gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Lauw ontvangst voor het dialectconvenant

cadaaaf51f6881be6897af739247818d.jpg
Redactie REGIO8 |

"Ik vind het eerlijk gezegd symboolpolitiek", begint Keuper zijn betoog uiteraard in Achterhoeks dialect. "Het hondje, dat ontzettend lang honger heeft gehad en op een gegeven moment ligt te verreken op de grond, krijgt wat kruimeltjes en moet daar nog blij mee zijn ook." Ross, die in zijn show Van mojn tot goedgoan veel dialectmuziek draait, is kritisch, en vraagt zich hardop af of de maatregel niet te laat komt. "Desondanks denk ik wel dat we er een feestje van mogen maken", stelt hij optimistisch. Ook Keuper ziet een gouden randje. "Ze hebben het eindelijk zover gekregen dat ze er over nagedacht hebben."

Beide mannen hopen dat er een opleving in het gebruik van de streektaal komt. Ze hopen dat jeugd meer interesse krijgt in het dialect. "Als je Bökkers ziet, dat op het ogenblik ontzettend populair is, dan gaan hele volksstammen van vijftien á zestien jaar daar naartoe, maar ik vraag me af of ze weten wat ze zingen", stelt Ross. "Ik vraag het me echt af." Keuper wil dat het onderwijs een grotere rol neemt in het behoud van de streekidentiteit. "Waarom zou een jong iemand uit het oosten van het land eerst moeten weten hoe een polder in elkaar zit? Ik vind het een beetje raar. Er wordt op alle fronten nog gedaan alsof we hier uiteindelijk een aanhangsel zijn. We zijn eigenlijk al Oost Amsterdam."

Geen Achterhoekse les
Hoewel het Nedersaksisch nu een officiële taal is, zijn er geen concrete plannen voor het invoeren van Achterhoekse les bij scholen in de regio. Het Graafschap College wijst wel naar mogelijkheden in de zorg. "Als je patiënten aanspreekt in dialect, kan je misschien makkelijker contact maken", aldus Henk Hilferink. Achterhoek VO geeft desgevraagd aan momenteel te druk te zijn met het opvangen van de krimp.

Foto: REGIO8

Lees ook

Sluiting stadsmuseum_burgemeesters OIJ-MO_EM_8012.JPG

Drie vrouwelijke burgemeesters als rolmodel in de grensstreek

De tentoonstelling over de vijf invloedrijkste vrouwen van ’s-Heerenberg is ten einde en daarmee ook een tijdperk voor het stadsmuseum in de ruimte van horecazaak De Gracht. Drie vrouwelijke burgemeesters uit Montferland, Oude IJsselstreek en Emmerich am Rhein sloten de expositie af. Een symbolisch moment: waar eeuwenlang de (graaf)Heeren van Bergh de macht hadden in deze grensstreek, staan nu burgervrouwen aan het roer.

WhatsApp Image 2026-03-16 at 22.29.15.jpeg

Man komt hard ten val met fiets in Doetinchem

Een man is maandagavond op de Houtsmastraat in Doetinchem hard ten val gekomen met zijn fiets. Meerdere hulpdiensten kwamen ter plaatse.

DebatOIj0.png

Negen partijen op stemformulier Oude IJsselstreek, één nieuwkomer

Inwoners van de gemeente Oude IJsselstreek kunnen woensdag uit negen partijen kiezen. Het gros van deze partijen staat al jaren op het stembiljet. Er is één nieuwkomer: Burgers op 1 van Herman Vreeman. Een rondje langs de velden.

STILL DEBAT LOCHEM0.jpg

KIJK | Verkiezingsdebat Lochem gemeenteraadsverkiezing 2026

De acht lijsttrekkers van de gemeente Lochem zijn maandagavond met elkaar in debat gegaan in het gemeentehuis in Lochem. In aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen debatteerden ze over de sportaccommodaties, de groei van de gemeente en het azc-vraagstuk. Kijk hier het REGIO8-verkiezingsdebat van de gemeente Lochem terug.

Feuerwehr4.jpeg

Brandweerkorpsen uit Vreden en Südlohn-Oeding krijgen Winterswijkse prijs

De goede samenwerking tussen brandweerkorpsen in het Duits-Nederlandse grensgebied is beloond met de Beste Noaberprijs van de gemeente Winterswijk. De prijs ging dit jaar naar de brandweerkorpsen uit Vreden en Südlohn-Oeding. Zij werken al lange tijd nauw samen met de Brandweer Winterswijk.

lochem gemeentehuis0.jpg

Lijsttrekkers Lochem maandagavond in debat bij REGIO8

REGIO8 organiseert in aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen van woensdag 18 maart debatten in haar kerngemeenten. Als laatste gemeente is maandagavond Lochem aan de beurt bij de streekomroep. Het debat is vanaf 19.30 uur live te volgen via het tv-kanaal van REGIO8.