf de ander als mens zien en niet als iemand die een pact met de duivel heeft gesloten zoals ze over Mechteld zeiden.”

Lees ook

Trommelzonderrommel0

Doetinchemse leerlingen krijgen gezonde lunch: ‘Het kan ook simpel en goedkoop’

Een boterham, een stuk fruit of toch een lekker koekje? Wat kinderen van huis uit meekrijgen in hun broodtrommel, verschilt nogal. Om kinderen bewuster te maken van gezonde voeding, krijgen leerlingen van meerdere scholen in de Achterhoek, waaronder OBS De Hagen in Doetinchem, een gezonde lunch voorgeschoteld. Dat gebeurt onder de noemer 'Trommel zonder Rommel'.

WhatsApp Image 2026-10-29 at 22.58.44 (1)

Auto brandt uit op A18 bij Doetinchem

Een auto is donderdagavond volledig uitgebrand op de A18 bij Doetinchem. De brand ontstond door een nog onbekende reden in het dashboard van het voertuig.

DRU_110

Dikke meerderheid voor DRU-plan oppositie: 'Niemand wil dat de DRU verdwijnt'

De neuzen in Oude IJsselstreek staan bijna allemaal weer dezelfde kant op in het DRU dossier. Bijna de voltallige gemeenteraad stemde in met het alternatieve plan van de oppositie om de stichting de winter door te helpen. Waar het college een subsidie van 573.144 euro wilde geven, kiest de raad voor een lening van 600.000 euro.

VBVOLGRA0

De Graafschap wacht zware avond in Volendam: ‘Een extreme ploeg’

Na de uitschakeling dinsdagavond in de eerste ronde tegen Roda JC in Kerkrade treft De Graafschap vrijdagavond aan de andere kant van het land de nummer zeven van de competitie, FC Volendam. De Wijdbroeken zijn bezig aan een wisselvallig seizoen, maar zijn vooral in eigen huis op schot.

SupermarktBerghLidl

Montferland en Lidl op één lijn, ontwikkeling ’s-Heerenberg-Oost stap verder

De verhuizing van de Lidl in ’s-Heerenberg van de Emmerikseweg naar De Bongerd in ’s-Heerenberg-Oost is een stap dichterbij. De gemeente Montferland heeft ingestemd met aangepaste voorwaarden van de supermarktketen. Lidl moet nu met de grondeigenaren in gesprek om de benodigde grond in handen te krijgen.

Scootmobiel30

Senioren oefenen in Eefde met scootmobiel: ‘Dat vinden ze best eng’

Een tiental senioren deed dinsdagochtend mee aan een scootmobielopfriscursus bij dorpshuis Het Hart in Eefde. Het vervoersmiddel is voor veel mensen op leeftijd essentieel om zelfstandig op pad te blijven gaan, toch ziet cursusgever Philip Stempels dat het voor sommige deelnemers wel spannend is.