gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Mark S. (32) veroordeeld tot 10 jaar cel en tbs voor verkrachting en grootschalige sextortion

67aa6302fdf30f1df00ff5350d3428a9.jpg

Foto: REGIO8

Borculoër Mark S. is door de rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van 10 jaar en tbs met dwang. Hij hield jarenlang tientallen meisjes in zijn greep door hen online af te persen en te chanteren met naaktfoto's en video's. Veel vrouwen waren destijds minderjarig. "De slachtoffers zijn voor het leven getekend", zegt de rechtbank.

Omroep Gelderland |  | Aangepast op

Meerdere slachtoffers spraken eerder hun wens uit voor een lange gevangenisstraf. "Jij mag op de blaren zitten, Mark. We wensen je veel plezier in de gevangenis", zei een vrouw bij de behandeling van de rechtszaak. Hoe Mark S. zelf reageerde op zijn straf blijft gissen, hij besloot in zijn cel in Leeuwarden te blijven en niet naar de rechtbank te komen, schrijft Omroep Gelderland.

Volgens de rechtbank zal de opgelegde tbs-maatregel 'een aanzienlijke tijd' duren. S. zal onder dwang behandeld worden voor een seksuele- en persoonlijkheidsstoornis.

'Zeer berekenend te werk gegaan'
De rechters stelden een vonnis samen van 97 pagina's, waar zij vrijdag een deel van voorlazen.

"Verdachte heeft zich in een periode van 2011 t/m 2023 schuldig gemaakt aan tientallen strafbare feiten. Kern is dat hij de soms minderjarige slachtoffers heeft bewogen om seksueel beeldmateriaal van zichzelf af te staan, door zichzelf te verschuilen achter online accounts."

Een modellencarrière, een geldbedrag of mooie kleding, hij heeft op allerlei manieren valse beloften gedaan richting de slachtoffers. Hij gebruikte meerdere nepaccounts en aliassen om naaktfoto's te verkrijgen. Ook deed hij zich voor als hacker, die zogenaamd juist kon helpen om de eerder verkregen naaktfoto's te verwijderen.

"Sommige slachtoffers zaten jarenlang in het door hem bedachte systeem", zegt de rechtbank.

Veel slachtoffers waren meisjes uit zijn eigen omgeving. Een buurmeisje, een dochter van een collega en zijn toenmalige vriendinnetje wist hij jarenlang te beïnvloeden. Zij hadden geen idee wie er achter de accounts zat die hen bedreigden met berichten via Snapchat, Facebook of Skype.

Mark S. sprak ook met een aantal meisjes in het echt af. "Hij heeft twee keer seks gehad met twee verschillende slachtoffers. Hij heeft ernstig misbruik gemaakt van de jonge slachtoffers en hen de mogelijkheid ontnomen om hun seksuele ontwikkelingen op een gezonde manier te onderzoeken."

67 pagina's
Mark S. dreigde in de gesprekken met zijn slachtoffers met geweld, richting de meisjes, maar ook richting hun broertjes, zusjes of ouders.

De slachtoffers konden vanwege de psychische dwang geen weerstand bieden tegen de Borculoër, zegt de rechtbank. "Ze werden voortdurend belaagd en gedwongen om opdrachten uit te voeren." Eén slachtoffer kreeg zelfs de opdracht om seksuele handelingen te verrichten met haar twee minderjarige broertjes en met haar hond.

"Ze handelde vanuit psychische overmacht", zegt de rechter daarover. "Uit angst kon zij geen weerwoord bieden aan Mark S." Ook al stopte in sommige gevallen de afpersing, veel vrouwen bleven tot de rechtszaak bang dat er naaktbeelden van hen online verspreid zouden worden.

Bewijs
Mark S. werd in 2024 aangehouden, nadat een meisje in Groningen aangifte deed van verkrachting en de politie een onderzoek startte. Op Gelderse politiebureaus waren toen al meerdere meisjes en vrouwen bekend die last hadden van online afpersing en chantage.

Bij de Borculoër vond de politie vier laptops en zes telefoons, met daarop beeldmateriaal van zo'n 200 meisjes en vrouwen. Volgens het Openbaar Ministerie waren veel accounts waar de meisjes contact mee hadden te koppelen aan de Borculoër.

"De verklaringen van aangeefsters zijn betrouwbaar", zegt de rechter. Die ziet dat veel details uit wat zij vertellen overeenkomen. Van een samenzwering tegen de Borculoër, waar hij zelf van overtuigd is, is volgens de rechter is geen sprake.

Veel meisjes betaalden onder bedreiging ook geld aan Mark S. Hij moet een groot deel van de vrouwen een schadevergoeding betalen.

Mark S. kan nog in hoger beroep.

Lees ook

Rogier Meijer.jpg

Doetinchemmer Rogier Meijer nieuwe trainer Sparta Rotterdam

Rogier Meijer uit Doetinchem is de nieuwe trainer van eredivisionist Sparta Rotterdam. De 44-jarige Achterhoeker ruilt Bayer Leverkusen in voor een contract in Rotterdam tot medio 2028.

WhatsApp Image 2026-05-25 at 09.21.16.jpeg

Café-restaurant in Neede grotendeels verwoest door grote brand

In een café-restaurant in Neede heeft zondag op maandagnacht een grote brand gewoed. Er raakte niemand gewond.

Fristivoordeschapen0.jpg

Het houdt niet op bij kinderboerderij Didam: lammetje krijgt drinkyoghurt

Na beschimmeld eten, hondenpoep en zelfs gedumpte dieren binnen de hekken van kinderboerderij Didam, is er nu een nieuw dieptepunt bereikt. Op camerabeelden is te zien hoe een ouder en een kind drinkyoghurt aan een lammetje geven. In dit geval kon er nog ingegrepen worden.

__2.jpg

Doetinchem wil Spoorzone transformeren tot groen stadsdistrict met duizenden woningen

De Spoorzone in Doetinchem moet een compleet nieuw stadsdeel met duizenden woningen en werkplekken worden. Als het aan gemeente Doetinchem ligt, verandert het gebied in de komende jaren in ‘het nieuwe visitekaartje’ van de stadsgemeente.

Verkeersbord wegafsluting.jpeg

Gemeente Lochem start herinrichting Ampsenseweg: 'Ook verkeersveiligheid verbeteren'

De gemeente Lochem start vanaf volgende week aan de herinrichting van de Ampsenseweg in Lochem. De weg wordt in delen afgesloten.

ICER IJzer.png

Oude IJsselstreek trekt portemonnee voor opslag collectie IJzermuseum Ulft

De gemeente Oude IJsselstreek springt financieel bij om te voorkomen dat de collectie van het Nederlands IJzermuseum tussen wal en schip raakt. Het college trekt 20.000 euro uit voor de opslag van de collectie én een onderzoek naar welke stukken echt museumwaardig zijn.