gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Gaanderens Mannenkoor neemt afscheid, emotioneel einde van een tijdperk

ad93684f2178c45292e471f97a6b512e

Het Gaanderens Mannenkoor houdt er na zestig jaar mee op. Twee jaar geleden besloot het bestuur, na lang wikken en wegen, om te stoppen vanwege het teruglopende ledenaantal. Om op een eervolle manier afscheid te nemen, geven ze daarom nog één keer een concert in de Martinuskerk in Gaanderen. Het besluit was extreem lastig en sloeg als een bom in bij de vereniging.

Hidde Vinkenvleugel |  | Aangepast op
“Voor een hele hoop mensen is het hun avond uit,” vertelt bestuurslid Willem Maas. “Je hebt bij ons de eerste en tweede helft en voor een hele hoop mensen ook nog de derde helft. Dan duiken ze lekker de kroeg in om sterke verhalen te vertellen.” Niet alleen de sterke verhalen gaan de koorleden missen. “Ook het stukje sociale contact is erg belangrijk voor mij. Ik ging namelijk regelmatig naar de derde helft,” legt Wilfried Kamperman uit, die al veertig jaar lid is. “We hebben al een beetje geopperd om de derde helft nog één keer per maand te behouden, want anders denk ik dat we toch wel in een heel diep gat vallen.”

Herbert Klanderman is het jongste lid van het koor. Hij vindt het erg jammer dat er niet meer leeftijdsgenoten meedoen, maar begrijpt dat stoppen het meest verstandige besluit is. “Ik denk dat als je bepaalde liedjes wil uitdragen, je ook een bepaalde hoeveelheid mensen nodig hebt die er staan. Dat kun je naar mijn idee niet met vijftien man doen,” aldus Klanderman. “Er zijn koren die bijvoorbeeld uit hun hoofd kunnen zingen. Zo ver zijn wij niet, dus ik denk dat je daar dan ook wat mist.”

Een grote vriendengroep
De groep betekende voor alle koorleden ontzettend veel. Het is voor velen een plek waar ze hun emoties en verhalen kwijt konden. “Het is een hele hechte, harde kern die eigenlijk al jaren met elkaar zingt. Alleen daar komen geen nieuwe mensen meer bij,” legt Maas uit. “Van de ene kant is dat leuk, dat altijd dezelfde vrienden er zijn, maar het mannenkoor is meer dan zingen alleen. Het is gewoon een keiharde, goede vriendengroep.”

Als Kamperman een lange dag had gehad, kwam hij na de kooravond als een herboren mens weer thuis. “Ik ging soms met slechte zin naar het koor en kwam dan altijd met goede zin weer thuis,” vertelt Kamperman. “Dat zeiden ze bij mij thuis ook: ‘Goh, je hebt weer goede zin. Dat is wel anders dan toen je vanavond wegging.’”

Nog één keer alles geven
Toch komt er nu een einde aan het wekelijkse uitje. Op 24 november zullen de laatste klanken van het geliefde koor klinken. Om nog één keer alles te geven voor hun geliefde publiek, gaat het koor genieten van dit laatste concert. “Ik ga echt alles goed in me opnemen tijdens het concert, en dan houdt het op een gegeven moment gewoon op,” beschrijft Kamperman. “We moeten gewoon alle herinneringen goed behouden. Zeker dat laatste concert, dat blijft voorlopig nog wel even in ons hoofd hangen. Dat kan niet anders.”

Lees ook

Bergkaplmotoren

Motoren vliegen over Bargkapel in Megatent: ‘Ons hoogtepunt’

Vliegende motoren over het podium in de Megatent bij dikke rock, dat is een gegeven. Maar diezelfde motoren die over een grote blaaskapel vliegen terwijl de tirolerdeuntjes door de tent schallen? De Barchemse Bargkapel had de primeur. “Ik voelde de modder in mijn nek tijdens het blazen.”

WhatsApp Image 2026-07-18 at 13.50.01

LIVEBLOG | Zwarte Cross zaterdag

De derde dag van de Zwarte Cross is begonnen. REGIO8 doet alle dagen verslag van het evenement in de Achterhoek. Volg deze liveblog voor actuele informatie en video's van het festivalterrein.

stunt0

Megakatapultsprong Zwarte Cross geschrapt na tweede vlucht

De megakatapultsprong over de Megatent op de Zwarte Cross is voor de laatste twee festivaldagen geschrapt. De tweede stuntman, die vrijdagavond de sprong waagde raakte ook gewond. Laurent Arrabito brak bij de landing op het valkussen zijn enkel.

WhatsApp Image 2026-07-17 at 16.52.51 (1)

De Graafschap verliest oefenpot met 3-6 van Telstar

De Graafschap heeft het oefenduel tegen eredivisionist Telstar vrijdagmiddag verloren. Op sportpark De Greune in Haaksbergen werd het na 105 minuten voetbal 3-6.

bromfietsklasse01

LIVEBLOG | Zwarte Cross vrijdag

De tweede dag van de Zwarte Cross is begonnen. REGIO8 doet alle dagen verslag van het evenement in de Achterhoek. Volg deze liveblog voor actuele informatie en video's van het festivalterrein.

GWWP0

Weerboer Gerrit voorspelt ideaal festivalweer vanaf de Zwarte Cross

Gerrit Vossers neemt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersvoorspellingen voor het weekend in de Achterhoek door. Vanaf de Zwarte Cross in Lichtenvoorde voorspelt de weerboer ideaal festivalweer.