Ulft, Netherlands

Kruisberg ingericht voor oorlogsverhalen

De stichting Doetinchem Herdenkt heeft twee voormalige gevangeniscellen in de Kruisberg ingericht in de staat van de Tweede Wereldoorlog. Vrijwilligers zullen vanaf zondag verhalen van enkele voormalig gevangenen vertellen, waaronder de geschiedenis van de Doetinchemse verzetsvrouw Iet Gerritsen.
Regio8 | 28 november 2019 15:07 | Aangepast op 28 november 2019 15:07

"Zij werd door een inval van de Duitsers uit huis gehaald en werd een hele nacht verhoord in de Kruisberg", vertelt Karel Berkhuysen van Doetinchem Herdenkt. "Ze deelde een cel met vier andere vrouwen. Nadien beschreef zij haar ervaringen in één van haar dagboeken." De elf dagboeken werden onlangs geschonken aan de stichting Doetinchem Herdenkt. In dezelfde cel waarin zij toen gevangen zat, worden passages uit haar dagboeken voorgelezen. De cel is ingericht op basis van een tekening in één van haar dagboeken: "Ze gaf daarop precies aan hoe groot de cel was, waar ze sliepen en wat er gebeurde. We hebben de cel op authentieke wijze ingericht met een bed uit die tijd en een ton waar ze hun behoefte op moesten doen. Op die manier hebben we geprobeerd de sfeer terug te brengen, zoals het toen was."

In de cel daarnaast gebeurt dat ook, maar dan met de geschiedenis van de 46 mannen die als represaille op 2 maart 1945 werden gefusilleerd aan het Rademakersbroek, vlakbij Varsseveld. Zij brachten de laatste dagen van hun leven in De Kruisberg door. Op zondag 1 december zal Kirsten Zimmerman over hen vertellen. Zij is projectleider van 'Geef de namen een gezicht', een initiatief van het Nationaal Onderduikmuseum in Aalten in samenwerking met de Oorlogsgravenstichting. Ook wordt het verhaal vertelt van de 25 mannen die op 8 maart 1945 uit hun Kruisbergse cel werden gehaald. Zij werden bij de Woeste Hoeve gefusilleerd nadat het verzet daar een aanslag op een SS-politiechef hadden gepleegd.

De cellen in de voormalige gevangenis De Kruisberg in Doetinchem zijn vanaf zondag 1 december voor publiek te bekijken.

Foto: REGIO8

Meest gelezen

A12 wordt vanaf volgend jaar verbreed, snelheid gaat omlaag

Nick Hermsen | Bart Sollman | 9 okt 2025 12:43

Botsing tussen auto's zorgt voor verkeershinder in Ulft

Redactie REGIO8 | 14 okt 2025 13:56

Lees ook

Man (34) uit Montferland aangehouden in onderzoek naar crimineel netwerk

Een 34-jarige man uit de gemeente Montferland is begin oktober aangehouden in een onderzoek naar een...

Organisatie blikt terug op Terborg Toernooi: ‘Die verdediging was de beste ooit'

Na meer dan veertig jaar is er een einde gekomen aan het Terborg Toernooi. Het jeugdvoetbaltoernooi ...

Motorrijder gewond na aanrijding nabij Zeddam

Een motorrijder is woensdagmiddag gewond geraakt bij een ongeval op de N316 bij Zeddam. De man is me...

Montferland start pilot met kamerverhuur aan statushouders

De gemeente Montferland start een pilot met kamerverhuur voor alleenstaande statushouders. Daarmee w...

DRU maakt draai na kritiek op college: ‘Onze brief had beter niet verstuurd kunnen worden’

De stichting DRU Industriepark heeft in aanloop naar de raadsvergadering donderdag een opvallende br...

DZC'68 wil scoren met respect: 'Vooral met plezier het spelletje beleven'

Op Sportpark Zuid in Doetinchem draaide het zaterdag volledig om sociale veiligheid. Voetbalverenigi...