Ulft, Netherlands

Claim van 11,7 miljoen ligt op de loer, ontwikkelaar zonnepark zet Lochem voor dilemma

Foto ter illustratie: REGIO8
TP Solar, dat zonnepark Bekenschot wil realiseren ten zuiden van Barchem, dreigt naar de bestuursrechter te stappen met een claim van 11,7 miljoen euro voor de gemeente Lochem. De claim gaat alleen van tafel als de fracties van Gemeentebelangen, Meedenken met Lochem, VVD en CDA alsnog een verklaring van geen bedenkingen (vvgb) afgeeft voor het plan. Een raad kan een vvgb alleen afwijzen in het belang van een goede ruimtelijke ontwikkeling.
Domien Esselink | Viggo Zweverink | 5 juni 2025 13:43 | Aangepast op 5 juni 2025 13:43
De toenmalige coalitiepartijen gingen samen met het CDA tegen het eigen college in. Er zou onder de inwoners van Barchem geen draagvlak zijn voor het 16 hectare grote zonnepark. Advocatenkantoor Holla legal & taks eist nu namens TP Solar dat de vier partijen vóór medio juli alsnog instemmen met de vvgb van het toenmalige college, dat inmiddels plaats heeft gemaakt voor een nieuw college van Gemeentebelangen, Meedenken met Lochem en D66.

“Wij hebben al heel wat maanden geen antwoorden van het college ontvangen, ons geduld is eigenlijk wel een beetje op. Wij willen voorruit”, laat een woordvoerder van TP Solar weten. “We zijn al meer dan vier jaar bezig. In 2020 had de gemeente het voornemen te vergunning te verlenen, inmiddels zitten wij in 2025 en er is nog steeds geen definitief besluit.” Hij geeft aan dat wanneer er geen vergunning wordt verleend, hen niks anders rest dan naar de rechter te stappen.

“Er worden allerlei argumenten erbij gesleept niet relevant zijn, incorrect zijn. Daar is eigenlijk al heel lang duidelijkheid over, maar de raad blijft argumenten bedenken niet juridisch onderlegd zijn, maar dat lijkt bijzaak te zijn.” Volgens advocatenkantoor Holla was het plan voor zonnepark Bekenschot in een vergevorderd stadium. Bovengenoemde vier fracties vonden een zonnepark op landbouwgrond ongewenst en wezen op de 1.200 handtekeningen tegen de komst van het zonnepark. Dus onvoldoende draagvlak.

Het college heeft in april 2024 de raad gevraagd om een vvgb voor zonnepark Bekenschot. Het toenmalige college van burgemeester en wethouders vond dat het zonnepark paste binnen de beleidskaders waar het initiatief aan getoetst moest worden en er waren geen inhoudelijke redenen om het zonnepark tegen te houden. Toch besloten Gemeentebelangen, Meedenken met Lochem, VVD en CDA om niet in te stemmen met het afgeven van een vvgb.

De fractie van LochemGroen! waarschuwde destijds al voor een mogelijke schadeclaim door TP Solar, omdat het besluit juridisch niet houdbaar zou zijn. Ook voormalig burgemeester Van ’t Erve zou al gewaarschuwd hebben voor een miljoenenclaim. “De VVD spreekt sinds het breken met de coalitie dagelijks over degelijk bestuur, maar speelt hier met vuur. En dat geldt ook voor Gemeentebelangen, Meedenken met Lochem en CDA. Dit is bestuurlijk onverantwoord en puur populisme. De inwoners van Lochem worden opgezadeld met het risico op een miljoenenclaim door bewuste vertragingstactieken. Je moet het maar durven”, aldus Calle Janssen, fractievoorzitter van LochemGroen!. Anja Rouwenhorst, fractievoorzitter van Gemeentebelangen is wat gematigder: "TP Solar is van mening dat wij vertragend werken, maar wij willen een zorgvuldig proces doorlopen en alles goed afwegen. Het proces is nog niet afgerond. Wij hebben nog geen besluit kunnen nemen. Op dit moment wachten wij op het aangepaste voorstel van het College."

Janssen spreekt na het jarenlange dossier van een ‘schandalige schoffering’ aan het adres van TP Solar, de juridische onderbouwing om de vvgb te weigeren ‘ontbrak totaal’: “Ook LochemGroen! had liever een ander plan gezien, maar of je nu voor of tegen dit zonnepark bent, juridisch is er sinds het besluit van de vorige gemeenteraad geen uitweg meer.”

Wethouder Marja Eggink was op moment van publicatie niet bereikbaar voor commentaar.

Dit bericht is tot stand gekomen in samenwerking met de lokale omroep Ideaal.

Lees ook

Brommerrijder raakt gewond na aanrijding in Gendringen

Een brommerrijder is maandagmiddag ernstig gewond geraakt bij een aanrijding met een bestelbus in Ge...

Fietser van fiets geslagen nabij station Doetinchem

Een fietser is maandagmiddag gewond geraakt nadat hij door een andere fietser van zijn tweewieler we...

Van binnenwereld tot grensbeeld: Patrick Beverloo exposeert in Borghees Emmerich

Beeldend kunstenaar Patrick Beverloo maakte 'per ongeluk' 'grensoverschrijdende' kunstwerken, letter...

43 bestuurders lopen tegen lamp bij politiecontrole na Zwarte Cross

Bij de inmiddels traditionele politiecontrole op de maandagochtend na de Zwarte Cross zijn dit jaar ...

Organisatie tevreden over Zwarte Cross 2025: 'Dat was echt kippenvel'

De Zwarte Cross van 2025 is volgens de organisatie prima verlopen. Er zijn geen grote incidenten geb...

Nederlander (43) overlijdt bij ernstig ongeval net over de grens bij Gendringen

Een 43-jarige automobilist uit Nederland is zondagmiddag om het leven gekomen bij een ernstig ongeva...