Het gaat om een strook van ongeveer 200 meter lang, waarop mogelijk zo’n 50 meter niet bebouwd mag worden. Dat komt doordat bij woningbouw rekening moet worden gehouden met een afstand van 50 meter tot percelen waar bestrijdingsmiddelen worden gebruikt. Wethouder Marja Eggink erkende maandagavond dat de gemeente daar bij de planvorming geen rekening mee heeft gehouden.
De kwestie kwam op de politieke avond van de raad aan bod nadat inspreker Henk Lindner uit Harfsen de raad wees op de strengere toepassing van de 50-meterregel als gevolg van uitspraken die de Raad van State vorig jaar deed. En die Lochem gedurende de planvorming waarschijnlijk over het hoofd heeft gezien. Volgens hem houdt ook BBB-minister Mona Keijzer van Volkshuisvesting vast aan die afstand, ondanks haar pogingen om bouwregels te versoepelen. Aanleiding is de groeiende aandacht voor mogelijke gezondheidsschade door bestrijdingsmiddelen.
Een van de betrokken landbouwers is boerin Marion Baris, die ook insprak. Zij wees erop dat het gebruik van bestrijdingsmiddelen, ook biologische, wettelijk is toegestaan en dat haar bedrijf daardoor in de knel kan komen. Daarnaast ligt een geplande buurtmoestuin binnen de spuitzone. Tot nu toe heeft de gemeente nog geen overleg met haar gevoerd.
Eggink wil dat vooralsnog doen en gaat op korte termijn in gesprek met de twee boeren. Volgens haar blijft het plan haalbaar, en beloofde de raad dat ze het ontbreken van de spuitzone in het plan ook zal herstellen. PvdA-raadslid Henk Brouwer vroeg of de gemeente daarmee een probleem heeft. Volgens de wethouder niet, maar gaat het de gemeente waarschijnlijk meer geld kosten, Op de avond bleek dat de Lochemse gemeenteraad hierover nog niet is uitgesproken. Er komt een vervolg.