gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Minister gaat naar Berlijn over Duitse windmolens langs de grens

abb616106ea2c09cd55c5d57a939b9e2.jpg

Minister Sophie Hermans van Klimaat en Groene Groei gaat haar collega-minister van Binnenlandse Zaken aansporen om snel in gesprek te gaan met de Duitse regering over de geplande hoge windmolens. Er is haast bij, want naar verwachting worden de eerste vergunningen door de Duitse gemeenten Vreden, Rhede en Südlohn begin december afgegeven aan ontwikkelaars.

Eveline Zuurbier |  | Aangepast op
Het gaat om twaalf hoge windturbines met een wiekhoogte van 250 meter, gelegen langs de grens van de gemeente Winterswijk. Sommige windmolens komen op nog geen 100 meter van de grens te staan. De windmolens zullen onherstelbare schade veroorzaken aan de natuur en het cultuurlandschap aan de Nederlandse kant. Vooral het Nationaal Landschap bij Winterswijk en de stilte(veen)gebieden nabij Rekken, met hun vele beschermde trekvogels, zullen het te verduren krijgen.

Tweede Kamerlid Henk Vermeer (BBB) en Wytske Postma van NSC probeerden donderdagavond tijdens het begrotingsdebat over Klimaat en Groene Groei in de Tweede Kamer door middel van een motie een halt toe te roepen aan het gemak waarmee Duitse investeerders en landeigenaren momenteel hoge windturbines kunnen plaatsen. De Duitse regering heeft de regels versoepeld om de klimaat- en duurzaamheidsdoelstellingen van Brussel te halen.

Bovendien verkeert Duitsland in een economische recessie door een te laat ingezette energietransitie. Vermeer en Postma hadden succes. "Na vijf uur vergaderen over de begroting van Klimaat en Groene Groei kwam het verlossende woord van de minister," reageert Karin Pierik van de werkgroep Ratum en Kotten. "Zij keurde de motie goed en gaf aan: ‘dit onderwerp meteen door naar de Kamer om met spoed in gesprek te gaan met Duitsland’."

Verdrag van Espoo
In Berlijn moet duidelijk worden hoe in het grensgebied met het bouwen van de windturbines moet worden omgegaan. Vermeer en Postma wijzen daarbij op het Verdrag van Espoo, omdat de kwestie niet op Kreis- en gemeenteniveau kan worden opgelost. Duitsland en Nederland hebben een overeenkomst dat zij in overleg moeten treden zodra binnen 5 kilometer van de grens iets wordt ontwikkeld wat invloed heeft op het milieu, de leefbaarheid van de mensen en de ruimtelijke ontwikkeling. Duitsland houdt zich echter niet aan de regels van het Espoo-verdrag; deze verplichting bestaat wel," verduidelijkt Karin Pierik.

"Er zijn veel brieven verstuurd naar praktisch alle Kamerleden. Hierbij moet worden opgemerkt dat NSC en oud-wethouder Ilse Saris van Winterswijk en Henk Vermeer (BBB) zich erg betrokken voelden. Dit resulteerde in succes voor ons tijdens het debat Klimaat en Groene Groei op de late avond van donderdag 8 november", zegt de Ratumse.

Minister Sophie Hermans verwees de motie door naar de Tweede Kamer en naar haar collega-minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijkrelaties Judith Uitermark. De motie is aangenomen. “Nu is de kwestie ook doorgedrongen in Den Haag, maar we zijn er nog niet”, zegt Pierik.

Lees ook

Tanken10.jpg

Goedkope brandstof over de grens: Duitse regering verlaagt prijzen met 17 cent per liter

In Duitsland wordt tanken een stuk goedkoper dan in Nederland. De Duitse regering besloot vanmorgen, maandag 13 april, om de brandstofbelasting voor benzine en diesel tijdelijk met zeventien cent per liter te verlagen. De maatregel geldt voor een periode van twee maanden en is bedoeld om burgers te helpen bij de stijgende energieprijzen. De maatregel levert inwoners en bedrijven een kostenbesparing van 1,6 miljard euro op.

PFAS in water.png

Zwemverbod De Betteld blijft en PFAS-adviezen houden stand

Het blijft verboden om te zwemmen in recreatieplas De Betteld in Zelhem. Door een verontreiniging van PFAS is het water betreden te gevaarlijk. De plas is afgesloten van de Oosterwijkse Vloed en de Baakse Beek. De hoeveelheid PFAS is volgens de gemeente op die twee locaties stabiel. Hoe lang het verbod nog geldt, is niet bekend.

WhatsApp Image 2026-04-13 at 15.42.06.jpeg

Van zelfrijdende pendelbussen tot AI-universiteit; studenten ontwerpen OV-hub Varsseveld

Om het ontwerp voor de OV-hub die rondom station Varsseveld moet komen vorm te geven, schakelt de gemeente Oude IJsselstreek studenten van Saxion Hogeschool in. De studenten maakten een ontwerp waarin ze ‘out of the box’ moesten denken. Met zelfrijdende pendelbussen en een universiteit puur gericht op AI is dat in ieder geval gelukt.

Nieuwbouw-bovenaanzicht.png

Nog 2 miljoen nodig voor nieuwbouw hospice Sravana in Doetinchem: ‘Dit hospice is zo waardevol’

Hospice Sravana in Doetinchem staat al geruime tijd voor een grote uitdaging. Hoewel de stichting de grond voor een nieuw onderkomen al heeft aangekocht en de plannen klaarliggen, blijft een aanzienlijk financieringstekort van ongeveer twee miljoen euro staan. Toch houdt de organisatie vast aan vertrouwen en hoop. “Zonder Sravana is de Achterhoek geen Achterhoek meer.”

Straaljagers.jpg

Duitse luchtmacht oefent laag boven grensregio: straaljagers hoorbaar in omgeving Kleve

In de Duitse grensregio bij Kleve vinden deze week opvallende militaire vliegbewegingen plaats. De Duitse luchtmacht houdt van 13 tot en met 17 april de oefening ‘Angry Eagle’, waarbij straaljagers op zeer lage hoogte vliegen.

OpeningBrugLochem0.png

Opening Nettelhorsterbrug: Schakel Achterhoek-A1 na jaren voltooid, maar met blijvende schaduw

Zo’n duizend geïnteresseerden reisden afgelopen zaterdag af naar Lochem om bij de opening van de Nettelhorsterbrug te zijn én om eenmalig over de brug te kunnen lopen. Gedeputeerde Klaas Ruitenberg opende de brug, en daarmee is het overkoepelende project Schakel Achterhoek-A1 na jaren afgerond.