Ulft, Netherlands

Kruisberg ingericht voor oorlogsverhalen

De stichting Doetinchem Herdenkt heeft twee voormalige gevangeniscellen in de Kruisberg ingericht in de staat van de Tweede Wereldoorlog. Vrijwilligers zullen vanaf zondag verhalen van enkele voormalig gevangenen vertellen, waaronder de geschiedenis van de Doetinchemse verzetsvrouw Iet Gerritsen.
Regio8 | 28 november 2019 15:07 | Aangepast op 28 november 2019 15:07

"Zij werd door een inval van de Duitsers uit huis gehaald en werd een hele nacht verhoord in de Kruisberg", vertelt Karel Berkhuysen van Doetinchem Herdenkt. "Ze deelde een cel met vier andere vrouwen. Nadien beschreef zij haar ervaringen in één van haar dagboeken." De elf dagboeken werden onlangs geschonken aan de stichting Doetinchem Herdenkt. In dezelfde cel waarin zij toen gevangen zat, worden passages uit haar dagboeken voorgelezen. De cel is ingericht op basis van een tekening in één van haar dagboeken: "Ze gaf daarop precies aan hoe groot de cel was, waar ze sliepen en wat er gebeurde. We hebben de cel op authentieke wijze ingericht met een bed uit die tijd en een ton waar ze hun behoefte op moesten doen. Op die manier hebben we geprobeerd de sfeer terug te brengen, zoals het toen was."

In de cel daarnaast gebeurt dat ook, maar dan met de geschiedenis van de 46 mannen die als represaille op 2 maart 1945 werden gefusilleerd aan het Rademakersbroek, vlakbij Varsseveld. Zij brachten de laatste dagen van hun leven in De Kruisberg door. Op zondag 1 december zal Kirsten Zimmerman over hen vertellen. Zij is projectleider van 'Geef de namen een gezicht', een initiatief van het Nationaal Onderduikmuseum in Aalten in samenwerking met de Oorlogsgravenstichting. Ook wordt het verhaal vertelt van de 25 mannen die op 8 maart 1945 uit hun Kruisbergse cel werden gehaald. Zij werden bij de Woeste Hoeve gefusilleerd nadat het verzet daar een aanslag op een SS-politiechef hadden gepleegd.

De cellen in de voormalige gevangenis De Kruisberg in Doetinchem zijn vanaf zondag 1 december voor publiek te bekijken.

Foto: REGIO8

Lees ook

Veertig meter hoog uitkijkplatform moet Aa-meer Bocholt aanlokkelijker maken

Bocholt wil graag een uitkijkplatform van veertig meter hoog bij het Aa-meer. Hiervoor pleitte het C...

Franse aanvaller Kaninda tekent contract bij De Graafschap

Nathan Kaninda heeft zijn eerste contract bij De Graafschap getekend. De 21-jarige Franse aanvaller ...

Zwarte Cross nog zeker vijf jaar in Lichtenvoorde

De gemeente Oost Gelre en de organisatie van de Zwarte Cross hebben dinsdagmiddag een nieuwe samenwe...

Geen gewonden bij kop-staartbotsing Hamelandroute bij Aalten

Er heeft dinsdagmiddag een kop-staartbotsing plaatsgevonden in de buurt van Aalten. De bestuurders w...

Twee personen aangehouden na politieachtervolging in Doetinchem

Twee personen zijn dinsdagmorgen na een politieachtervolging aangehouden in Doetinchem op verdenking...

Informatieavond in Borculo over incident met gifwolk, vragen in Lochem

De inwoners van Borculo en omgeving worden nog bijgepraat over het incident bij Friesland Campina op...