Ulft, Netherlands

Doetinchemmers gevraagd voor onderzoek

Ongeveer drieduizend inwoners in de omgeving van Doetinchem krijgen een uitnodiging om mee te werken aan een onderzoek naar het coronavaccin. Het RIVM wil zo inzicht krijgen in de werking van het vaccin op de langere termijn.
Jasper Hazelaar | 3 maart 2021 09:21 | Aangepast op 3 maart 2021 09:21
De mensen die uitgenodigd worden vallen onder de zogeheten Doetinchem Studie. Die groep bestaat uit willekeurig gekozen volwassenen uit de omgeving van de gemeente, de groep wordt al meer dan dertig jaar gemonitord. “Elke vijf jaar beantwoorden ze vragen over hun gezondheid en leefstijl”, legt immunoloog Annemarie Buisman tegenover Omroep Gelderland uit. Het onderzoek naar de werking van het coronavaccin komt daar bovenop. Wie aangeeft mee te willen doen, krijgt een pakketje thuisgestuurd. Daarin zit onder meer een vingerprikker om een paar druppels bloed af te nemen. Die kunnen ze in een buisje stoppen en opsturen naar het RIVM.

De deelnemers worden minstens een jaar gevolgd. De focus van het onderzoek ligt volgens Buisman op het afweersysteem en de antistoffen die door het vaccin worden aangemaakt: "Uit buitenlandse studies en Engeland, dat op ons voorloopt met vaccineren, weten we al dat het vaccin op korte termijn goed werkt. En ook in de verpleeghuizen lijkt het goed te gaan. Maar hoe zit dat over een paar maanden?"

Bij wie werkt het vaccin?
De vraag is bij wie het vaccin goed werkt en wat de relatie is met de gezondheid van die persoon. “Daar hebben we de afgelopen jaren al best veel waardevolle informatie over verzameld. Het voordeel is dat je die gegevens aan elkaar kunt linken. Misschien kunnen je straks zeggen dat het vaccin minder goed of juist beter werkt bij mensen met een bepaalde aandoening.”

Studie loopt sinds 1987
Omdat de studie al sinds 1987 loopt, bestaat de groep inmiddels alleen uit ouderen. “Dan scharen we de 50-plussers daar gemakshalve ook even onder”, aldus de immunoloog. Het RIVM wil volgens haar ook onder andere leeftijdsgroepen onderzoeken: “Dat wordt op meerdere plekken uitgezet, maar omdat de ouderen nu gevaccineerd worden en de jongere groepen daar achteraan komen, hebben we nog iets langer om daarover na te denken.”

Foto: REGIO8 (archief)

Lees ook

Fietser overleden na aanrijding met busje bij Vragender

Bij een zeer ernstig verkeersongeval in het buitengebied van Vragender is donderdagmiddag een fietse...

Deelnemers Swim to Fight oefenen in water van Hessenbad Hoog-Keppel

De deelnemers van Swim to Fight Cancer Achterhoek kunnen vanaf woensdag elke week gratis trainen in ...

Riolering gooit roet in het eten bij werkzaamheden J.F. Kennedylaan in Doetinchem

De gemeente Doetinchem is momenteel bezig met het tweede deel van de werkzaamheden aan de J.F. Kenne...

Brand in bijgebouw aan Wilhelminastraat in Didam

Bij een bijgebouw van een woning aan de Wilhelminastraat in Didam is woensdagavond brand uitgebroken...

VNG Jaarcongres in 2026 naar de Achterhoek: Oost Gelre en Winterswijk gastgemeenten

In 2026 strijkt het jaarlijkse congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) neer in de ...

Samen gas geven tekent Beltrum: laatste stellen nemen hun intrek in huizen van collectief bouwproject Buurseman

Het is het vierde CPO-project in Beltrum: bewoners bouwden aan een nieuwe straat, Buurseman, waar ze...