gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Vliegers zonder gezicht: boek onthult verhalen achter oorlogsgrafstenen

cbf41c579ece9243f9430c5765bfa92e.jpg

Overtrekkende gevechtsvliegtuigen en bommenwerpers vlogen in de Tweede Wereldoorlog over de Achterhoek om het Roergebied te bombarderen. Rondom Lichtenvoorde stortten regelmatig vliegtuigen neer, waarbij de bemanning dodelijke slachtoffers werd. Nog steeds is niet iedereen gevonden. Wel de 23 geallieerde piloten en een paar Duitse piloten die sneuvelden. In een boek krijgen zij een gezicht.

Eveline Zuurbier |  | Aangepast op
“Eigenlijk is dit boek over ‘De 23 geallieerde piloten begraven in Lichtenvoorde – De luchtoorlog boven Oost Gelre 1940-1945’ een bijvangst,” zegt de schrijver ervan. Roland Bonsen, van origine antropoloog, spoorde informatie op uit archieven zoals die van AVOG’s Crash Museum en Henny Bennink, schrijver van boeken over Lichtenvoorde in oorlogstijd. Bonsen heeft samenhang gebracht in de informatie en betekenis gegeven aan de vele gebeurtenissen in Lichtenvoorde tijdens deze luchtoorlog.

Zelf is Roland Bonsen bestuurslid van de stichting 4 en 5 mei Lichtenvoorde. Hij werkte nauw samen met Peter Monasso van AVOG’s en Theo Leemreize, secretaris van dezelfde stichting. Bonsen deed eigenlijk onderzoek naar het verzet. Tijdens de Tweede Wereldoorlog raakte Lichtenvoorde betrokken bij de zogenaamde pilotenlijn. Neergeschoten piloten, onderduikers en krijgsgevangenen werden vanuit het Achterhoekse dorp via opgezette routes naar Limburg gebracht. Vanuit daar vertrokken zij naar hun thuisland, hun krijgsmachtonderdeel of andere onderduikadressen.

Naar schatting ging het om zeventig geallieerde bemanningsleden en in totaal 250 Fransen die krijgsgevangenen waren en dwangarbeiders uit kleinere werkkampen aan de grens. Met behulp van de Lichtenvoordse verzetsgroepen vonden zij hun weg naar vrijheid. Toen in 2022 in de aula van de Johanneskerk een lezing werd gehouden door Theo Vleugels, directeur van de Nederlandse Oorlogsgravenstichting, vormde zijn oproep ‘geef oorlogsslachtoffers op de oorlogskerkhoven een gezicht’ de trigger voor dit boek.

Bij de boekpresentatie afgelopen vrijdag merkte Jan Geerdinck, oprichter van AVOG’s, treffend op: “En wat gebeurt er als ze je mededelen: ‘Your son is missing’? Dan zijn een vader en een moeder een zenuwinzinking nabij.”

De namen achter de witte grafstenen
“Normaal staan we elk jaar op 4 mei bij de graven op de Algemene Begraafplaats Lichtenvoorde. Je ziet alleen de witte grafstenen met de namen. Het boek is een grote prestatie, omdat het heeft uitgezocht wie de vliegers waren, wat ze hebben doorstaan en wie deze jongens waren en wat ze deden,” zei burgemeester Annette Bronsvoort, die samen met Jan Geerdinck het eerste boek mocht ontvangen.

“Ze waren 19 en 20 jaar, één van 43 jaar. Drie van de vier gecrashte vliegtuigen dichtbij Lichtenvoorde zijn neergeschoten door Duitse nachtjagers. Bij de vierde was een technisch mankement de oorzaak. Het boek vertelt ook de verhalen over de gesneuvelde Duitse piloten en hun bemanning: ‘voor zover bekend, van degenen die boven Oost Gelre actief zijn geweest,’ zegt Bonsen. Duitse soldaten zijn immers vaak ook meegesleurd in een strijd waar ze zelf niet voor hadden gekozen.

