gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Lauw ontvangst voor het dialectconvenant

cadaaaf51f6881be6897af739247818d.jpg
Redactie REGIO8 |

"Ik vind het eerlijk gezegd symboolpolitiek", begint Keuper zijn betoog uiteraard in Achterhoeks dialect. "Het hondje, dat ontzettend lang honger heeft gehad en op een gegeven moment ligt te verreken op de grond, krijgt wat kruimeltjes en moet daar nog blij mee zijn ook." Ross, die in zijn show Van mojn tot goedgoan veel dialectmuziek draait, is kritisch, en vraagt zich hardop af of de maatregel niet te laat komt. "Desondanks denk ik wel dat we er een feestje van mogen maken", stelt hij optimistisch. Ook Keuper ziet een gouden randje. "Ze hebben het eindelijk zover gekregen dat ze er over nagedacht hebben."

Beide mannen hopen dat er een opleving in het gebruik van de streektaal komt. Ze hopen dat jeugd meer interesse krijgt in het dialect. "Als je Bökkers ziet, dat op het ogenblik ontzettend populair is, dan gaan hele volksstammen van vijftien á zestien jaar daar naartoe, maar ik vraag me af of ze weten wat ze zingen", stelt Ross. "Ik vraag het me echt af." Keuper wil dat het onderwijs een grotere rol neemt in het behoud van de streekidentiteit. "Waarom zou een jong iemand uit het oosten van het land eerst moeten weten hoe een polder in elkaar zit? Ik vind het een beetje raar. Er wordt op alle fronten nog gedaan alsof we hier uiteindelijk een aanhangsel zijn. We zijn eigenlijk al Oost Amsterdam."

Geen Achterhoekse les
Hoewel het Nedersaksisch nu een officiële taal is, zijn er geen concrete plannen voor het invoeren van Achterhoekse les bij scholen in de regio. Het Graafschap College wijst wel naar mogelijkheden in de zorg. "Als je patiënten aanspreekt in dialect, kan je misschien makkelijker contact maken", aldus Henk Hilferink. Achterhoek VO geeft desgevraagd aan momenteel te druk te zijn met het opvangen van de krimp.

Foto: REGIO8

Lees ook

WhatsApp Image 2026-03-28 at 21.21.50.jpeg

De Graafschap boekt belangrijke zege bij Willem II

De Graafschap heeft zaterdagavond een belangrijke 0-2 zege geboekt in de strijd om plaats drie en vier in de Keuken Kampioen Divisie. Tegen Willem II speelden de Doetinchemmers was de ploeg uiterst effectief en speelde het een volwassen wedstrijd. Door doelpunten van El Allachi en Simons hebben de Doetinchemmers plaats drie opnieuw in handen.

BrandLeegstandeWoningWestendorp.jpeg

Brand in leegstaande woning Westendorp, oorzaak nog onbekend

In een leegstaande woning in Westendorp is zaterdagmiddag brand uitgebroken. De oorzaak van de brand is nog onbekend.

BotsingAalten.jpeg

Twee auto’s botsen op kruising in Aalten

Twee auto’s zijn zaterdagochtend met elkaar in botsing gekomen in Aalten. Beide voertuigen moesten worden afgesleept. Er raakte niemand gewond.

KledingbankDoetinchem.jpeg

Open dag Kledingbank Doetinchem laat werk achter de schermen zien

De kledingbank in Doetinchem vierde afgelopen weekend de opening van het nieuwe pand, waar ze sinds september gevestigd zijn. Dit deden ze onder andere door zaterdag een open dag te houden. Zo konden bezoekers een kijkje nemen in de wereld achter de kledingbank.

OG0.png

TALKSHOW | Achtste aflevering van Open Grensland/Offenes Grenzland

Tijdens de tweetalige talkshow Open Grensland/Offenes Grenzland praten we over het leven in de grensregio. In deze aflevering staat armoede centraal. Samen met de gasten praten we over de uitdagingen van minderbedeelden, zoals beperkte toegang tot zorg, voedsel en sociale ondersteuning.

MarkthalDidam.jpg

Van biggen naar boodschappen: Didamse markthal viert 75-jarig jubileum

Ooit was het de plek waar biggen verhandeld werden. Tegenwoordig staat de Markthal Didam vooral bekend als overdekte bazaar. Aanstaande vrijdag viert de markthal, de laatste overdekte in Nederland die nog wekelijks dienst doet, haar 75-jarig jubileum.