Ulft, Nederland
Terug

Première Grenszland startschot herdenken

d5bcfa4cc3827c899bbf1c7e78ceb979.jpg

In Dinxperlo is vrijdag de symbolische aftrap gegeven voor het herdenken van inmiddels 76 jaar vrijheid en vrede in de Achterhoek met de première van de film Grenszland. De film is speciaal gemaakt voor het grensoverschrijdende programma in de regio.

Davie Klein Gunnewiek |
“We zouden vorig jaar eigenlijk met achthonderd mensen gaan ontbijten op de grens in Dinxperlo om ons gezamenlijk programma af te trappen”, zegt organisator Esther Ruesen. “Helaas kon dat niet doorgaan.” Er is door de organisatie gezocht naar een alternatief, van waaruit de film Grenszland is ontstaan. “Het verhaal gaat over een jong Nederlands meisje en een Duitse jongen”, vertelt Ruesen. “Ze groeien op aan de grens zo’n 75 jaar geleden.” In de korte film, die is opgenomen in het grensgebied van de Achterhoek en de Liemers, zie je hoe ze opgroeien en wel of niet weer bij elkaar komen. “Aan het einde van de film zie je hoe ze, in het hier en nu, zelf 75+ zijn geworden”, zegt Ruesen.

De première van de film werd vrijdag bijgewoond door burgemeesters en wethouders uit de grensregio, gedeputeerde Peter Drenth van de Provincie Gelderland en Steilvertreter Silke Sommers van de Kreis Borken. “Het is eigenlijk een symbolische aftrap”, vertelt Ruesen. “Het is best bijzonder dat alle Achterhoekse en Liemerse gemeenten hierbij aanwezig zijn.” Volgens Ruesen is het belangrijk dat deze herdenking alsnog kan plaatsvinden. “Het afgelopen jaar was vanwege corona toch heel onvrij”, zegt Ruesen. “Als inwoners van de grensregio hebben we gemerkt dat de fysieke grens met onze Oosterburen weer even bestond door de verschillende coronamaatregelen. Dan is het des te belangrijker om de vrijheid nu weer te vieren.”

Tentoonstellingen en lespakket
Naast de film Grenszland bestaat het programma de komende tijd onder meer uit twee mobiele tentoonstellingen voor alle deelnemende gemeenten in het Nederlands en Duits en een lespakket voor scholen. Tevens zijn er drie vaste exposities ontwikkeld voor het Stadsmuseum Doetinchem, Nationaal Onderduikmuseum en het Grenslandmuseum Dinxperlo.

Dit bericht is tot stand gekomen in samenwerking met de lokale omroepen Antenne Niederrhein en RN7.

Foto: Film Grenszland

Lees ook

14dd7207-5736-41b4-8a30-88dc9195dc2c.jpeg

Vlègeldarp straalt tijdens de Rosenmontag Optocht

Wagenbouwers, loopgroepen en andere deelnamers konden maandag nog één keer hun creatie laten zien tijdens de laatste optocht van carnaval. In Vlègeldarp, zoals Beek en Loerbeek deze dagen heten, werden de laatste krachten verzameld en liepen er weer honderden Achterhoekers mee met de optocht.

grenscontroles nieuwe PHOTO-2024-12-30-13-47-29.jpg

Duitsland verlengt opnieuw grenscontroles met half jaar

Duitsland verlengt de controles aan de binnengrenzen met zes maanden. Dat heeft minister van Binnenlandse Zaken Alexander Dobrindt bekendgemaakt. De maatregel loopt daardoor door tot na 15 maart 2026. Volgens de minister is de verlenging nodig om illegale migratie beter te bestrijden en de stabiliteit in het land te beschermen.

fietspad door Anholt.jpg

Verbreding Anholts fietspad hervat: onderdeel van groter grensplan

Isselburg maakt het fiets- en wandelpad langs de Anholter Stadtgraben geschikt voor een internationale snelfietsverbinding. De werkzaamheden aan het bestaande pad zijn daarvoor inmiddels hervat. Volgens de planning moet het werk vóór de Anholtse kermis, eind mei, zijn afgerond.

peperkamp_@theo.acworth_PHOTO_1064_Midres (6).jpg

Zelhemse Melissa Peperkamp klaar op Winterspelen: geen finaleplaats

Geen finaleplaats deze Olympische Winterspelen voor Melissa Peperkamp. De Zelhemse snowboardster kwam zondagmiddag op het onderdeel Slopestyle een halve punt te kort, nadat ze eerder in de week ook op Big Air de eindstrijd miste.

36331671552f0cf4363c47666ff0430f1d4235d9.png

Coffeeshop Magic in Doetinchem mag weer open na maanden van sluiting, onderzoek loopt nog

Coffeeshop Magic in Doetinchem mag maandag om 18.00 uur weer open, na een sluiting van twee maanden. Het pand werd eind 2025 gesloten na twee zware explosies, waarbij het tot twee keer toe flinke schade opliep. Hoewel het onderzoek nog loopt en er nog geen verdachte is aangehouden, mogen de deuren weer open.

Peperkamp_@jozzzeph (2).jpg

Met frisse blik aast Melissa Peperkamp nog steeds op succesvolle Winterspelen

Melissa Peperkamp uit Zelhem heeft nog één kans op een medaille deze Olympische Winterspelen in Italië. Op het onderdeel Big Air ging de snowboardster bij de landing onderuit, maar zondagmiddag waagt ze een nieuwe poging, op haar favoriet: Slopestyle.