gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Droogte in Achterhoek neemt toe, nog geen sproeiverbod in zicht

7d4c13ec3d072f94a16946d595d0c89d

Net als in de rest van Nederland, is het ook in de Achterhoek al een tijd kurkdroog. Al maandenlang ligt de gemeten neerslag onder het gemiddelde. In maart viel er slechts 2,8 millimeter neerslag ten opzichte van de ruim 50 millimeter in een ‘normaal’ jaar. De huidige maand mei verloopt tot dusver ook erg droog en de komende weersvoorspellingen laten nog geen neerslag zien.

Mack Delleman |  | Aangepast op
In Waterschap Vallei en Veluwe geldt vanaf donderdag een onttrekkingsverbod uit oppervlaktewater en in delen van Noord-Brabant geldt al een sproeiverbod. In de Achterhoek is daar echter nog geen sprake van. “Wij hebben simpelweg op dit moment nog geen echte grote knelpunten”, aldus Vanya Ginsel van Waterschap Rijn en IJssel. “In onze vergunningen is vastgelegd wanneer er oppervlaktewater, zoals uit rivieren en sloten, gebruikt mag worden om bijvoorbeeld landbouwgrond te besproeien. Als er nog water over de stuw stroomt, is het dus toegestaan om dit water te gebruiken. Er komt pas een sproeiverbod als er geen water meer over de stuw stroomt.”

Voor de vele boeren die de Achterhoek rijk is, betekent een eventueel sproeiverbod dat ze zijn aangewezen op het beschikbare grondwater. Onder meer in 2020 en 2023 hebben zij dit ook al voor de kiezen gekregen. “Elke boer heeft natuurlijk zijn eigen onderneming, dus wat dat betreft hebben wij geen inzage in hun watervoorziening. De afgelopen jaren is het vaker erg droog geweest. Wij hopen daarom dat boeren zich daarom ook hebben aangepast op deze situatie”, vervolgt Ginsel.

In de toekomst kijken
Dat er in de Achterhoek nog geen sproeiverbod geldt, heeft ook te maken met het vooruitdenken van een aantal maanden terug. Ginsel: “Waar dit kon hebben we in de wintermaanden heel wat regenwater opgevangen, bijvoorbeeld via stuwen. Op die manier hebben we een flinke hoeveelheid water opgeslagen. Daarnaast werken we onder meer samen met landgoederen en andere waterschappen om het waterpeil te reguleren.”

Zelf een steentje bijdragen
Het opvangen van regenwater is niet alleen de taak van het waterschap. Ook mensen thuis kunnen een bijdrage leveren om het waterniveau op peil te houden. “Het hele idee van tegel eruit, plant erin is bijvoorbeeld in het leven geroepen zodat de grond meer regenwater kan opnemen. Maar hoeveel maatregelen we ook nemen, we blijven enorm afhankelijk van regenwater", sluit Ginsel af.

Lees ook

MediaMarkt

College Doetinchem wil meewerken aan 33 appartementen op voormalig MediaMarkt-pand

Het college van burgemeester en wethouders van Doetinchem heeft in principe ingestemd met een plan om 33 appartementen te realiseren op de bovenste verdieping van het pand aan de Burgemeester van Nispenstraat. Het gebouw komt vanaf augustus, na vertrek van sportschool Basic-Fit, leeg te staan. Ook voor de begane grond en eerste verdieping is nu een invulling gevonden.

weth bland

Installatie college Berkelland niet volledig: Koenderink nog niet beëdigd

Tijdens de gemeenteraadsvergadering van dinsdagavond zijn de nieuwe wethouders van de gemeente Berkelland benoemd. De avond kreeg echter een onverwachte wending bij de installatie van het nieuwe college. Wethouderskandidaat Ton Koenderink van Samen voor Berkelland kon niet worden benoemd en beëdigd, omdat de originele Verklaring Omtrent het Gedrag (VOG) nog niet beschikbaar was.

LivingSatues20

Extreme hitte zet streep door Kids Living Statues: ‘Willen we kinderen niet aandoen’

Met temperaturen ruim boven de 30 graden en een gevoelstemperatuur die mogelijk zelfs oploopt tot boven de 40 graden, heeft de organisatie van het Living Statues-weekend in Doetinchem een moeilijke beslissing moeten nemen. Kids Living Statues, dat zaterdag op het programma stond, gaat niet door. Volgens de organisatie staat de gezondheid van de deelnemers voorop.

WhatsApp Image 2026-06-23 at 12.17.55

Vrouw met rollator valt in vijver bij Ruimzicht in Doetinchem

Een vrouw op leeftijd is dinsdagmiddag met een rollator in de vijver terecht gekomen bij Villa Ruimzicht. De vrouw heeft vervuild vijverwater binnengekregen en moet voor controle mee naar het ziekenhuis.

WhatsApp Image 2026-06-23 at 00.11.27

Grote brand in ijzergieterij in Isselburg, geen gewonden

Bij een grote brand in een opslaghal van een ijzergieterij in het Duitse grensplaatsje Isselburg zijn maandagavond geen gewonden gevallen. Hoe de brand heeft kunnen ontstaan is nog niet duidelijk.

Glowmovies Boek30

Glowmovies trekt meer dan honderd jonge fans naar Doetinchem: 'Lezen is ook gezond'

Fans van het YouTube-kanaal Glowmovies kwamen zaterdag naar kinderboekwinkel Meester Mokka in Doetinchem. Het populaire Limburgse duo Rik Kleeven en Jesper Weijs, dat meer dan een miljoen abonnees heeft, signeerde daar hun nieuwe boek 'Rik en Jesper en de frikandelbroodjescrisis'. Met hun boek hopen ze vooral kinderen weer vaker aan het lezen te krijgen.