gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Nieuw oorlogsmonument in Geesteren

88a40584dc422ec61bcc282f562814dd

In het Vrijheidsbos in Geesteren zijn deze week twaalf herinneringsbomen geplant die het levende oorlogsmonument in het Achterhoekse dorp vormen. Dit weekend zou er een bijeenkomst zijn met tientallen nabestaanden en zou het bos geopend worden, maar door de coronamaatregelen wordt dat nu volgend jaar gedaan.

Tim Rondeel |
"We hadden alles geregeld voor de opening die nu niet doorgaat, maar de bomen moeten wel de grond in", laat Jolanda Luimes van de Stichting Vrijheidsbos Geesteren aan Omroep Gelderland. "Vandaag gaan de bomen voor de Joodse familie Meijers de grond in, wordt een vlaggenmast geplaatst en vinden grondwerkzaamheden plaats." De werkzaamheden trekken de belangstelling van Willem Reurslag. Hij is inmiddels 86 jaar en helpt met het planten van de boom voor Bernard Meijers. Hoewel hij in de oorlog een jongetje was, weet hij nog precies wat er gebeurde: "Ik was zeven jaar toen de Joden in Geesteren werden opgehaald. Via Borculo kwam het bericht dat ze daar een razzia hielden onder de Joden en ze zeiden 'die Joden in Geesteren worden opgehaald, daar reken maar op!'."

"De familie Meijers is nog gewaarschuwd: jullie moeten onderduiken, want dat gaat niet goed. Maar die oude Bernard Meijers zegt: waarom moet ik onderduiken, ik heb niemand kwaad gedaan?”, aldus Reurslag. “En in de namiddag toen kwamen de Duitsers. Ik vergeet het nooit meer." Hoewel Reurslag het niet zelf gezien heeft, ken hij het verhaal tot in detail. En hij is het na al die jaren ook nooit vergeten. Omdat er in Geesteren niet heel veel herinneringen zijn aan de oorlog, wil hij iets doen: "Het was eigenlijk alleen iets in het vergeetboek. Toen kwam 75 jaar bevrijding en toen dacht ik: we hebben in Geesteren helemaal niets. Ik vond dat niet genoeg en dacht aan een monument." Hij belt de dorpsbelangenvereniging Geesters Belang op met zijn idee en het balletje gaat rolletje.

Twaalf verhalen
Dorpsgenoot Luimes is inmiddels bezig met een onderzoek naar de verhalen achter de oorlogsslachtoffers. Dat resulteert in het boekje Eerbetoon aan de oorlogsslachtoffers van Geesteren Gelderland. "In het boekje staan elf verhalen. Toen we het vorig jaar presenteerde belde er iemand uit Enschede en die kon nog een verhaal vertellen. In totaal kennen we nu dus twaalf oorlogsslachtoffers", legt Luimes uit. Nadat Reurslag en Luimes in contact komen met elkaar ontstaat in het dorp al snel het idee van een vrijheidsbos: "Maar dat had nogal wat voeten in de aarde voor we het voor elkaar hebben gekregen", aldus Luimes.

Symboliek
Op twee percelen zijn deze week in totaal twaalf herinneringsbomen geplant. "Per perceel staan er zes bomen in een cirkel. Midden in de cirkel staat een bankje", legt ze uit. "De plek waarop die bomen staan vormen samen een ster en die ster komt terug in het wapen van Geesteren. Daarnaast kun je er bij de familie Meijers ook de Davidster van maken, heel mooi symbolisch. Het idee is dat de bomen straks gaan groeien, de kronen komen dan weer bij elkaar en dan zijn ze symbolisch weer aan elkaar verbonden."

Opening op Bevrijdingsdag
Naast de herinneringsbomen voor de oorlogsslachtoffers, komen er ook bomen van anderen. Mensen kunnen een individuele herinneringsboom kopen en die ook planten. Door het Vrijheidsbos loopt straks een wandelpad en kunnen mensen rustig op een ronde bank zitten. Tussen de bomen komen ook allemaal bloembollen te staan. Op Bevrijdingsdag volgend jaar wordt het bos officieel geopend.

Foto: Omroep Gelderland

Lees ook

Gasseling20

Na 44 jaar sluiten de deuren van Resto Gasseling: ‘Merken nu pas hoeveel het betekent’

Na 44 jaar komt er een einde aan een begrip in de Doetinchemse horeca. Toon en Irma Gasseling sluiten deze week voor het laatst de deuren van Resto Gasseling aan de Keppelseweg. Dat het restaurant door de jaren heen geliefd is geraakt, merken de eigenaren juist nu maar al te goed.

Bord Doetinchem

Dwangsom dreigt voor zorgaanbieder CuraCo in Doetinchem en Aalten

De zorgaanbieder CuraCo met locaties in Doetinchem en Aalten moet een dwangsom betalen als zij voor eind oktober niet al hun cliënten hebben overgedragen. Dit laat de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) weten. De zorgaanbieder kwam in juli ook al in het nieuws nadat de inspectie hen had opgedragen hun cliënten over te dragen naar andere zorgverleners, dit is volgens de inspectie niet gelukt.

Sten Kremers (2)

Voormalig Superboer Sten Kremers tekent bij Heerenveen

Doelman Sten Kremers uit Lichtenvoorde heeft een contract voor een jaar getekend bij eredivisionist sc Heerenveen. De 22-jarige Achterhoeker kwam afgelopen seizoen nog uit voor De Graafschap, maar zijn contract in Doetinchem liep af en werd niet verlengd.

weth bland

Benoeming Versteeg lijkt geen appeltje-eitje in Berkelland

Wordt Erwin Versteeg de opvolger van Ton Koenderink als wethouder namens Samen voor Berkelland (SvB) in de gemeente Berkelland? Vanavond hakken de 27 raadsleden – geheim en op persoonlijke titel – de knoop door over de ook al omstreden kandidaat uit Enschede.

WhatsApp Image 2026-09-21 at 22.39.25

Grote brand bij afvalverwerker in Dinxperlo, bluswerkzaamheden nog bezig

Bij een afvalverwerkingsbedrijf aan de Helmkamp in Dinxperlo is maandagavond een grote brand uitgebroken in een berg afval. De brandweer is de hele nacht bezig geweest met het bestrijden van het vuur.

DRULogo0

DRU ziet tekort verder oplopen: begroting 2026 niet meer realistisch

De begroting van het DRU Industriepark voor 2026 is niet meer realistisch. Dat zegt interim-directeur Cleo Sissingh tijdens de commissievergadering van maandagavond. De horeca kan dit jaar in het slechtste geval bijna een half miljoen euro achterlopen op de begroting. Geld om dat tekort op te vangen is er niet: de financiële buffer van de stichting is volledig opgebruikt. De gemeente Oude IJsselstreek verwacht bovendien dat er nog ongeveer 300.000 euro nodig is om DRU dit jaar financieel te overbruggen.