Ulft, Netherlands

Teler heeft 52 voetbalvelden vol pompoenen

Groentekwekerij Smits is vorig jaar gestart met het kweken van pompoenen en daarmee binnen een jaar gegroeid van vijf naar 26 hectare. Smits kweekt nu zestig verschillende soorten pompoenen op in totaal 52 voetbalvelden aan akkers in het buitengebied van de Heurne.
Charlotte van de Kant | 28 september 2021 17:10 | Aangepast op 28 september 2021 17:10

“Het grootste perceel is zo’n elf hectare”, vertelt groenteteler Gert Smits. “Dat is in totaal ongeveer 22 voetbalvelden groot. We telen hier oliepompoenen, maar ook consumptierassen, Halloweenpompoenen en sierpompoenen.” Een van de meest bijzondere pompoenen die de groentekwekerij teelt is de oliepompoen. Smits geeft aan de enige teler in Nederland te zijn van deze pompoen. “Wat de oliepompoen zo bijzonder maakt is dat alleen de pitten van de oliepompoen te eten zijn", laat Smits weten. "De pompoen wordt uitsluitend gekweekt voor het zaad. We hebben de kennis daarvoor grotendeels uit Oostenrijk gehaald, daar worden heel veel pompoenen gebruikt.”

Smits heeft zich in de afgelopen jaren verdiept in de teelt van de pompoenen. De groenteteler geeft aan dat Nederland hier een goed land voor is, al kan het nog wel een uitdaging zijn: "De machines zijn in Nederland niet voorhanden. De meeste machines moesten dan ook uit Oostenrijk komen, dan wordt het al heel snel een economisch verhaal met de oppervlakte en kosten. Wat dat betreft is het nog wel een uitdaging."

Huifkartocht

De grote velden met pompoenen trekken veel aandacht, Smits heeft daarom een huifkartocht langs de percelen georganiseerd. “Ik wist er nog maar heel weinig van", vertelt bezoeker Gerrie Jolink. "Ik wist hoe je soep van pompoenen moest maken maar verder wist ik er niet zo heel veel van. Ik heb tijdens de tocht veel geleerd.” Smits heeft ook nog gedacht aan een fietstocht, maar uiteindelijk toch gekozen voor de huifkar. “Deze afstand is leuk voor een huifkar, dan kun je onderweg nog wat dingen met elkaar uitwisselen. Het mag ook leuk zijn.”

Uitbreiding hectare
De groenteteler is zelf ook liefhebber van zijn pompoenen en wil de komende jaren nog verder groeien. “We zouden het graag nog verder uit willen rollen. Ik denk dat als je kijkt naar hoe groot de behoefte is in de bakkerijsector en hoeveel pitten er geconsumeerd worden, dan is er zeker nog ruimte in die markt. Ze moeten in de markt alleen nog bereidt zijn om lokale producten te verwerken."

Foto: REGIO8

Lees ook

Zoektocht naar vermiste tamandua nog altijd in volle gang in Eibergen

Met man en macht en met behulp van zoekhonden, warmtecamera's en drones wordt nog altijd naar de ont...

Ulftse kinderen vieren tachtig jaar vrijheid op acht meter hoogte

Geen rekenen of spelling dinsdag en woensdag voor basisschoolkinderen uit Ulft. Het klaslokaal wordt...

Achterhoek presenteert nieuwe woningdeal: 'We investeren in de leefbaarheid'

De Achterhoek heeft een nieuwe woningdeal opgesteld voor meer woningbouw dan eerder beoogd. In de vo...

Feestzaal Spilman verdwijnt voorgoed uit Beltrum: ‘Eeuwig jammer, maar de jeugd wil hier wonen’

Waar vroeger honderden mensen feestvierden, klinken nu het breken van puin van een sloopkraan en de ...

Rollators in de polonaise: Reurpop nodigt honderden ouderen uit om feest te vieren

Zondagochtend veranderde Reurpop in Ruurlo even in een waar danspaleis voor de 65-plusser. Tientalle...

Nieuwe stakingen NS hebben geen gevolgen op het Achterhoekse spoor

Het NS-personeel gaat dinsdag 17 juni 2025 opnieuw staken. Dat laten de vakbonden VVMC en FNV weten....