Het idee komt uit de koker van Gendringenaar en oud-leraar van de Christoffelschool Evert Soontiëns. “Ik ben zelfs nog aanwezig geweest bij de onthulling van het beeld ook, ik vond dat dit een prominente plek moest krijgen in Gendringen. Dat is gelukt, tegenover de Wijssel.” Hij nam contact op met Albert Sluiter, bestuurder van scholenstichting Essentius. “Ik kreeg de vraag waar dat beeld was. Ik vond het een goed idee om het terug te plaatsen, maar ik wist echt niet waar het gebleven was”, zegt Sluiter.
Sterker nog, “Ik ben hier jaren naar binnen gelopen zonder dat ik het beeld überhaupt heb zien staan”, geeft Sluiter toe. Dankzij Soontiëns werd de boel ingang gezet en werd de samenwerking met Oude IJsselstreek gezocht. “Gelukkig wisten wij wel waar het beeld was. Bij de sloop hebben we het zorgvuldig verwijderd en bij ons in de gemeentewerf opgeslagen”, zegt wethouder Marco Bennink. “Het beeld lag geduldig te wachten, en mag nu weer naar huis. Gendringen heeft een waardevol stukje geschiedenis teruggekregen.”
‘Niets te klagen’
De initiatiefnemer is blij met het enthousiasme vanuit het dorp en betrokken organisaties. “Ik heb niets te klagen over de hulp. Ook geld speelde helemaal geen rol”, zegt Soontiëns. Het beeld is geadopteerd door Essentius. Sluiter: “Dat doen we graag, het is een heel mooi monument voor alle scholen en hoe dat nu samengekomen is in de Wijssel. De leerlingen krijgen er ook een taakje bij, zij mogen het beeld en omgeving mooi onderhouden.”
Verwijzingen naar scholen
Het beeld is niet alleen meer een verwijzing naar de Christoffelschool, maar naar alle Gendringse oud-scholen. Het beeld staat in een cirkel van straatwerk met een meanderend lint erin; een verwijzing naar de rivier uit de legende van de Heilige Christoffel. Om de cirkel zijn drie bordjes geplaatst met afbeeldingen van de oude schoolgebouwen. Elk bordje is voorzien van een QR-code die doorlinkt naar uitgebreidere verhalen over de geschiedenis.