Foto: REGIO8
Het KNMI heeft maandag in onder andere de Achterhoek code geel afgegeven tussen 16.00 uur en 23.00 uur. Plaatselijk kunnen hevige buien met veel neerslag en onweer voorkomen. Deze code geel valt precies samen met het herdenkingsmoment van 20.00 uur in het kader van Dodenherdenking.
“We gaan dan maar gewoon met een paraplu naar buiten”, zegt Henk Groote van Stichting Herdenken Bevrijding Bergh. “We laten de 4 mei herdenking niet, niet doorgaan vanwege een beetje regen. Daar is het moment veel te belangrijk voor”, zegt hij. De veteraan verwacht mogelijk wel minder mensen vanwege het weer.
In Ulft gaat de herdenking gewoon door. “Als het echt gevaarlijk wordt, kunnen we altijd de kerkdeuren opengooien en daar naar binnen”, zegt Erwin Bergervoet van schuttersgilde St. Hubertus. “Regen kunnen we wel hebben. De mensen die we herdenken hebben het vele malen zwaarder gehad.” Bij de herdenking in Ulft doen de drie schutterijen van het dorp mee, evenals tal van andere verenigingen.
Aangepast programma
De herdenking in Didam heeft het programma al aangepast. ´De herdenking begint zoals gepland om 18.45 uur met een bijeenkomst in de Protestantse kerk. Na afloop van deze bijeenkomst zal de stoet zich, in afwijking van het oorspronkelijke programma, verplaatsen naar de Mariakerk in plaats van naar het monument´, schrijft de organisatie. "We gaan het risico niet nemen", zegt Mark van Lochem.
'Er liggen opties klaar'
In de gemeente Doetinchem vinden op verschillende locaties herdenkingsmomenten plaats. Zo is er in de stad onder meer een bijeenkomst op het Mark Tennantplantsoen. Alle herdenkingsmomenten lijken in hun huidige vorm gewoon door te gaan. “Er liggen wel opties klaar voor als er calamiteiten zijn, zoals extreem weer, maar daarover wordt pas besloten als dat nodig is”, aldus een woordvoerder van de gemeente.
20-30 mm regen
Het KNMI verwacht de nodige overlast: ‘Vanaf ca 16 uur ontstaan intensieve buien waarbij plaatselijk 20-30 mm regen in korte tijd kan vallen. Ook is plaatselijk onweer mogelijk. In de tweede helft van de avond nemen de buien in aantal en intensiteit af.’