gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Portugezen aan de slag in Achterhoekse zorg

a987a4315954a44191aa6d01dab3d8da.jpg

Tien Portugese verpleegkundigen zijn in de Achterhoek aan de slag gegaan voor zorgorganisaties Marga Klompé en Careaz. Veel zorgmedewerkers in de Achterhoek gaan de komende jaren met pensioen en dus dreigt een tekort aan handjes.

Davie Klein Gunnewiek |
Mara Silva is een van deze verpleegkundigen. Ze werkt nu drie maanden in woonzorgcentrum Stegemanhof van Marga Klompé in Aalten. “Ik help de bewoners met wassen en douchen, maaltijden en verdere zorg die ze nodig hebben”, zegt Silva. Voordat ze naar de Achterhoek kwam, volgde Mara een intensief programma in haar eigen land, waarbij ze de manier van werken in de Nederlandse zorg en de Nederlandse taal leerde. “De taal is nog een beetje moeilijk, want Nederlands en Portugees verschillen veel van elkaar”, zegt Silva. “Maar ik leer elke dag nieuwe woorden.” Dat ze huis en haard heeft verlaten, vindt Silva niet lastig. “Mijn moeder heeft het daar moeilijker mee”, aldus Silva. “Ze mist mij en vraagt wanneer ik weer naar Portugal kom, maar ik hou van avontuur, een nieuwe cultuur en andere landen bezoeken.” Collega Diana Silva is pas sinds drie weken in Nederland en werkt op een zorglocatie van Careaz in Lichtenvoorde. Ze ziet de verschillen met de ouderenzorg in Portugal. “De werkcondities zijn hier beter dan in Portugal. Daarnaast hebben de mensen hier hun eigen kamer en zijn ze heel zelfstandig. Dat vind ik leuk om te zien.”

Deze hoogopgeleide zorgprofessionals kunnen in Portugal vaak geen of onvoldoende passend werk vinden, terwijl er in Nederland een structureel capaciteitsprobleem is dat steeds groter wordt. “Wij hebben best veel vacatures net als veel andere zorgorganisaties in de Achterhoek”, vertelt Gerdien ter Voert van Careaz. “We vissen met z’n allen in dezelfde vijver.” Dat Portugese verpleegkundigen nu werkzaam zijn op verschillende zorglocaties is een welkome aanvulling. “Het was in het begin voor wat collega’s best even wennen”, zegt Ter Voert. “Taal-technisch, maar ook het verschil in opleiding. Inmiddels merken we dat veel collega’s enthousiast zijn over de nieuwe collega’s.” De buitenlandse zorgmedewerkers gaan het volledige zorgtekort in de Achterhoek niet oplossen. “Natuurlijk moeten we kijken naar bredere oplossingen om de zorg te kunnen continueren”, zegt Ter Voert. “Uiteindelijk lossen deze mensen voor een deel het probleem op.”

Integreren in de Achterhoek
Om de integratie van de Portugese zorgmedewerkers soepel te laten verlopen, probeert bemiddelingsbureau Care Casters de verpleegkundigen zich snel thuis te laten voelen. “De Achterhoek is geen Amsterdam, dus daar selecteren we wel op”, zegt Frank Mateman van Care Casters. “We kijken naar wat ze willen op werk- en privégebied. Even een wandeling maken of een kop koffie drinken hoort daarbij. Daarnaast regelen we ook de inschrijving bij de huis- of tandarts en de sportvereniging. ”De doelstelling is dan ook dat deze Portugese verpleegkundigen zich in de Achterhoek gaan vestigen. “Ze moeten echt onderdeel worden van hun Achterhoekse woon- en werkomgeving. Het is essentieel dat ze hier mensen gaan ontmoeten, zodat ze hier willen blijven wonen.”

Meer buitenlandse medewerkers
Mateman sluit niet uit dat er in de toekomst meer buitenlandse zorgmedewerkers naar de Achterhoek komen. “We werven ook in Spanje en Italië”, zegt hij. “Je merkt dat de Zuid-Europese zorg het beste aansluit op het Nederlandse zorgsysteem. Je ziet daar de familiecultuur en daarom kiezen we voor dit soort landen.”

Foto: REGIO8

Lees meer over:

|

Lees ook

Brand Vrachtwagen Gelselaar.jpg

Vrachtwagen uitgebrand in Gelselaar, politie vermoedt brandstichting

Een vrachtwagen is in de nacht van maandag op dinsdag aan de Bollertweg in Gelselaar volledig uitgebrand. De politie is een onderzoek gestart naar de oorzaak van de brand, mogelijk is die aangestoken.

180dfe50-b331-4cc8-8f0e-a649148e568a.jpg

Motorrijder rijdt ree aan en komt hard ten val in Vorden

Een motorrijder is in Vorden hard ten val gekomen nadat hij een overstekende ree heeft aangereden. Het slachtoffer is met onbekend letsel meegenomen naar het ziekenhuis.

De Huet 1 (003).png

Sité verduurzaamt ruim 400 woningen in Doetinchem en Gaanderen

Sité Woondiensten gaat ruim 400 woningen in de gemeente Doetinchem opknappen en verduurzamen. Veel woningen zijn toe aan energiebesparende maatregelen en bij een groot deel moeten de daken worden aangepakt. De werkzaamheden starten dit jaar.

WhatsApp Image 2026-03-10 at 13.36.40.jpeg

Geen gewonden bij kop-staartbotsing bij Laag-Keppel

Op de Wehlsedijk bij Laag-Keppel heeft dinsdagochtend een kop-staarbotsing plaatsgevonden. Bij de botsing zijn geen gewonden gevallen.

BandenBMW2.jpg

Wielen van tientallen auto's gejat na inbraak bij BMW-dealer in Doetinchem

Bij een BMW-dealer in Doetinchem zijn afgelopen weekend bij tientallen auto’s de wielen gestolen. Hoe groot de schade voor het bedrijf precies is, is op dit moment nog niet bekend.

Doetinchem fietsen rotonde auto.png

Fietsveiligheid verbeterd in Doetinchem, maar nog altijd 'code oranje'

Geen code rood meer, maar volgens de Doetinchemse Fietsersbond is er nog veel ruimte voor verbetering. In het onderzoek Fietsgemeente van het jaar kleurt Doetinchem oranje, terwijl het overgrote deel van de Achterhoek groen is.