Ulft, Netherlands

Woningmarkt kan opvang van statushouders niet aan, provincie wil actie

Het huisvesten van statushouders zorgt voor problemen bij onder meer Achterhoekse gemeenten, zo komen alleenstaanden regelmatig in gezinswoningen terecht. De provincie Gelderland roept verantwoordelijk minister Hugo de Jonge op om met een bredere aanpak te komen.
Redactie REGIO8 | 23 mei 2023 14:16 | Aangepast op 23 mei 2023 14:16
Niet alleen op het gebied van huisvesten zijn er problemen. Ook het plaatsen van statushouders bij huisartsen of het helpen aan betaald werk loopt volgens de provincie vast. Bovendien is er een tekort aan leraren om te helpen bij de inburgering. “Er is meer nodig om de zorg, het onderwijs en de inburgering van statushouders in goede banen te leiden”, waarschuwt gedeputeerde Peter Kerris. “We moeten ze helpen om een toekomst op te bouwen en een bijdrage te leveren aan de maatschappij.”

Statushouders zijn vluchtelingen die de procedure hebben doorlopen en in Nederland mogen blijven. Op het gebied van huisvesten spreekt de provincie van een mismatch. De woningen die vrijkomen staan vaak in wijken waar al veel sociale huurwoningen staan. Daardoor komt de leefbaarheid op deze plaatsen onder druk te staan. Ook zijn er niet voldoende woningen voor alleenstaanden, waardoor statushouders ‘vaak noodgedwongen een eengezinswoning toegewezen krijgen’.

De Jonge moet kijken naar Lichtenvoorde
Omdat de instroom van statushouders voorlopig niet stopt, wil de provincie een bredere aanpak vanuit Den Haag. Daarbij wordt een initiatief in het oosten van de Achterhoek (zie video) als voorbeeld genoemd. In een leeg zorggebouw worden 120 statushouders als tussenvoorziening tijdelijk opgevangen in afwachting van een definitieve woning. Er wordt samen met het Rijk gekeken of dit ook op andere plekken kan.

Foto: REGIO8 (archief)

Lees ook

Bestuurder botst op geparkeerde bus in Lichtenvoorde

Een automobilist is maandagochtend op een geparkeerde bus gebotst in Lichtenvoorde. De bestuurder is...

Twee geboren Achterhoekers gaan voor voorzitterschap Tweede Kamer

De in Silvolde geboren Tom van der Lee en de in Doetinchem opgegroeide Thom van Campen willen allebe...

Woningbrand aan Aaltenseweg in Lichtenvoorde

Aan de Aaltenseweg in Lichtenvoorde is zondagmiddag de brandweer gealarmeerd voor een woningbrand. B...

Lochem durft het aan: politiek beslist over nieuwe zwembaden en beheerstichting

De gemeenteraad van Lochem spreekt maandagavond over de begroting 2026 én over de oprichting van een...

Montferland start pilot met kamerverhuur aan statushouders

De gemeente Montferland start een pilot met kamerverhuur voor alleenstaande statushouders. Daarmee w...

Burgermeesterverkiezingen: in Emmerich twee vrouwen CDU EN SPD de grootste kans

In Emmerich draait het deze keer vooral om twee vrouwen: Claudia Lindlahr van de CDU en Meike Schnak...