Een boek vol feiten, geen interpretaties
“Het boek is een feitelijke weergave. Het is geen historisch verhaal,” vertelt Bonsen. “Naar onze mening hebben we nog niet voldoende informatie over de meer persoonlijke levens van de vliegers. Een grote handicap zijn de strenge privacyregels. Ik heb nog veel vraagtekens. Misschien dat bij het lezen van dit boek bij iemand iets triggert en we nieuwe antwoorden gaan vinden.”

In het boek heeft hij discussiepunten opgenomen. Veel sites en databases overschrijven elkaar. Voor Bonsen en zijn helpers Monasso en Leemreize was het uitpluizen daarvan monnikenwerk. “In de filosofie noemt men dit ‘vervreemding’; verhalen gaan door verkeerde interpretaties een eigen leven leiden.”

Het boek over de geallieerde en Duitse piloten en hun bemanning is tot stand gekomen dankzij subsidies van de gemeente Oost Gelre en de provincie Gelderland voor de herdenking van 80 jaar vrijheid, op initiatief van de Stichting 4 en 5 mei Lichtenvoorde.
7defaad539cffe8274b43ac2fb627fe5.jpg

Lees ook

mogezompsebrug.png

Al bijna een jaar dicht: Mogezompsebrug in Lochem blijft voorlopig afgesloten

De Mogezompsebrug in het buitengebied van Lochem blijft voorlopig nog dicht. De brug werd in juni vorig jaar door Rijkswaterstaat, de eigenaar van de brug, afgesloten voor al het verkeer vanwege ernstige schade.

AanrijdingBlur.jpg

Gewonde bij botsing tussen auto en busje in Ruurlo

Een personenauto en een busje zijn woensdagochtend in Ruurlo tegen elkaar gebotst. Bij het ongeluk is een gewonde gevallen.

TERBORGSEWEG DRONE0.jpg

Doetinchem en COA werken aan beheerplan na risicoanalyse opvanglocatie Terborgseweg

De komst van de tijdelijke opvanglocatie voor honderd asielzoekers aan de Terborgseweg 138 in Doetinchem brengt volgens onderzoeksbureau Beke tientallen risico’s met zich mee. Voordat de opvang opent, moeten daarvoor maatregelen worden getroffen. De gemeente Doetinchem werkt daarom samen met het COA aan een beheerplan waarin die maatregelen worden uitgewerkt.

Foto Tim Mengerink Gerard Tebroke Memorialloop Aalten.jpg

Hardloophype niet helemaal te zien bij Achterhoekse atletiekclubs: 'Ledenaantal blijft heel stabiel'

Hardlopen lijkt populairder dan ooit. Hardloopevenementen in de Achterhoek stromen vol en bijna iedereen kent wel een familielid dat wil meedoen aan een (halve) marathon. In hoeverre is deze hype terug te zien bij atletiekverenigingen in de regio? Een rondje langs de banen.

KampHolterhoek, Omroep Gelderland.jpg

Tekort aan personeel bij Kamp Holterhoek: honderd Nederlandse functies nog open

Op Kamp Holterhoek in Eibergen staan nog ongeveer honderd Nederlandse functies open, terwijl vrijwel alle Duitse functies inmiddels zijn ingevuld. Dat laat zien dat het nog steeds lastig is om voldoende personeel te vinden, juist nu Defensie snel uitbreidt en de militaire samenwerking met Duitsland verder wordt versterkt.

DeAchterhoek10.png

Gemeenten en bedrijven bundelen krachten onder merk ‘De Achterhoek’

Doormiddel van een gloednieuwe samenwerking tussen Achterhoekse gemeenten en het bedrijfsleven is maandagavond het merk 'De Achterhoek' in de DRU Industriepark gepresenteerd. Met de slogan 'Hier doen we gewoon' hopen de betrokken partijen een gezamenlijke visie uit te dragen naar de rest van het land.