Ulft, Netherlands

Kruisberg ingericht voor oorlogsverhalen

De stichting Doetinchem Herdenkt heeft twee voormalige gevangeniscellen in de Kruisberg ingericht in de staat van de Tweede Wereldoorlog. Vrijwilligers zullen vanaf zondag verhalen van enkele voormalig gevangenen vertellen, waaronder de geschiedenis van de Doetinchemse verzetsvrouw Iet Gerritsen.
Regio8 | 28 november 2019 15:07 | Aangepast op 28 november 2019 15:07

"Zij werd door een inval van de Duitsers uit huis gehaald en werd een hele nacht verhoord in de Kruisberg", vertelt Karel Berkhuysen van Doetinchem Herdenkt. "Ze deelde een cel met vier andere vrouwen. Nadien beschreef zij haar ervaringen in één van haar dagboeken." De elf dagboeken werden onlangs geschonken aan de stichting Doetinchem Herdenkt. In dezelfde cel waarin zij toen gevangen zat, worden passages uit haar dagboeken voorgelezen. De cel is ingericht op basis van een tekening in één van haar dagboeken: "Ze gaf daarop precies aan hoe groot de cel was, waar ze sliepen en wat er gebeurde. We hebben de cel op authentieke wijze ingericht met een bed uit die tijd en een ton waar ze hun behoefte op moesten doen. Op die manier hebben we geprobeerd de sfeer terug te brengen, zoals het toen was."

In de cel daarnaast gebeurt dat ook, maar dan met de geschiedenis van de 46 mannen die als represaille op 2 maart 1945 werden gefusilleerd aan het Rademakersbroek, vlakbij Varsseveld. Zij brachten de laatste dagen van hun leven in De Kruisberg door. Op zondag 1 december zal Kirsten Zimmerman over hen vertellen. Zij is projectleider van 'Geef de namen een gezicht', een initiatief van het Nationaal Onderduikmuseum in Aalten in samenwerking met de Oorlogsgravenstichting. Ook wordt het verhaal vertelt van de 25 mannen die op 8 maart 1945 uit hun Kruisbergse cel werden gehaald. Zij werden bij de Woeste Hoeve gefusilleerd nadat het verzet daar een aanslag op een SS-politiechef hadden gepleegd.

De cellen in de voormalige gevangenis De Kruisberg in Doetinchem zijn vanaf zondag 1 december voor publiek te bekijken.

Foto: REGIO8

Lees ook

Winterswijk gaat zonder coalitie en met drie wethouders verder

Na weken van bestuurlijke onrust heeft de gemeenteraad van Winterswijk besloten om de bestuursperiod...

De eerste tenten en podia van Festival Achterland verrijzen op de Bleek in Doetinchem

Met nog een kleine week te gaan verrijzen de eerste tenten en podia van Festival Achterland op De Bl...

Weerboer Gerrit voorspelt een weekend met zomerse temperaturen

Gerrit Vossers neemt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersvoorspellingen voor het w...

50 jaar Normaal gevierd met 25.000 Anhangers in Lochem

Høken, brekken en angoan, Normaal heeft wat te vieren! Zoals inmiddels traditie is treedt de dialect...

Recordaantal deelnemers doen mee met Geglij in de Wei in Beek

Beek is tijdens Hemelvaartsdag weer het decor van de 9e editie van Geglij in de Wei. Een recordaanta...

Democratie op z’n Aaltens – maar wat kunnen we leren van Duitsland?

Er is iets fascinerends aan hoe een kleine gemeente als Aalten zich vastbijt in een groot thema. Dri...