Ulft, Netherlands

Montferland pioniert met coronasteun

Montferland heeft de Tijdelijke ondersteuning noodzakelijk kosten (TONK) opgestart om inwoners die getroffen zijn door de coronacrisis in hun woonlasten te ondersteunen. Naar eigen zeggen is het daarmee de eerste gemeente van Nederland.
Kevin ten Dolle | 18 februari 2021 11:41 | Aangepast op 18 februari 2021 11:41
"Toen bekend werd dat de TONK-regeling ingevoerd zou worden, zijn we daar direct op ingesprongen", legt wethouder Martin Som uit. "Dat betekent dat we deze nu al kunnen uitvoeren, volgens mij zijn we daarom de eerste in Nederland. Andere gemeenten richten zich op 1 maart of begin maart." Montferland geeft aan dat niet alleen ondernemers in aanmerking komen voor de TONK-regeling, maar ook particulieren. De gemeente denkt daarbij bijvoorbeeld aan obers of medewerkers van cafetaria die een 0-urencontract hebben en vanwege de sluiting van de horeca nu geen inkomsten hebben.

Volgens de wethouder zijn de huidige regelingen niet afdoende. "Op dit moment kunnen bijvoorbeeld kappers die gesloten zijn al 1.450 euro per maand krijgen vanuit de tijdelijke overbruggingsregeling zelfstandig ondernemers (Tozo)", aldus Som. "Voor veel ondernemers gaat dit bedrag echter naar de vaste lasten, waardoor ondernemers interen op hun eigen vermogen of moeten lenen voor hun levensonderhoud." Inwoners van Montferland kunnen hun Tonk-aanvragen doen voor een periode van zes maanden. In totaal is er vanuit het Rijk voor heel Nederland 130 miljoen beschikbaar.

'Dan gaan we naar Den Haag'
Montferland is niet van plan om het eigen vermogen in te zetten voor een steunmaatregel. "We hebben besloten dat we alleen het geld dat we van het Rijk krijgen gaan uitkeren", verklaart Som. "Mocht er nu meer vraag zijn, dan gaan we daarmee naar Den Haag, maar het is niet zo dat we dat uit eigen zak gaan betalen." Montferland geeft aan snel te willen uitkeren en hoopt mogelijk al volgende week de eerste inwoners te kunnen gaan helpen met de Tonk-gelden.

Foto: REGIO8

Lees ook

Winterswijk gaat zonder coalitie en met drie wethouders verder

Na weken van bestuurlijke onrust heeft de gemeenteraad van Winterswijk besloten om de bestuursperiod...

De eerste tenten en podia van Festival Achterland verrijzen op de Bleek in Doetinchem

Met nog een kleine week te gaan verrijzen de eerste tenten en podia van Festival Achterland op De Bl...

Weerboer Gerrit voorspelt een weekend met zomerse temperaturen

Gerrit Vossers neemt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersvoorspellingen voor het w...

50 jaar Normaal gevierd met 25.000 Anhangers in Lochem

Høken, brekken en angoan, Normaal heeft wat te vieren! Zoals inmiddels traditie is treedt de dialect...

Recordaantal deelnemers doen mee met Geglij in de Wei in Beek

Beek is tijdens Hemelvaartsdag weer het decor van de 9e editie van Geglij in de Wei. Een recordaanta...

Democratie op z’n Aaltens – maar wat kunnen we leren van Duitsland?

Er is iets fascinerends aan hoe een kleine gemeente als Aalten zich vastbijt in een groot thema. Dri...