gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Coalitie Bronckhorst wil geen windmolens

0d44666dbb55c36efd358801bdc97668

Gemeentebelangen, CDA en PvdA hebben woensdag hun coalitieakkoord voor Bronckhorst gepresenteerd. De partijen willen er de komende jaren in het college onder meer alles aan doen om de komst van grote windmolens in de plattelandsgemeente tegen te gaan.

Dean van het Laar |
“Daar waren we het wel vrij snel over eens”, aldus huidig CDA-fractievoorzitter en toekomstig wethouder Wilko Pelgrom. De ambitie om in 2030 energieneutraal te zijn staat overeind, maar de coalitiepartijen zijn fel tegenstander van de bouw van windmolens en willen zoeken naar alternatieven. “Maar dat zal ook een uitdaging zijn voor de komende jaren om daar de vorm aan te geven en het gesprek aan te gaan met de samenleving en de politieke partijen in de raad”, aldus de CDA’er. In de vorige coalitieperiode, toen met gedeeltelijke steun van GBB, werd Eldrik nog door de gemeenteraad als zoekgebied aangewezen. Door een amendement is er geen ruimte voor initiatieven tot 2024. De partijen willlen aan het begin van dat jaar, nadat de zogenaamde routekaart in 2023 is geactualiseerd, 'opnieuw kijken' naar windmolens.

Het coalitieakkoord draagt de titel: ‘Bouwen aan een Dienstbaar, leefbaar en Sociaal Bronkhorst’. De naam schetst volgens Pelgrom de diversiteit aan opdrachten die er ligt: “We moeten woningen realiseren, we moeten met de transities aan de slag, we hebben een opgave voor landbouw zoals dat nu heel prominent aanwezig is. En zo noem ik er maar een paar..." Het realiseren van woningen is onder andere een opdracht voor debuterend wethouder Emmeke Gosselink, namens GBB: “De omgevingsvisie is vastgesteld en in deze collegeperiode kunnen we de eerste stappen zetten en dat betekent woningen toevoegen.”

Groeiende bedrijventerreinen en krimpende landbouw
Voor de volle bedrijventerrein in de plattelandsgemeente wil de coalitie kijken naar 'aanvullende ruimte' in de buurt van 'goede mobiliteitsverbindingen'. Hiervoor wordt nog geen locatie genoemd. De partijen verwachten dat het aantal boerenbedrijven in Bronckhorst de komende jaren flink terugloopt als gevolg van de stikstofplannen. 'We willen familiebedrijven in stand houden en laten groeien binnen de bestaande regels', schrijven de coalitiepartijen, die grondeigenaren willen verleiden om leegstaande boerderijen in te zetten voor de natuur.

Huisjesmelkers wegjagen en starters helpen
De nieuwe coalitie wil een zelfbewoningsplicht van vijf jaar opleggen op nieuwbouwwoningen tot 350.000 euro. Dit om starters en ouderen kansen te bieden om in Bronckhorst te blijven wonen en huisjesmelkers buitenspel te zetten. Ook moeten starters meer hulp krijgen. Zo moeten nieuwbouwwoningen met voorkeur worden aangeboden aan 'primaire groepen', waaronder starters en ouderen. Door regeldruk te verminderen en personeel te werven en op te leiden moet daarnaast het tempo van de nieuwbouw omhoog gaan.

Peppelman terug als wethouder

Bronckhorst krijgt één extra fulltime wethouder, een wens van terugkerend collegelid Evert Blaauw (GBB): "Het ging wel goed, maar op sommige plekken kwam je tijd te kort." Blaauw krijgt zorg en sport in zijn portefeuille, GBB-wethouder Gosselink wonen en ruimtelijke ordening. Naast Pelgrom (landschap, landbouw en energietransitie), zit ook Antoon Peppelman in het college, met financiën, arbeid en participatie als terrein. De huidig wethouder van Haaksbergen was eerder PvdA-fractievoorzitter en wethouder in Bronckhorst.

Dit bericht is tot stand gekomen in samenwerking met de lokale omroep Ideaal

Foto: REGIO8

Lees ook

Graafschap stadion

De Graafschap zonder uitsupporters aan seizoenstart tegen Helmond Sport

De Graafschap speelt op 9 augustus de eerste wedstrijd van het seizoen, maar moet dat doen zonder uitsupporters. De Doetinchemse club is akkoord gegaan met een aantal schikkingsvoorstellen van de aanklager betaald voetbal, naar aanleiding van vuurwerk tijdens de uit- en thuiswedstrijd in de play-offs tegen Almere City FC.

blur beek

Wielrenner zwaargewond na botsing met auto op Arnhemseweg in Beek

Bij een ongeval op de Arnhemseweg in Beek is maandagmiddag een wielrenner zwaargewond geraakt na aanrijding met een auto. De wielrenner is met spoed naar het ziekenhuis gebracht.

weth bland

De Regisseur, Man met een Missie en Ei van Columbus in Berkelland

Het nieuwe college van Berkelland gaat onder het mom van ‘verbinding’ met een schone lei beginnen aan een nieuwe bestuursperiode, met een ‘nieuw’ bestuursmodel. Zes zaken die zijn opgevallen tijdens de presentatie van het nieuwe raadsprogramma.

LaatsepaaltjeZC0

Laatste paaltje Zwarte Cross de grond in, opbouw officieel begonnen

Met nog zo’n vier weken te gaan tot het feest van de Zwarte Cross weer los barst, zijn de eerste zichtbare voorbereidingen een feit. De nieuwe burgemeester van de gemeente Oost-Gelre, waar het festival gehouden wordt, had de eer om het aller laatste markeerpaaltje de grond in te slaan.

WhatsApp Image 2026-06-22 at 07.21.43

Automobilist zwaargewond na botsing tegen boom in Zelhem

Bij een eenzijdig ongeval op de Halseweg in Zelhem is maandagochtend een automobilist zwaargewond geraakt. De bestuurder kwam door een nog onbekende oorzaak in de berm terecht en botste tegen een boom.

WhatsApp Image 2026-06-21 at 13.52.36

De Graafschap trapt seizoen af met duidelijke ambities en aast op langer verblijf Niemeijer

De Graafschap is zondagmiddag op de velden van ZZC ’20 in Zelhem begonnen aan de voorbereiding op een nieuw seizoen in de Keuken Kampioen Divisie. Onder leiding van de nieuwe hoofdtrainer Thomas Duivenvoorden werd de toon met een pittige en energieke training, gelijk gezet.