Ulft, Netherlands

Succesvolle HAN Solarboat uit Doetinchem viert tiende verjaardag

Al tien jaar lang doet een team studenten van de Hogeschool Arnhem Nijmegen met een Doetinchemse zonneboot bijna elke editie mee aan de Energy Boat Challenge in het Prinsendom Monaco. De duurzame techniek die ze daarbij gebruiken is in die periode enorm ontwikkeld. Om stil te staan bij het jubileum is het vrijdag een groot feest bij ontwikkelaar QConcepts.
Jasper Hazelaar | Davie Klein Gunnewiek | 24 november 2023 14:16 | Aangepast op 24 november 2023 14:16
“Het is ook leuk om mensen van vroeger te spreken over waar we nu staan als zonnebootteam”, vertelt teamleider Leonie Dijkhof, die al sinds 2014 betrokken is bij het team. De boot wordt elk jaar door HAN-studenten in samenwerking met het Doetinchemse bedrijf geperfectioneerd, waarna in Monaco de belangrijkste test volgt met een serie wedstrijden. Vorig jaar haalden de Nederlandse studenten zelfs een podiumplek, maar dat is niet vanzelfsprekend. “De concurrentie is erg groot”, zegt teamlid Harm Ruigrok. “In Nederland hebben we al een stuk of elf zonneboot-teams. En dan al helemaal de internationale competitie.”

De studenten die bij het team zitten veranderen elk jaar, maar Leonie Dijkhof is er al sinds 2014 bij. Ze neemt de schroef als voorbeeld om te laten zien wat er is veranderd in de loop der jaren. “De eerste schroef was nog vrij groot en zwaar”, vertelt de teamleider. “Daarna gingen we over naar een tweebladschroef, die al een stuk lichter was. Tegenwoordig hebben we een contraroterende schroef. Dat gewichtsverschil is echt enorm… Wat ik zelf ook een mooie innovatie vind is het 3D printen. Toen ik hier kwam, zat er geen geprint onderdeel in de boot. Nu zit de hele boot er vol mee.”

Exclusief feestje
Vrijdag viert het team het tienjarig jubileum met een exclusief feest voor negentig mensen bij het Doetinchemse bedrijf. Daarna kan de focus weer op de boot die juli volgend jaar in Monaco moet strijden om de eerste plek. “We kunnen nog een stukje sneller, we krijgen misschien een andere aandrijving”, zegt Dijkhof over eventuele verbeteringen. “We zullen zeker niet stilzetten. Ondanks dat de tweede plek hebben behaald, wachten we nog steeds op de eerste plek.”

Foto: REGIO8

Lees ook

Achterhoekse ‘hoornaarsjacht’ in de herfst: ‘Nu is het juist zo handig’

De opkomst van de Aziatische hoornaar blijft een groot probleem in de Achterhoek. Hoewel ze vooral i...

GroenLinks-PvdA in Doetinchem bekogeld met vuurwerk: 'Het wordt steeds vaker goedgepraat'

Tijdens een campagneactie van GroenLinks-PvdA in het centrum van Doetinchem zijn partijleden zaterda...

Busje op kant aangetroffen nabij Doetinchem, geen spoor van bestuurder

Op de Halseweg in het buitengebied van Doetinchem, nabij Halle-Nijman, is in de nacht van donderdag ...

Ljubljana net te sterk voor Orion Stars in Doetinchem

De mannen van Orion Stars hebben woensdagavond in de SaZa Topsporthal in Doetinchem hun wedstrijd in...

Geschrokken reacties na explosie bij coffeeshop Doetinchem: 'Het is niet te bevatten'

In de nacht van maandag op dinsdag is een coffeeshop aan de Veemarkt in Doetinchem zwaar beschadigd ...

Zware explosie bij coffeeshop in Doetinchem

In de nacht van maandag op dinsdag heeft er een zware explosie plaatsgevonden bij een coffeeshop in ...