Ulft, Nederland
Terug

Inwoners Etten uiten zorgen over mogelijke komst van asielzoekersdorp nabij dorpskern

e23b5d740868cc7c7634aa709a6c0613.jpg

Zo’n driehonderd inwoners van Etten kwamen zaterdagochtend samen om hun stem te laten horen tegen de mogelijke komst van een grootschalig asielzoekerscentrum. Binnen de gemeenteraad wordt gesproken over een opvanglocatie voor zo’n vijfhonderd asielzoekers, vlakbij de kern van Etten en Doetinchem. Vooralsnog is er echter nog niets besloten; het gaat slechts om plannen en geruchten. Toch maken veel Ettenaren zich nu al grote zorgen.

Hidde Vinkenvleugel |  | Aangepast op
“Met de veranderingen in de maatschappij, net als de val van het kabinet en ook wat er qua criminaliteit gebeurd is, spelen de gemoederen toch een beetje op. We maken ons echt concrete zorgen over wat er gebeurt als hier inderdaad een asielzoekersdorp van 500 mensen komt", vertelt omwonende Marleen Schipper.

De gedachte aan een mogelijke komst van een zogenoemd asielzoekersdorp roept nu al verschillende frustraties op. “Het frustreert ons dat er wel geld is voor dit soort dingen en niet voor andere zaken die voor de hele bevolking hier belangrijk zijn", aldus Schipper. “We hebben een kruispunt waar twee jaar geleden ontzettend tegen geageerd is omdat het onveilig is. De wegen hebben hier acht weken dichtgelegen en er is helemaal niets aan het kruispunt gedaan. Het lijkt alsof alles wel naar buiten kan en niet voor de eigen gemeenschap.”

Daarnaast maken de inwoners zich zorgen over de mogelijke hoeveelheid asielzoekers. “Wij vragen ons af waarom er nu zoveel asielzoekers moeten komen, terwijl er volgens de integratiewet niet de plicht is om zoveel mensen op te nemen. Dat frustreert ons", aldus Schipper.

‘Wij snappen dat er zorgen zijn’
De gemeente Oude IJsselstreek was zaterdagochtend niet aanwezig bij het plaatsen van het spandoek, maar is wel op de hoogte van de actie: “Wij begrijpen dat er vragen en zorgen leven, en deze nemen wij serieus. Zoals bekend heeft de gemeenteraad besloten dat er in de gemeente ruimte is voor een asielzoekersdorp. Met de gemeenteraad is afgesproken dat dit proces zorgvuldig wordt doorlopen", aldus de gemeente.

De gemeente laat ook weten dat er nog geen besluit is genomen over een locatie: “Een mogelijke locatie buiten de kern vraagt om infrastructurele maatregelen; daarvoor is de provincie Gelderland aan zet en hierover zijn wij in gesprek met de provincie. Tegelijkertijd zijn de gemeente en het COA nog in gesprek met grondeigenaren en is er nog geen overeenstemming. Dit alles is een lang en zorgvuldig proces, en naar verwachting is mogelijk in 2026 hierover meer duidelijkheid.”

‘Nu al je stem laten horen’
Dat de inwoners van Etten zich nu al kenbaar maken over hun standpunt tegenover het plan, is volgens Schipper iets wat niet vroeg genoeg kan beginnen. “Als je nu je stem niet laat horen, ben je gewoon te laat. Wij vinden het ook geen goede methode om 500 asielzoekers bij elkaar te zetten. Etten telt 1800 inwoners, dus dat zorgt voor een disbalans; het hele Achterhoekse waar we hier zo dol op zijn, gaat gewoon totaal verdwijnen. Daar zijn we bang voor.”

“We zijn niet tegen de opvang van vluchtelingen, helemaal niet, maar we zijn wel tegen de manier waarop het nu gaat. Geen dorp van 500 mensen, maar kleinschalige projecten waarbij mensen kunnen integreren in de maatschappij. Daar staan wij als kerngroep voor", aldus Schipper.

Lees ook

KalmAnPlatteDroomAfl10.jpg

De Platte Droom | Jonge Achterhoekers zwoegen voor overname familiebedrijf

Jonge Achterhoekers Lars Rossel en Thimo Peters hebben beide ambitie om het familiebedrijf over te nemen en het toekomstbestendig te maken. In de eerste aflevering van de driedelige serie ‘De Platte Droom’ is te volgen hoe de ondernemers dit aan willen pakken.

Dorpskern Almen.7770.JPG

Almen bijt het spits af met dorpendeal, Exel volgt: raad ziet kansen én risico’s

Na Almen lijkt ook Exel op weg te zijn om een dorpendeal binnen te halen. Daarmee zou de buurtschap het tweede dorp in de gemeente Lochem worden, dat deze regeling inzet om leefbaarheid en ontmoeting te versterken. De ontwikkeling kwam begin deze week naar voren tijdens een raadsbijeenkomst, na kritische vragen over hoe dorpendeals over de gemeente worden verdeeld.

RaterinkDijkhuizen.jpg

Dijkhuizen ziet weer groeibriljant vertrekken bij De Graafschap: 'Zo gaat dat in deze wondere wereld'

Het zijn hectische dagen voor Marinus Dijkhuizen. De trainer van De Graafschap zag de afgelopen week met Arjen van der Heide, Bouke Boersma en Othniël Raterink drie sterkhouders de kleedkamerdeur op de Vijverberg achter zich dicht doen. Drie punten zaterdagmiddag op bezoek bij Helmond Sport moeten zorgen voor afleiding van het transfergeweld.

Slingeland sneeuw

Slingeland Ziekenhuis krijgt nieuwe afslag, wegen rond Doetinchem op de schop

De wegen rondom het nieuwe Slingeland Ziekenhuis in Doetinchem gaan, als het aan de provincie Gelderland ligt, flink op de schop. Om ervoor te zorgen dat de nieuwe zorgcampus, met onder meer het ziekenhuis en een revalidatiecentrum, goed bereikbaar wordt, zijn aanpassingen aan de infrastructuur nodig. Nieuwe aanrijroutes komen er niet, maar wel extra rijbanen. De provincie presenteerde de eerste ontwerpen tijdens een inloopavond in Doetinchem.

Gerrit180.jpg

Weerboer Gerrit Vossers verwacht een winters maar droog weekend

Gerrit Vossers neemt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersvoorspellingen voor het weekend in de Achterhoek en de Liemers door. Bij De Vos in Westendorp voorspelt hij een winters weekend.

ZwaardPolitie.jpg

Man zwaait met zwaard in Lochem, blijkt onschuldig spelletje

De politie kreeg donderdagavond een melding van een voorval, dat zo uit de middeleeuwen kon komen. Een man zou met een zwaard aan het zwaaien zijn in Lochem, iets dat dreigend op voorbijgangers overkwam. De politie rukte uit, klaar voor een spannende avond, dat uiteindelijk meer op een rollenspel bleek te lijken dan op een misdaad.