Op 18 februari 2025 ging een arrestatieteam naar de boerderij. Ter plaatse troffen ze niemand aan, maar volgens de politie lagen er wél grondstoffen en afval die passen bij de productie van amfetamine.
Busje met lekkende vaten
Diezelfde dag werd ook een busje aangetroffen in Zeddam, waar drugsafval in zat. Volgens de politie vielen er vaten uit de laadruimte en was er sprake van lekkage. Agenten roken een sterke chemische lucht. In jerrycans werd onder meer ethanol aangetroffen, een stof die gebruikt kan worden bij de productie van synthetische drugs.
De bestuurder van het busje, een 58-jarige man uit Beuningen, werd aangehouden. In de avond hield de politie in Didam een tweede verdachte aan: de 43-jarige man die woensdag voor de rechter stond,
zo schrijft Omroep Gelderland.
Verdachte aangehouden bij vriendin
In zijn broekzak trof de politie een vals Belgisch identiteitsbewijs en rijbewijs aan. In zijn auto werden spullen gevonden die volgens justitie in verband kunnen worden gebracht met het drugslab in Gendringen.
Volgens het Openbaar Ministerie (OM) is de man daarnaast op meerdere manieren aan de locatie in Gendringen te koppelen. Zo zou hij samen met zijn vriendin meerdere malen in de buurt van het lab zijn gezien. Ook werd hij volgens de politie met een vuilniszak op het erf waargenomen.
‘Groot lab’ met veel chemicaliën
Het gaat om een drugslab die valt in de grootste categorie. In de boerderij werden grote hoeveelheden chemicaliën gevonden, maar ook in de mestkelder gedumpt.
Tijdens de zitting kwam ook het gevaar van de drugsproductie aan bod. Zo werd gesproken over een ketel die zou zijn ontploft. In een appbericht werd daarna gevraagd of er geen gewonden waren. De verdachte zou vervolgens een foto hebben gestuurd, waarop hij te zien is met een brandplek op zijn voorhoofd.
De verdachte zelf wilde weinig verklaren. Op vragen van de rechtbank over zijn rol, de spullen en mogelijke betrokkenheid van anderen, beriep hij zich herhaaldelijk op zijn zwijgrecht. “Ik wil geen andere mensen boos maken”, verklaarde hij. “Ik weet dat ik op de blaren moet zitten.”
Meerdere onderzoeken
De man wordt door justitie niet alleen gelinkt aan het drugslab in Gendringen, maar onder andere ook aan een amfetaminelab in Langerak bij Doetinchem in 2021. In dat onderzoek speelde de verklaring van iemand die zich bij een wijkagent meldde een rol. Die persoon zei dat hij in een drugslab had gewerkt, maar niet was betaald.
Volgens die verklaring werd een locatie in Langerak gebruikt als dekmantel en werd de omgeving voorgehouden dat het zalencentrum na de coronaperiode weer open zou gaan. De ketels zouden op zolder hebben gestaan en de productie zou in vaste rondes plaatsvinden. Ook zou er activiteit zijn geweest rond zeecontainers op het terrein, met zware zakken en jerrycans die werden verplaatst.
De verdachte verklaarde in de rechtbank dat hij betrokken is geweest bij het regelen van zeecontainers voor opslag. Op verdere vragen ging hij niet in.
Schulden en toekomst
De verdachte sprak in de rechtbank kort over zijn persoonlijke situatie. Hij hoopt na zijn detentie zijn leven weer op te bouwen. Schulden spelen volgens hem een grote rol; hij noemde een oude drugsschuld en ook een mogelijke belastingschuld van een ton, die nog hoger kan oplopen.
De rechtbank vroeg hem ook hoe hij zijn toekomst ziet. “Ik zou vanaf nul moeten beginnen”, zei de man. “Misschien een opleiding, timmerman was mijn eerdere beroep.” Op de vraag van de officier van justitie wat er gebeurt als er na zijn detentie toch nog mensen uit het criminele circuit geld van hem eisen, zei de verdachte dat hij daar nog niet over had nagedacht. Wel zei hij dat hij dan liever naar de politie zou stappen dan opnieuw in de drugswereld terecht te komen.
Negen jaar cel
De zaak tegen de 58-jarige verdachte uit Beuningen, die de chauffeur zou zijn geweest van het busje met vaten, is woensdag niet inhoudelijk behandeld. De zaak is aangehouden omdat zijn advocaat ziek is.
Aan het einde van de zitting maakte het OM bekend welke straf het passend vindt. Tegen de 43-jarige verdachte is negen jaar gevangenisstraf geëist. Morgen komt zijn advocaat nog aan het woord en wordt de zitting hervat. De rechtbank doet op een later moment uitspraak in deze zaak.