Ulft, Netherlands

Leerlingen uit Halle herdenken gevallen vliegeniers uit Tweede Wereldoorlog

Tientallen leerlingen van de Dorpsschool Halle hebben donderdagochtend een poppykrans neergelegd bij het monument van gevallen vliegeniers uit de Tweede Wereldoorlog in Halle. Bij de herdenking was een speciale gast aanwezig, de Brit Patrick Watts herdacht samen met de kinderen de omgekomen soldaten.
Nick Hermsen | 31 augustus 2023 17:04 | Aangepast op 31 augustus 2023 17:04
"Het is ongelofelijk dat zelfs nu, 83 jaar na de oorlog, deze mannen nog worden herdacht", aldus Watts. "Ik heb besloten dat ik hier graag wilde zijn dit jaar en de kinderen te bedanken die hier zijn om de dappere mannen te herdenken die hebben gevochten voor vrijheid." Sinds 2015 wordt er jaarlijks in Halle stilgestaan bij het monument. Rick Wolsink, directeur van de school, geeft aan dat het erg bijzonder is dat Watts dit jaar aanwezig is. “Hij is zelf bijna 80 nu en heeft gesproken met de neven en nichten van de piloot van toen. Hij heeft veel informatie verzameld, informatie die niet bekend was. Dat is nu ook weer gedeeld met de kinderen”, aldus Wolsink.

De verhalen over de vliegeniers betekenen volgens Jan Willem de Gee van Halles Belang veel voor Halle, daarom is de samenwerking met de school volgens hem ook erg belangrijk. “Wij vinden dat ook jonge mensen er zich van bewust moeten zijn dat vrijheid niet vanzelfsprekend is en dat we daarom terug moeten denken aan de periode waarin het allemaal niet zo fijn was in Nederland”, vertelt De Gee. “En dat we mede door wat deze Britse piloten hebben gedaan, wij daar de vrijheid aan te danken hebben.”

Wie heeft het monument geplaatst?
Het monument werd vijf jaar nadat de vliegeniers uit de lucht zijn geschoten geplaatst. Tot op de dag van vandaag is het niet duidelijk wie het monument heeft neergezet. “Niemand weet het, de Hallenaren niet en de steenhouwer die het monument heeft gemaakt weet het ook niet. Het was die dag slecht weer”, schetst de schooldirecteur. “Ze hebben niets kunnen vastleggen. Ze weten alleen dat een Britse militair het monument heeft onthuld, maar wie dit heeft geïnitieerd is niet bekend.”

Dit bericht is tot stand gekomen in samenwerking met de lokale omroep Ideaal.

Foto: REGIO8



Lees ook

Winterswijk gaat zonder coalitie en met drie wethouders verder

Na weken van bestuurlijke onrust heeft de gemeenteraad van Winterswijk besloten om de bestuursperiod...

De eerste tenten en podia van Festival Achterland verrijzen op de Bleek in Doetinchem

Met nog een kleine week te gaan verrijzen de eerste tenten en podia van Festival Achterland op De Bl...

Weerboer Gerrit voorspelt een weekend met zomerse temperaturen

Gerrit Vossers neemt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersvoorspellingen voor het w...

50 jaar Normaal gevierd met 25.000 Anhangers in Lochem

Høken, brekken en angoan, Normaal heeft wat te vieren! Zoals inmiddels traditie is treedt de dialect...

Recordaantal deelnemers doen mee met Geglij in de Wei in Beek

Beek is tijdens Hemelvaartsdag weer het decor van de 9e editie van Geglij in de Wei. Een recordaanta...

Democratie op z’n Aaltens – maar wat kunnen we leren van Duitsland?

Er is iets fascinerends aan hoe een kleine gemeente als Aalten zich vastbijt in een groot thema. Dri...