Ulft, Netherlands

Weerboer schrikt niet van hevige windhoos

De Achterhoek werd deze week opgeschrikt door een windhoos in 's-Heerenberg en een vermoedelijke valwind in Zelhem. Weerboer Gerrit Vossers vond de beelden spectaculair, maar geeft aan dat de natuurfenomenen niet uniek zijn voor de regio.
Jasper Hazelaar | 22 oktober 2021 15:31 | Aangepast op 22 oktober 2021 15:31

“Een windhoos is eigenlijk niet zo bijzonder, het is wel bijzonder dat de hoos aan de grond kwam”, zegt weerboer Vossers over de windhoos die woensdag nabij ’s-Heerenberg de grond bereikte. Ondanks de spectaculaire beelden, kreeg de gemeente Montferland slechts drie schademeldingen binnen. De valwind die donderdagochtend camping De Betteld in Zelhem bereikte, zorgde voor een grotere ravage. “In ’s-Heerenberg was het echt een windhoos”, schetst Vossers. “In Zelhem had het meer met de wind te maken die bij de overtrekkende buien hoorde. Als je dan bomen hebt die het al een beetje moeilijk hebben, zijn ze meteen aan de beurt. Dat is het grote verschil, de ene was een tornado, de ander meer valwind-achtige toestanden.”

Volgens Vossers kan een windhoos als in 's-Heerenberg ontstaan door warme, vochtige lucht die in botsing komt met koude, droge lucht. “Als dat naar elkaar toekomt, komt er beweging in. Dat blijft aan de gang tot de windhoos aan de grond kwam, toen werd het minder.” Of er vaker windhozen gaan plaatsvinden in de Achterhoek door het veranderende klimaat, weet de weerboer niet: “Dat is moeilijk te zeggen. Het zal ooit wel weer gebeuren, maar of het er dan in de Achterhoek weer zo spectaculair aan toegaat. Die kans is niet zo groot als in het westen van het land. Daar heb je meer vochtige lucht, als er dan wat koudere, drogere lucht bijkomt is de kans daar groter.”

Foto: REGIO8

Meest gelezen

Voorlopig geen bezwaar vanuit Emmerich tegen landbouwsluis bij Beek

Tim Rondeel | Eveline Zuurbier | 27 aug 2025 14:30

Lees ook

Grondeigenaren profiteren mee van grote windmolens in Berkelland en Oost Gelre

Berkelland en Oost Gelre trekken samen op bij de realisatie van een windmolenpark op de grens van be...

Vorden viert wielrenfeest na spannende 'Ronde van de Achterhoek'

Johan Dorussen heeft zondag de Ronde van de Achterhoek op zijn naam geschreven. Na 192 kilometer doo...

‘Zelhem Op Hete Kolen’ droomt van weekendevenement na eerste editie

Zelhem stond dit weekend letterlijk en figuurlijk op hete kolen. Honderden bezoekers trokken naar he...

Aanrijding met busje en voertuig op Slingerparallel in Etten

Bij een kop-staartaanrijding op de Slingerparallel in Etten zijn twee voertuigen hard met elkaar in ...

Geen gewonden bij aanrijding in buitengebied Zelhem

Bij een aanrijding tussen twee automobilisten is zaterdag niemand gewond geraakt. Beide voertuigen m...

Man onder invloed van ‘Monkey Dust’ veroorzaakt ongeval in Doetinchem

Een fietser is in de nacht van vrijdag op zaterdag gewond geraakt toen hij met zijn fiets ten val kw...