Ulft, Netherlands

Lev (15) mag meedoen aan verkiezingen

Lev Weikamp, de nummer twee op de kandidatenlijst van de nieuwe partij Frontale in Winterswijk, mag meedoen aan de gemeenteraadsverkiezingen. De vijftienjarige scholier heeft zich zonder toestemming van zijn ouders verkiesbaar gesteld en die probeerden dat, zonder succes, via de rechter terug te draaien.
Domien Esselink | 11 maart 2022 14:29 | Aangepast op 11 maart 2022 14:29
Levs moeder ging woensdag bij de Raad van State in Den Haag in beroep tegen het besluit van het centraal stembureau van Winterswijk. Daar hebben haar zoon en de zestienjarige Oliver Heming zich aangemeld voor de gemeenteraadsverkiezingen op 16 maart, met de nieuwe partij Frontale. Oliver is daarmee de jongste lijsttrekker van Nederland. Lev heeft zich zonder medeweten van zijn ouders kandidaat gesteld. Zijn moeder heeft geprobeerd dat besluit via de rechter terug te draaien, maar ving bot bij de bestuursrechter in Den Haag.

Lev wordt namelijk tijdens de komende regeerperiode van vier jaar achttien jaar. Daarom mag hij niet beperkt worden in zijn keuze en vormt de leeftijd volgens de Kieswet geen belemmering. De kwestie bij de Raad van State is niet eerder voorgekomen in Nederland en de ouders van Lev trokken bij die primeur dus aan het kortste eind. Volgens Oliver blijft Lev op de kandidatenlijst staan: "Zijn ouders zijn in hoger beroep gegaan, dat klopt, maar Lev blijft wel op de lijst staan. Ik ga er verder niet over, maar ben als lijsttrekker de woordvoerder en ga er zeker mee door."

'Overtreffende cijfers'
Oliver is optimistisch over zijn kansen bij de komende gemeenteraadsverkiezing in de gemeente Winterswijk. "De schoolverkiezingen ga ik met overtreffende cijfers winnen en daarna stemmen de achttienjarige leerlingen, de ouders en de boeren tijdens de verkiezingen ook op mij. Ik denk dat ik zeker een zetel kan halen", blikt de scholier, die net als Lev op het Gerrit Komrij College in Winterswijk zit, alvast vooruit.

'Hoogst haalbare'
De zestienjarige wil het 'hoogst haalbare' in de politiek, namelijk minister-president worden. Daarom wil hij van zijn partij Frontale de grootste van Nederland maken. "Dat is mijn doel, ik vind politiek leuk", zegt Oliver. Mocht hij daadwerkelijk een zetel halen, dan kan hij die als zestienjarige niet innemen. Die zetel blijft dan leeg.

Geen volwassene
De kandidatenlijst van Frontale bestaat namelijk alleen uit Oliver en Lev. Stel dat er een meerderjarige op had gestaan, dan zou die bij de winst van een zetel kunnen doorschuiven en over twee jaar op vrijwillige basis plaats kunnen maken voor Oliver Heming. Die volwassene ontbreekt echter.

Foto: REGIO8

Lees ook

Twee personen aangehouden na politieachtervolging in Doetinchem

Twee personen zijn dinsdagmorgen na een politieachtervolging aangehouden in Doetinchem op verdenking...

Informatieavond in Borculo over incident met gifwolk, vragen in Lochem

De inwoners van Borculo en omgeving worden nog bijgepraat over het incident bij Friesland Campina op...

Het mag van de burgemeester constructiever en zakelijker in de Lochemse raadszaal

ACHTERGROND / Eén zwaluw maakt nog geen zomer. Het is een cliché dat opgeld doet voor de gemeenteraa...

Bakoven van aardappelverwerker Aviko in Steenderen afgebrand

Een bakoven van aardappelverwerker Aviko in Steenderen heeft in de nacht van maandag op dinsdag vlam...

Vrouw met breiwerk kijkt op tijdens schorsing debat golfclub: ‘Is het gestopt?’

De aangekondigde schorsing is haar blijkbaar ontgaan. Ze kijkt maandagavond verbaasd op van haar bre...

‘Willem, succes!’ Fractievoorzitter Datema van CDA Lochem verhuist naar Groningen

“Willem, succes!” Dit waren maandagavond de laatste twee woorden die Henk Datema voor de microfoon i...