gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Gendringen herdenkt met nieuw monument

81359ef5b302800e2b08f10399f0195f.jpg

Honderden oorlogsslachtoffers, waaronder Duitse militairen, worden vanaf vrijdag herdacht met het nieuwe monument 'Opdat wij niet vergeten' in Gendringen. Ruim 77 jaar na de Tweede Wereldoorlog vinden meerdere nationaliteiten elkaar bij het herdenken van het verleden.

Jasper Hazelaar |
Duitsers, Canadezen, Britten en Nederlanders kwamen vrijdagmiddag allemaal samen in het gedenk- en wandelpark ‘t Olde Kerkhof om de onthulling bij te wonen. De tonen van de volksliederen tekenden het internationale karakter van het moment. Niet alleen het Wilhelmus, maar ook de liederen van Oekraïne, Groot-Brittannië, Canada én Duitsland werden gespeeld. Het zorgde voor de nodige emoties. Burgemeester Otwin van Dijk van Oude IJsselstreek is trots op de samenkomst: “Het is belangrijk dat je je realiseert dat oorlog iets is dat tussen landen plaatsvindt, waarbij landen ook weer de hand naar elkaar kunnen reiken om in broederschap verder te leven.”

Ook voor de Canadees Dennis Isfeld was het bijzonder. Hij hoorde deze week het verhaal over de dood van zijn vader, die in de Tweede Wereldoorlog om het leven kwam in Netterden, van een ooggetuige. “Bedankt Nederland”, sprak de geëmotioneerde Canadees in zijn toespraak. “Dank aan alle inwoners van dit prachtige land.” De overzeese dankbaarheid bleek ook uit de woorden van de Canadese ambassadeur Lisa Helfand: “Dit geeft een goed gevoel, om in staat te zijn Canada te vertegenwoordigen wanneer de Nederlanders nogmaals de opofferingen van Canadese soldaten voor de vrijheid herdenken. Het maakt me elke keer weer trots.”

Duitsers herdacht
Naast Nederlandse oorlogsslachtoffers en geallieerde soldaten, worden ook Duitse militairen herdacht met het gietijzeren monument. “Het monument besteedt aandacht aan de meer dan vijfhonderd slachtoffers die in de oude gemeenten Gendringen en Wisch zijn gevallen”, zegt Jacques Ploeger, lid van de werkgroep die zich inzette voor de komst van het monument. “Daarbij is het heel bijzonder dat er 176 Duitse gevallenen herdacht worden in dit monument.”

Veel geleerd
Het gevoel van bijzonderheid deelden de Duitse burgemeester Christoph Gerwers (Rees) en Van Dijk. Gendringen was ook het laatste dorp in de gemeente Oude IJsselstreek zónder oorlogsmonument. “Dus ik ben wel trots dat nu alle dorpen een monument hebben”, zegt Van Dijk. De meeste indruk maakte echter de dankbaarheid van Isveld. "Ik sprak hem net", aldus Ploeger. "Hij zei: 'Ik heb in die zeven dagen in Nederland meer geleerd over wat er met mijn vader gebeurd is, dan wat er in 77 jaar daarvoor tot mijn kennis gekomen is.'"

Dit bericht is tot stand gekomen in samenwerking met de lokale omroepen Antenne Niederrhein en RN7.

Foto: REGIO8

Lees ook

Tanken10.jpg

Duitse korting op brandstof niet eerder dan 1 mei van kracht

De aangekondigde verlaging van de Duitse benzineaccijns met 17 cent per liter laat voorlopig nog op zich wachten. Naar verwachting treedt de prijsverlaging daarom op zijn vroegst op 1 mei in werking.

John Haverdil Luc Helmink Mike Sterkenburg industrie energie Varsseveld.jpg

Varssevelds industriepark wil zelf stroom regelen, dé oplossing voor netcongestie?

Jaren moeten wachten op een stroomaansluiting lijkt voor bedrijven in Varsseveld straks verleden tijd. De Varsseveldse Industriële Vereniging (VIV) onderzoekt samen met Joulz en de gemeente Oude IJsselstreek een eigen stroomnetwerk. Bedrijven gebruiken daarin elkaars opgewekte stroom en slaan die op in batterijen. “In plaats van tien tot vijftien jaar hoef je dan bijvoorbeeld maar twee jaar te wachten op een aansluiting. Bedrijven kunnen nu pas in 2035 worden aangesloten”, zegt voorzitter van de VIV, Luc Helmink.

Huntenpop220.jpg

Huntenpop kondigt Pommelien Thijs en Bokoesam aan voor 35e editie

Een aantal grote nieuwe namen zijn toegevoegd aan de line-up van Huntenpop 2026. De Vlaamse zangeres Pommelien Thijs en de rapper Bokoesam trekken naar het festival in Ulft. Het evenement bij het DRU Industriepark hoopt zaterdag 22 augustus opnieuw uit te verkopen.

SaZaTopsporthal20.jpg

'Lange Mannen' spelen thuisduels European League in Doetinchem

De SaZa Topsporthal in Doetinchem vormt van 12 tot en met 14 juni het decor voor internationaal topvolleybal. De Nederlandse mannenploeg, beter bekend als de Lange Mannen, speelt daar twee belangrijke duels in de CEV European League.

Stroombroek60.jpg

Nieuw strand, ‘oud’ zand: populair Stroombroek krijgt opfrisbeurt

In aanloop naar de start van het zwemseizoen wordt er bij Stroombroek in Braamt nog hard gewerkt aan de opknapbeurt rondom de zwemplas. Het recreatiegebied is een populair en groeit de laatste jaren weer qua bezoekersaantallen. Reden genoeg voor beheerder Leisurelands om onder andere het strand onder handen te nemen.

KartbaanEefde.jpeg

Uitbreiding kartbaan Eefde zorgt voor flinke weerstand: ‘Waar is de mens in dit verhaal?’

De plannen om de kartbaan in Eefde uit te breiden met een paintball- en elektrocrossterrein zorgen voor flinke weerstand. Omwonenden vrezen voor meer overlast, terwijl de initiatiefnemer stelt dat het plan binnen de regels past. Dinsdagavond kwam het plan in de gemeenteraad van Lochem aan de orde, met betrokkenen als insprekers.