gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Achterhoek moet sleutelpersonen omarmen

4978667ffcf9d9932487adca1eb9b149

De Achterhoekse gemeenten moeten voor de uitvoering van de vernieuwde Inburgeringswet beter en meer gebruik gaan maken van mensen die al langer geleden naar Nederland zijn gekomen, de zogenoemde ‘sleutelpersonen’. Dat is de uitkomst van het onderzoek dat het Verweij Jonker instituut heeft uitgevoerd voor de regio. 

Redactie REGIO8 |

“Concreet zeggen wij: ‘zet nou die sleutelpersonen in bij de inburgering’”, vertelt onderzoeker Marjan de Gruijter. “Laat ze adviseren of betrek ze als voorlichter of vertaler, om zo het contact tussen de nieuwkomer en de organisaties en gemeenten te vergemakkelijken.” De acht gemeenten van de arbeidsmarktregio Achterhoek werken samen met 22 sleutelpersonen en cultuurverbinders om de integratie van statushouders te versnellen. Volgens De Gruijter werkt de adviesfunctie van de sleutelfiguren twee kanten op. “Ze werken niet alleen voor de nieuwkomer, maar ze zijn ook waardevol voor de organisaties en gemeenten”, legt de onderzoekster uit. “Zij kunnen vertellen over de leefsituatie van de nieuwkomer.”

De aanwezige cultuurverbinders omarmen het idee, maar vragen daarbij wel om vastigheid. De lokale politiek neemt dat verzoek ter harte omdat ze de expertise in huis willen halen. “We moeten kijken welke middelen we daarvoor beschikbaar kunnen stellen”, zegt Marieke Overduin van Oude IJsselstreek, die laat weten dat de Achterhoekse gemeenten samen optrekken. “Het is een oproep die we heel duidelijk hebben gehoord en die neem ik ook mee in het overleg zodat we kunnen kijken wat we concreet kunnen betekenen voor deze mensen.”

Meer migranten
De nieuwe inburgeringswet gaat vanaf 1 juli 2021 in. Tot die tijd moet er volgens Overduin nog wel een goed integratieplan worden opgesteld in haar gemeente. Ze verwacht namelijk dat er volgend jaar meer nieuwe statushouders zullen zijn. “De instroom is op dit moment op het niveau van vorig jaar”, weet de wethouder. “Wat we wel verwachten is dat er veel gezinsmigranten komen en dat zijn er meer dan we gewend waren.”

Foto: REGIO8

Lees ook

112Doetinchem

Brand in groenstrook Doetinchem: aangifte tegen daders gedaan

Een stuk bosschage langs de Oostelijke Randweg in Doetinchem is dinsdagmiddag afgebrand. Dit gebeurde nadat vier jongeren daar met vuur speelden. Eén van de vier jongeren bleef ter plaatse, terwijl de andere drie wegvluchtten.

04 Sluis de Pol0

Historische maatregel; sluizen Oude IJssel voor het eerst op slot

Sluis de Pol bij Gaanderen en sluis Doesburg gaan op slot. Waterschap Rijn en IJssel zet de enige twee sluizen van de Oude IJssel dicht om te voorkomen dat er te veel water uit de rivier loopt. Het is een historisch ingrijpen, nooit eerder gingen de sluizen volledig dicht voor de recreatievaart.

SterrenwachtZon

‘Bescherm je ogen’: Achterhoek maakt zich op voor zonsverduistering

Na 27 jaar kan de Achterhoek zich weer opmaken voor een bijzonder fenomeen. Woensdagavond is er namelijk een zonsverduistering van 90 procent te zien. Een kans als deze laat volgens sterrenwacht Lochem nog tientallen jaren op zich wachten.

BloemenHalen10

Logistieke operatie in Varsseveld: 1600 kratten met bloemen voor het corso aangekomen

Het is jaarlijks een hele logistieke operatie. De organisatie van het Volksfeest Varsseveld haalt in de week van de optocht maar liefst 1600 kratten met bloemen naar het dorp, bedoelt voor de wagenbouwers. Maandagavond werd er begonnen met ophalen in Lichtenvoorde en Winterswijk. Later volgen nog Rekken, Beltrum en het Brabantse Zundert.

WhatsApp Image 2026-08-11 at 11.58.25

Auto brandt volledig af op rotonde in Gendringen

Een auto is dinsdagochtend volledig afgebrand op een rotonde in Gendringen. De bestuurder van het voertuig is met spoed naar het ziekenhuis gebracht. Het slachtoffer had brandwonden.

NUB-Auto-Neede1

Auto belandt in sloot in Neede

Dinsdagochtend is een auto in Neede in een sloot belandt. Bij het incident is niemand gewond geraakt.