Ulft, Netherlands

Waterschap trekt sproeiverboden na halfjaar in

Het Waterschap Rijn en IJssel heeft het verbod op het onttrekken van oppervlaktewater en het deelverbod op het onttrekken van grondwater in twee kwetsbare natuurgebieden ingetrokken. De verboden werden wegens de extreme droogte in juli afgekondigd, maar nu is het weer toegestaan om water uit beken en rivieren te halen.
Regio8 | 12 februari 2020 16:37 | Aangepast op 12 februari 2020 16:37

“Inmiddels is er de nodige hoeveelheid neerslag gevallen”, aldus Jan Polman, coördinator droogte bij het Waterschap Rijn en IJssel, die aangeeft dat de regenval heeft gezorgd dat de waterstand in de rivieren is hersteld. Langs de grote rivieren was afgelopen weekend zelfs sprake van een hoogwaterpiek, waardoor het grondwaterpeil daar hoger is dan normaal. In de hoger gelegen gebieden in de regio is dit echter niet het geval: “In de zandbak in de omgeving van Doetinchem en Zelhem is het grondwater nog wat lager dan normaal zelfs”, zo geeft Polman aan. “Daar hebben we komende maanden meer dan de normale hoeveelheid neerslag nodig om daar ook het grondwater te laten herstellen.”

De twaalf neerslagstations in de regio geven in vergelijking het gemiddelde voor deze tijd van het jaar een neerslagtekort van honderd- tot honderdvijftig millimeter aan, hoewel dat op dit moment niet erg is. “De natuur vraagt nog weinig water, het groeiseizoen is nog niet op gang gekomen”, aldus Polman, die aangeeft dat het gebied iets beter is voorbereid op een droge zomer dan vorig jaar. “Maar het is wel heel kwetsbaar. We moeten echt de komende maanden de nodige neerslag hebben, willen we met een gerust hart het groeiseizoen ingaan. Is dat niet het geval, dan is het mogelijk dat we heel vroeg in het seizoen maatregelen als onttrekkingsverboden moeten instellen.”

Water vasthouden
Het vasthouden van water in hoger gelegen gebieden is daarvoor noodzakelijk. “Daar hebben we allemaal een taak in”, zegt Polman, doelend op burgers die meer groen in hun tuin kunnen plaatsen en agrariërs die zelf meer kunnen doen om regenwater langer vast te houden. Ook worden door de organisatie zelf onder meer duikers geplaatst in beken en sloten. “De minister was vorig jaar in de Achterhoek", weet de coördinator. "Toen gaf ze aan dat we al kampioen water afvoeren zijn, nu moeten we kampioen water vasthouden worden. Dat is de uitdaging voor de komende decennia.”

35 waarschuwingen
In het halfjaar dat de verboden van kracht waren, zijn er volgens het waterschap in totaal drie mensen bekeurd wegens overtredingen. “Wij delen niet gelijk boetes uit, we gaan eerst in gesprek met de mensen”, zo legt Polman uit. “Ze krijgen de kans om de ongewenste situatie te herstellen. De drie boetes die zijn uitgedeeld waren voor overtreders die bleven overtreden.”

Foto: REGIO8

Lees ook

Ouderen maken sinterklaasgedicht met AI: ‘De creativiteit verdwijnt niet’

Uren zwoegen om de juiste woorden op papier te krijgen voor een sinterklaasgedicht lijkt verleden ti...

Vier auto’s betrokken bij kettingbotsing Doetinchem

Vier auto’s waren woensdag aan het eind van de middag betrokken bij kettingbotsing op de Terborgsewe...

De Graafschap klaar voor Gelderse clash in Arnhem: 'Emotie hoort bij voetbal'

De Graafschap speelt donderdagavond de uitgestelde Gelderse clash tegen Vitesse in Arnhem. Niet alle...

Politie over explosies in Doetinchem: 'We zien dit in het hele land helaas vaker voorkomen'

Doetinchem wordt keer op keer opgeschrikt door flinke explosies. Ook de explosies bij Coffeeshop Mag...

Motorrijder gewond na aanrijding op Liemersweg Doetinchem

Een motorrijder is woensdagmiddag gewond geraakt na een aanrijding met een busje op de Liemersweg (N...

Helikopter zorgt voor spektakel bij renovatie Kasteel Huis Bergh

Een opvallend beeld in 's-Heerenberg. Bij Kasteel Huis Bergh werden woensdagochtend met een helikopt...