gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Historische winst voor GemeenteBelangen Doetinchem en Forum voor Democratie: 'Hadden we niet verwacht'

GBD_Hidde0.png

Foto: REGIO8

GemeenteBelangen Doetinchem is de grote winnaar van de gemeenteraadsverkiezingen in Doetinchem. De lokale partij verdubbelt het aantal zetels van drie naar zes en schrijft daarmee geschiedenis als eerste lokale partij die de grootste wordt in de gemeente. Ook GroenLinks-PvdA behaalde zes zetels, maar kreeg 441 stemmen minder en eindigt daardoor als tweede. Forum voor Democratie groeide opvallend van één naar vier zetels.

Hidde Vinkenvleugel |  | Aangepast op

De vreugde was groot bij GemeenteBelangen, onder leiding van fractievoorzitter Ernst Kasteleijn. “Ik denk dat het nog even moet bezinken dat wij de grootste zijn. Ik had het zelf ook niet verwacht”, zegt Eva Fontijn, nummer twee op de kieslijst.

Volgens Kasteleijn ligt het succes bij de duidelijke koers van de partij: “Wij hebben gewoon een helder, realistisch en nuchter verhaal. En dat spreekt blijkbaar aan.”

De komende dagen gaat de partij in gesprek over de formatie: “We gaan deze week en begin volgende week met elkaar om tafel om te kijken hoe we de zaken gaan verdelen. Maar ik heb een fantastisch team, dus dat komt goed.”

GroenLinks-PvdA net geen grootste
GroenLinks-PvdA liep de winst op het nippertje mis. Met zes zetels, maar 441 stemmen minder dan GemeenteBelangen, eindigt de partij als tweede. Fractievoorzitter Maarten op de Weegh kijkt desondanks tevreden terug: “Ik sta hier als een tevreden persoon. We hebben hard gewerkt tijdens de campagne en dat zie je terug in de uitslag.”

Tijdens de avond leek de partij volgens de exitpoll nog kans te maken op de winst. Toch richt Op de Weegh zich nu op de formatie: “Het worden veel gesprekken. We gaan kijken of we partijen bij elkaar kunnen krijgen en een akkoord kunnen sluiten waar Doetinchem verder mee kan.”

Forum voor Democratie groeit sterk
Forum voor Democratie boekte eveneens een flinke winst en groeit van één naar vier zetels. Fractievoorzitter Lambert van Meijeren is verrast: “We hadden gehoopt te groeien, maar vier zetels hadden we niet verwacht.”

De uitbreiding betekent volgens hem een grote verandering: “De afgelopen vier jaar deed ik alles alleen. Nu kunnen we het werk verdelen, dat maakt een groot verschil.”

Uitsluiting blijft mogelijk
Toch is deelname aan een coalitie voor Forum voor Democratie onzeker. Meerdere partijen gaven vooraf al aan niet met de partij te willen samenwerken. Van Meijeren hoopt dat de uitslag daar verandering in brengt: “Als persoon mogen ze me allemaal wel, heb ik begrepen. Vier jaar geleden sloten ze ons ook uit, maar ik vind dat een beetje spierballentaal.”

Hij benadrukt dat een coalitie zonder zijn partij mogelijk is, maar volgens hem niet representatief: “Zonder ons kunnen ze ook een coalitie vormen, maar niet eentje die de wensen van alle inwoners weerspiegelt.”

Wisselende avond voor PvLM
Voor de Partij voor Lokaal Maatwerk verliep de verkiezingsavond grillig. In eerste instantie leek de partij terug te vallen van drie naar één zetel, maar uiteindelijk eindigde zij op twee zetels.

“Ondanks de teleurstelling van een zetel minder zijn we opgelucht dat het er niet maar één is geworden,” aldus Robert Ooms. Partijleider Ans Putman was afwezig tijdens de avond vanwege een keelontsteking.

Nieuwkomer BBB in de raad
Ook de BoerBurgerBeweging maakt haar intrede in de gemeenteraad met één zetel. Fractievoorzitter Theo Schennink is blij met het resultaat: “We hadden geen verwachtingen, omdat het moeilijk voorspelbaar is voor een nieuwe partij. Eén zetel voelt echt als een cadeau.”

Hij hoopt een nieuwe toon te zetten in de raad: “Met ons nuchtere boerenverstand willen we een frisse wind laten waaien in Doetinchem.”

Lees ook

MerelJohan.jpg

CDA blijft de grootste in Montferland, PVV grote winnaar

Het CDA blijft met zes zetels de grootste partij in Montferland, maar de echte winnaar van de verkiezingsavond is de PVV. De partij komt met drie zetels nieuw de raad binnen en zet daarmee de verhoudingen op scherp. Tegelijkertijd krijgt Lijst Groot Montferland een zware klap: van vijf zetels blijft er nog maar één over. De uitslag maakt één ding duidelijk: een stabiele coalitie vormen wordt een flinke uitdaging.

RiaEnGerrit.jpg

Dorp en Platteland Beweging grote winnaar Oude IJsselstreek, Lokaal Belang blijft grootste

Lokaal Belang blijft in Oude IJsselstreek de grootste partij, ondanks dat ze maar liefst drie zetels in leveren. Het politieke landschap in de gemeente is met negen partijen wel weer meer versplinterd. Grote winnaar is de Dorp en Platteland Beweging. Onder leiding van lijsttrekker Gerrit Vossers wonnen ze twee zetels.

80764b21-6553-4f21-a043-32127f9e2424.jpg

CDA weer de grootste in Berkelland, Samen voor Berkelland wint ruim

Het CDA is wederom de grootste van Berkelland. De partij van lijsttrekkers Biense Klein Braskamp gaat van 6 zetels nu, naar 8 zetels in de nieuwe raad. Samen voor Berkelland, dat voor het eerst deelnam aan de verkiezingen maakt zijn entree met vijf zetels.

WhatsApp Image 2026-03-18 at 22.49.43.jpeg

Gemeentebelangen grote winnaar in Bronckhorst: partij groeit naar tien zetels

Gemeentebelangen Bronckhorst is de grote winnaar van de verkiezingen in de gemeente en komt uit op tien zetels. Tegelijkertijd levert het CDA in en zakt de partij van zes naar vier zetels. Daarmee zijn de verhoudingen in Bronckhorst flink verschoven. GBB is weliswaar veruit de grootste partij, maar heeft voor een meerderheid nog altijd partners nodig. Door de versplintering in de raad en de komst van twee nieuwkomers lijkt de coalitievorming daardoor minder vanzelfsprekend dan voorheen.

Stembureau algemeen.jpg

LIVEBLOG | Gemeenteraadsverkiezingen 2026

Volg in dit liveblog de laatste ontwikkelingen van de gemeenteraadsverkiezingen 2026. De hele dag is REGIO8 in de Achterhoek te vinden.

96704b9f-93d9-4792-af24-dc89a3148cf0.jpg

Twee personen gewond na aanrijding op de N318 bij Varsseveld

Twee personen zijn woensdagmiddag gewond geraakt na een frontale botsing op de N318 ter hoogte van Aalten. De weg is tijdelijk afgesloten.