Ulft, Netherlands

Montferland pioniert met coronasteun

Montferland heeft de Tijdelijke ondersteuning noodzakelijk kosten (TONK) opgestart om inwoners die getroffen zijn door de coronacrisis in hun woonlasten te ondersteunen. Naar eigen zeggen is het daarmee de eerste gemeente van Nederland.
Kevin ten Dolle | 18 februari 2021 11:41 | Aangepast op 18 februari 2021 11:41
"Toen bekend werd dat de TONK-regeling ingevoerd zou worden, zijn we daar direct op ingesprongen", legt wethouder Martin Som uit. "Dat betekent dat we deze nu al kunnen uitvoeren, volgens mij zijn we daarom de eerste in Nederland. Andere gemeenten richten zich op 1 maart of begin maart." Montferland geeft aan dat niet alleen ondernemers in aanmerking komen voor de TONK-regeling, maar ook particulieren. De gemeente denkt daarbij bijvoorbeeld aan obers of medewerkers van cafetaria die een 0-urencontract hebben en vanwege de sluiting van de horeca nu geen inkomsten hebben.

Volgens de wethouder zijn de huidige regelingen niet afdoende. "Op dit moment kunnen bijvoorbeeld kappers die gesloten zijn al 1.450 euro per maand krijgen vanuit de tijdelijke overbruggingsregeling zelfstandig ondernemers (Tozo)", aldus Som. "Voor veel ondernemers gaat dit bedrag echter naar de vaste lasten, waardoor ondernemers interen op hun eigen vermogen of moeten lenen voor hun levensonderhoud." Inwoners van Montferland kunnen hun Tonk-aanvragen doen voor een periode van zes maanden. In totaal is er vanuit het Rijk voor heel Nederland 130 miljoen beschikbaar.

'Dan gaan we naar Den Haag'
Montferland is niet van plan om het eigen vermogen in te zetten voor een steunmaatregel. "We hebben besloten dat we alleen het geld dat we van het Rijk krijgen gaan uitkeren", verklaart Som. "Mocht er nu meer vraag zijn, dan gaan we daarmee naar Den Haag, maar het is niet zo dat we dat uit eigen zak gaan betalen." Montferland geeft aan snel te willen uitkeren en hoopt mogelijk al volgende week de eerste inwoners te kunnen gaan helpen met de Tonk-gelden.

Foto: REGIO8

Lees ook

Pover De Graafschap start 2026 met nederlaag

De Graafschap is de tweede seizoenshelft met een nederlaag begonnen. In Flevoland won Almere City me...

Gewilde Boersma klaar voor Almere: ‘Ik geniet heel erg hier in Doetinchem’

De Graafschap trapt zondagmiddag hun tweede seizoenshelft af in Almere. De Doetinchemmers willen de ...

Deelnemers Montferland Halve Marathon zetten zich in voor meer dan de finishlijn

Tijdens de Montferland Halve Marathon draait het zondag niet alleen om sport, maar ook om steun voor...

'Nieuwsgierige' Dijkhuizen kijkt uit naar aftrap tweede seizoenshelft in Almere

De Graafschap treft zondagmiddag in de eerste competitiewedstrijd van het jaar de huidige nummer zes...

Bouwplan voor 77 woningen Harfsen in de knel door spuitzone 

De bouw van 77 woningen in Harfsen Zuidwest en -West kan in de knel komen door een verplichte spuitz...

Wereldtoppers klaar voor Montferland Halve Marathon: 'Kenmerken van een echte klassieker'

Montferland ademt dit weekend hardlopen. Na een jaar van afwezigheid keert de hardloopwedstrijd, in ...