Ulft, Netherlands

Bronckhorst wil tien buurten van aardgas af

Bronckhorst kiest tot 2030 jaarlijks een nieuwe buurt uit om van het aardgas af te halen. Momenteel lopen proeven in Zelhem en Bronkhorst, de gemeente wil met intensieve begeleiding en steun van het Rijk zorgen dat acht andere wijken volgen.
Jhazelaar | 13 januari 2022 12:48 | Aangepast op 13 januari 2022 12:48
Het uitkiezen van de buurten gebeurt in overleg met dorpsbelangenorganisaties. “We halen op welke buurten willen”, geeft een woordvoerder van Bronckhorst aan. “Vervolgens kijken we samen met Liander en de woningbouwcorporaties naar prioriteit en selecteren we een wijk.” De uitgekozen buurt krijgt vervolgens twee jaar begeleiding, waarbij ook wordt gekeken naar ‘duurzame aanpassingen’ en groen in de omgeving. Waar in de Zelhemse Bloemenbuurt een pilot loopt met elektriciteit als vervanger van aardgas, gebeurt dit in Bronkhorst met biogas.

Voor de acht buurten die tot 2030 volgen, ziet de gemeente de meeste kans om over te gaan op elektriciteit. “Dus met onder andere warmtepompen”, aldus de woordvoerder. “Daarvoor is het belangrijk eerst vol in te zetten op isolatie om de vraag naar warmte te beperken. Zo word je eerst aardgasvrij-ready. Stap voor stap en op logische verbouwmomenten kan je dan echt van het aardgas af.”

'Complexe vraag'
De gemeente speelt met het plan in op het Klimaatakkoord, waarin is afgesproken dat in 2050 alle woningen en gebouwen in Nederland van het aardgas af moeten zijn. Voor de uitvoering van de warmtevisie is Bronckhorst afhankelijk van Rijksgeld. Hoeveel geld er exact nodig is, is volgens de gemeente een ‘complexe vraag’. Zo is er onduidelijkheid over gas- en elektraprijzen, is er sprake van inflatie en is er te weinig technisch personeel.

Foto: REGIO8

Lees ook

Waterschap stelt onttrekkingsverbod voor oppervlaktewater in

Vanaf aanstaande woensdag 25 juni om 17.00 uur geldt in onder meer de Achterhoek een onttrekkingsver...

Provincie Gelderland zet proef eenrichtingsweg Laag-Keppel door

Het definitieve verkeersbesluit voor de proef met een eenrichtingsweg op de Wehlsedijk in Laag-Keppe...

Doorboren van gasleiding verstoort werkzaamheden aan Ambachtsweg in Zelhem

Bij werkzaamheden aan de Ambachtsweg in Zelhem is dinsdagmiddag een gaslekkage ontstaan. Tijdens de ...

Gelderland trekt waarschuwing voor zwemmersjeuk bij Stroombroek in

De provincie Gelderland heeft de waarschuwing voor zwemmersjeuk bij recreatieplas Stroombroek in Bra...

Brand zorgt voor flinke schade aan woning in Vorden

Bij een brand aan de Enkweg in Vorden is een woning flink beschadigd geraakt. De bewoners van het hu...

Achterhoek kampt met georganiseerde misdaad: roep om meer geld en mankracht

De georganiseerde misdaad houdt zich niet aan stadsgrenzen. En dus kampt ook de Achterhoek met zorgf...