gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Sluiter krijgt na 350 jaar een eigen beeld

73bc3848333c7c03d9f0692e874b27e9.jpg

De Achterhoekse dichter en dominee Willem Sluiter uit Neede krijgt een eigen beeld in zijn geboorteplaats. Sluiter gaf in de 17e eeuw in een van zijn gedichten het oostelijke deel van onze provincie de naam 'Achterhoek'.

Tim Rondeel |
"Het is kijken, kijken. Alleen maar kijken", zegt Kunstenaar Anton ter Braak uit Neede die het bronzen borstbeeld van Sluiter heeft gemaakt tegen Omroep Gelderland. De beeldend kunstenaar heeft de opdracht gekregen om een bronzen beeld van de dichter des Achterhoeks te maken. Maar veel foto's heeft hij niet tot zijn beschikking: "Ik heb slechts één portret van hem. Dat is het portret dat we allemaal kennen. Dat maakt het voor mij lastig, maar aan de andere kant is het ook makkelijk, want ik kan me alleen maar beperken tot dit portret." Ter Braak moet van een portret op een plat vlak een driedimensionaal beeld maken wat volgens hem een uitdaging is: "Een scherpe neus, een pruimenmondje en natuurlijk die haren hè? Dat is zo opvallend. Daarom vind ik dit ook een geweldige opdracht."

Met een mesje en zijn vingers probeert hij de gelijkenis te krijgen: "De ogen, die zijn het moeilijkste. Die zijn de ziel van de persoon. Zo kijkt hij de wereld in, zo heeft hij ook de Achterhoek verkend", zegt Ter Braak. Op 22 maart wordt het beeld onthuld. Anton ter Braak heeft de tijd ook nog nodig om zijn beeld af te krijgen. "Ik ben nu bezig in klei en zit in de laatste fase. Dus dat betekent dat ik moet letten op de details: de ogen, de neusgaten, het snorretje. Daarna moet ik een mal maken en maak ik hem in was. En het eindresultaat wordt uiteindelijk in brons gegoten."

Beeld in geboorteplaats
Arend Heideman is één van de drijvende krachten achter de komst van het beeld. "Je hebt niet stilgezeten", zegt hij als hij bij Anton binnenkomt. "Je bent weer echt een stuk verder dan twee weken geleden." Heideman is zeer tevreden met de vorderingen en kan niet wachten totdat Sluiter eindelijk zijn eigen kunstwerk in Neede heeft: "We hebben een paar jaar geleden gevierd dat het 350 jaar geleden was dat hij de naam 'Achterhoek' aan deze streek heeft gegeven. En het gekke is dat er in zijn geboorteplaats Neede helemaal geen beeld is. Daar komt nu verandering in."

Wie was Willem Sluiter?
Willem Sluiter werd geboren in 1627 aan de Nieuwstraat in Neede, tegenover de Oude Kerk. Hij werd later dominee in Eibergen. "Hij was meer stichter dan dichter, zo zei hij zelf", legt Heideman uit. "Sluiter had ontdekt dat het gesproken woord niet zo lang onthouden werd door de kerkgangers en daarom gebruikte hij de dichtvorm en muziek om mensen de boodschap langer te laten onthouden." Sluiter overleed in 1673 in Zwolle. Daar ligt hij ook begraven.

Oorsprong van de Achterhoek
Het gedicht waarin Sluiter voor het eerst de Achterhoek benoemt, werd gepubliceerd in 1668: "Waer iemant duisent vreugden soek; Mijn vreugt is in dees' achter-hoek". Volgens Heideman doelde Sluiter destijds op de geloofsgemeenschap in Eibergen. Pas veel later werd het oostelijk deel van Gelderland de Achterhoek genoemd.

Foto: Omroep Gelderland

Lees ook

WhatsApp Image 2026-05-09 at 22.33.41.jpeg

Achterhoekse remontada blijft uit: De Graafschap weer snel uit play-offs

De Graafschap is er niet in geslaagd om de verloren wedstrijd van afgelopen woensdag tegen Almere City (3-1) in eigen huis om te keren. Op een uitverkochte De Vijverberg werd het 2-2, met uitschakeling en dus een achtste seizoen in de Keuken Kampioen Divisie als gevolg.

OrionstarsTraining10.jpg

Orion wil titel in eigen huis binnenhalen: 'Iets moois neerzetten in een uitverkocht huis'

Orion Stars kan zondag de landstitel prolongeren door in de eigen SaZa Topsporthal te winnen van Lycurgus Groningen. De Doetinchemmers waren in de eerste twee wedstrijden van het vijfluik al te sterk voor de Groningers. Er werd met 3-2 en 1-3 gewonnen. Sterkhouder Jannes van der Ham blikt vooruit op de titelwedstrijd.

WhatsApp Image 2026-05-08 at 17.04.06.jpeg

'Alles voor die ene G': Superboer laat liefde voor club én zoons tatoeëren

Wesley Vervuren (36) is De Graafschap-supporter in hart en nieren. De liefde voor zijn club heeft hij sinds kort in een kunstwerk vereeuwigd op zijn lichaam. De Superboer die met zijn zoons Gilano (14) en Giovanni (10) uit- en thuiswedstrijden bezoekt, vertelt over de tattoo en de betekenis.

GrenscontrolNL20.jpg

Asielminister: niet meer aan de grens controleren

Asielminister Bart van den Brink wil de regels voor grenscontroles versoepelen. De Koninklijke Marechaussee gaat na september niet meer aan de grens controleren als het aan de CDA-minister ligt, maar gaat gebruikmaken van mobiele controles.

VBFRAALM0.jpg

De Graafschap gelooft in Achterhoeks mirakel: ‘Alle vertrouwen dat we verdergaan’

De Graafschap speelt zaterdag een cruciale duel tegen Almere City FC. Afgelopen woensdag werd op bezoek in het Yanmar stadion met 3-1 verloren. De Superboeren moeten de rug zien te rechten op de eigen Vijverberg, om zicht te houden op promotie naar de Eredivisie.

WhatsApp Image 2026-05-08 at 15.09.50.jpeg

Auto belandt in sloot na botsing op rondweg in Zelhem

Twee auto’s zijn vrijdagmiddag op elkaar gebotst op de N315 in Zelhem. Beide auto’s hebben behoorlijke schade en moeten worden afgesleept. De provincie heeft de rondweg in beide richtingen afgesloten.