gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Almense stichting wil Achterhoekse mummies onder de kerk behouden

430eec14c07beda973a389b065a08aef

Wie aan mummies denkt, denkt al snel aan de oude farao's van Egypte. Toch zijn ze in de Achterhoek ook te vinden. In een inzakkende crypte onder de kerk in Almen liggen achttien goed bewaarde mummies uit de achttiende eeuw. Stichting Almens Crypte zet zich in voor het behoud van deze fragiele plek en heeft hiervoor een subsidie van 11.000 euro gekregen van de gemeente Lochem.

Viggo Zweverink | Mees Pelgrim |  | Aangepast op
“Het is natuurlijk prachtig dat dit in Almen te vinden is, maar dat is niet ter verdienste van ons”, zegt Gradus Vrieze van Stichting Almens Crypte. “Wij voelen het eerder als een soort verplichting aan ons voorgeslacht om eer te betuigen aan datgene wat voor hen belangrijk was.” Met de subsidie hoopt de stichting onder andere een toegangsweg te vinden naar de crypte. De huidige ingang is namelijk niet te gebruiken voor wetenschappelijk onderzoek.

“Binnenkomen door de ventilatie roosters is al best wel een avontuur. Om binnen te komen leggen wij een soort Perzisch tapijt op de vloer. Een onderzoeker moet hier op liggen en zich via het kleedje naar beneden laten zakken”, aldus Vrieze. “En dan kom je daar tussen 18 kisten terecht. Onder deze omstandigheden kan je geen onderzoek doen.” Onder het altaar van de kerk zit volgens archieven een verstopte trap en deur. Deze moeten eerst worden uitgegraven voordat deze gebruikt kan worden. “Het eerste wat er moet gebeuren is het in kaart brengen van de crypte. Wij willen weten waar die trap en deur precies zitten, nu is dat nog raden. Je moet weten hoe je een kist naar boven kan halen”, aldus Vrieze.

Architectuur
De Almense mummies zijn goed bewaard gebleven door een knap stukje architectuur. “Hier is dat gedaan door ventilatieroosters aan de zuid en noord kant van de kerk te plaatsen”, legt Vrieze uit. Door de ventilatieroosters ontstaat er temperatuurverschillen op de muren van de crypte, wat leidt tot een goede lucht circulatie. Deze omstandigheden zijn geschikt om het ontbindingsproces van een lichaam een halt toe te roepen. “Wij weten dat het werkt omdat er een aantal jaar geleden een vogeltje in is gevonden”, zegt Vrieze. “Die is er een keer naar binnen gevlogen en kon waarschijnlijk niet weg. Dat vogeltje is daar gestorven, maar is helemaal gaaf gebleven.”

Fragiel
Doordat de mummies zo fragiel zijn, is het niet verstandig om de crypte open te stellen voor geïnteresseerden. Wel hoopt de stichting de crypte op een andere manier wat meer bekendheid te geven. “Ik denk dat als we op termijn wat willen laten zien, dat dat alleen maar kan in het lokale museum” aldus Vrieze. “Met film, foto’s en acteurs die de mummificatie naspelen. Op die manier willen we laten zien hoe de vorige generaties naar hun dood en het hiernamaals keken.”

Dit bericht is tot stand gekomen in samenwerking met de lokale omroep Ideaal

Lees ook

WhatsApp Image 2026-09-04 at 23.02.17

De Graafschap opnieuw hard onderuit

De Graafschap heeft opnieuw een flinke nederlaag geleden. Koploper Heracles Almelo legde de Superboeren met 5-0 over de knie. Daarmee blijft de ploeg van Thomas Duivenvoorden steken op één punt.

Bahia rechtvoor entree

Bahia in Bocholt week dicht voor groot onderhoud

Zwemparadijs en saunacomplex Bahia in Bocholt is sinds vrijdag 4 september een week gesloten. In het complex vinden grondige schoonmaak-, onderhouds- en renovatiewerkzaamheden plaats. Hoewel de tijdelijke sluiting vooraf in Duitsland was aangekondigd, waren niet alle bezoekers uit de Nederlandse grensstreek daarvan op de hoogte.

WhatsApp Image 2026-09-04 at 10.55.09

Van lawinepijlen tot sterretjes: inleveractie Lochem drukbezocht ondanks Achterhoekse blinde vlek

Vuurwerk is nu echt verboden in Nederland. Maar juist in de Achterhoek is nog maar weinig mogelijkheid om dat vuurwerk in te leveren. Om de laatste restjes vuurwerk binnen te krijgen, rijdt er daarom een vuurwerkbus door Nederland. Vrijdagochtend staat hij in Lochem, later nog in Zutphen en Enschede. Daarmee is de Achterhoek een blinde vlek op die kaart.

Stadhuis doetinchem

Inwoners delen zorgen over sociale veiligheid in Doetinchem: 'Sommige plekken liever vermijden'

Donkere fietspaden, overlast door drugsgebruikers, verwarde of verkeerd begrepen personen en intimidatie op straat. Dat kwam naar boven tijdens drie gespreksavonden over sociale veiligheid in de gemeente Doetinchem. Inwoners deelden uiteenlopende situaties en plekken waar zij zich niet veilig voelen.

SluisEefde0

Sluis bij Eefde kan vaker worden gebruikt: van vijf naar tien doorvaarmomenten

Rijkswaterstaat verhoogt vanaf maandag het aantal momenten waarop schepen door de sluis bij Eefde kunnen varen. Het aantal schuttingen wordt uitgebreid van vijf naar tien per dag. De verruiming is mogelijk doordat het waterpeil van de IJssel de afgelopen week verder is gestegen.

Gerrits Weerpraot0

Weerboer Gerrit Vossers voorspelt een weekend met ideaal terrasweer

Gerrit Vossers neemt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersvoorspellingen voor het weekend in de Achterhoek en Liemers door. Bij Landwinkel Luemers in Ulft voorspelt de weerboer een ideaal weekend om het terras op te gaan.