Ulft, Netherlands

Montferland snijdt in de eigen organisatie

Om het miljoenentekort in de begroting te dichten moet Montferland de komende jaren structureel bezuinigen. Het college stelt in de programmabegroting voor de aankomende vier jaar onder meer voor om de ozb te verhogen en te bezuinigen op het minimabeleid en de eigen organisatie.
Regio8 | 25 september 2020 17:48 | Aangepast op 25 september 2020 17:48
“Er vallen geen gedwongen ontslagen”, zegt wethouder Martin Som van Montferland stellig. De gemeente wil het overgrote deel van het miljoenentekort indammen door intern te besparen op personeel en inkoop van diensten. “De gemeente heeft relatief veel werknemers rond de pensioengerechtigde leeftijd. De gaten die ontstaan wanneer zij vertrekken, moeten we op een andere manier gaan opvangen. We moeten natuurlijk een slagvaardige organisatie blijven.” Hoewel de wethouder niet de illusie heeft dat dit een makkelijke opgave wordt, put hij hoop uit de coronacrisis: “Het enige lichtpuntje, voor zover je dat zo kan noemen, is dat we hebben gezien dat we als organisatie flexibeler kunnen zijn.” Hiermee doelt Som onder andere op thuiswerken en online vergaderingen.

Naast de bezuinigingen in de eigen bedrijfsvoering wil het college jaarlijks één miljoen euro bezuinigen op andere posten. De grootste besparing komt door het verhogen van de ozb met vier procent. Dit komt bovenop de inflatiestijging van 1,7 procent. “Het klinkt als een forse stijging, maar het komt op jaarbasis neer op 27 euro per huishouden. Dat is iets meer dan twee euro per maand”, licht Som de impact van de voorgestelde maatregel toe. Met de verhoging van de ozb wil het college jaarlijks 290.000 euro besparen.

Verlagen grens minimabeleid
Het college wil vanaf 2022 een besparing van 150.000 euro realiseren door de grens van het minimabeleid te verlagen van 120 naar 110 procent. “Dit betreft niet de mensen in de bijstand, maar de inwoners van Montferland met een inkomen tot 20 procent boven de bijstandsnorm", zegt de wethouder. "Door deze bezuiniging betaalt de gemeente onder andere geen collectieve extra aanvullende ziektekostenverzekering meer voor deze groep. Daarnaast wordt de bijzondere bijstandsvergoeding lager."
Stopzetten subsidiëringen

Andere besparingen moeten worden gerealiseerd door te stoppen met subsidiëringen aan de IJsselgroep Psychologische Dienstverlening, Thuis in Montferland en de Montferland Run. In totaal wil het college hier de aankomende vier jaren tussen de 75.000 en 150.000 euro mee besparen.

De gemeenteraad in Montferland zal in november een definitief besluit nemen over de bezuinigingen.

Foto: REGIO8

Lees ook

Inloophuis in Doetinchem ondersteunt al 12,5 jaar iedereen die met kanker te maken heeft

Het Oude IJssel Huis in Doetinchem is voor veel mensen een belangrijke plek. De deuren staan open vo...

GroenLinks-PvdA Lochem boos om afschrikmethode met dode kraaien

GroenLinks-PvdA Lochem maakt zich boos om de meerdere dode kraaien die in Lochem hangen om andere vo...

Varssevelder (22) negeert stopteken en crasht; reed onder invloed en zonder geldig rijbewijs

De automobilist die zondagavond gewond raakte bij een eenzijdig ongeval aan de Korenburgerveenweg in...

SP Doetinchem niet bij gemeenteraadsverkiezingen 2026

SP Doetinchem verschijnt bij de komende gemeenteraadsverkiezingen niet op de kieslijst. De afdeling ...

Starterslening in Lochem gaat omhoog naar landelijke maximum 50.000 euro

De starterslening voor woningzoekenden in Lochem gaat omhoog naar 50.000 euro. Het bedrag staat nu a...

Grenscontroles Nederland gaan half jaar langer door

De grenscontroles bij de Nederlandse grens gaan een half jaar langer door. Dat maakte minister David...