Ulft, Netherlands

Toekomst van sterrenwacht Phoenix in Lochem onzeker: 'Voor mij is dit een levenswerk'

Foto: REGIO8
De toekomst van sterrenwacht Phoenix aan de Ampsenseweg in Lochem is onzeker. Met een vergrijzend vrijwilligersbestand en een mogelijke asielopvang op hetzelfde terrein, is het nog maar de vraag hoelang de sterrenwacht kan blijven bestaan.
Viggo Zweverink | 20 september 2024 14:36 | Aangepast op 20 september 2024 14:36
"Als hier een asielzoekerscentrum komt, wat betekent dat dan voor je vrijwilligers en bezoek?", vraagt Hans Lammertink van de sterrenwacht zich af. "Het meest logische zou zijn, als je kijkt naar de voorwaarden waaronder een azc opereert, dat het bijna niet doenlijk is om bij nacht over het terrein te gaan lopen."

En juist omdat de sterrenwacht 's nachts het beste benut kan worden, willen de vrijwilligers duidelijkheid. De gebrek aan communicatie vanuit de gemeente en het COA naar de sterrenwacht zorgt voor veel onzekerheid. "Dat geeft natuurlijk een heel groot spanningsveld, onzekerheid is het slechtste wat je kan hebben", aldus Lammertink. "Op basis van onzekerheid kan je geen plannen maken. Wanneer het helder is kan je plannen voor de toekomst gaan maken."

Toekomst
Die toekomst zal hoogstwaarschijnlijk op een andere plek in Lochem moeten worden vormgegeven. Burgemeester Sebastiaan van 't Erve heeft een tijd geleden gezegd dat hij de sterrenwacht een warm hart toedraagt, en ze niet laat stikken, Lammertink hoopt dit nu terug te zien. "Dat klopt, ik denk dat de gemeente hier best een grote rol in kan spelen. Kijk eens met ons mee naar wat een geschikte locatie zou zijn. Misschien heeft de gemeente hier meerdere opties in", zegt de amateursterrenkundige. "Er zijn denk ik wel gebouwen waar wij een nieuwe sterrenwacht kunnen neerzetten."

Groot verlies
Volgens Lammertink zou het een groot verlies zijn voor de gemeente als hij zou moeten stoppen met de sterrenwacht. "Gemeente heeft natuurlijk een prioriteit in het opzetten van een azc op dit terrein. Dat daar hun prioriteit liggen dat snap ik wel. Maar als gemeente heb je denk ik wel een ethische verantwoordelijkheid naar een sterrenwacht, die bijna vijftig jaar in Lochem zit", zegt Lammertink. "Je praat over een gemis van educatie en een stukje toeristenbelang."

Levenswerk
Naast het educatieve verlies, is het verlies voor Lammertink zelf het grootst. "Voor mij is het een levenswerk geweest, ik ben al sinds de oprichting van de stichting betrokken", zegt de fanatieke sterrenkundige. "Dat door dit soort activiteiten jouw levenswerk verdwijnt, dat wil niemand denk ik."

Dit bericht is tot stand gekomen in samenwerking met de lokale omroep Ideaal

Lees meer over:

Sterrenwacht|Gemeente Lochem|

Meest gelezen

Woning volledig uitgebrand in Terborg

Redactie REGIO8 | 27 dec 2025 09:55

Lees ook

Bewoners en anonieme financier willen hotel in Joppekerk voorkomen

De Rooms-Katholieke Kerk in het dorp Joppe staat al jaren te koop. Er ligt een plan van projectontwi...

Almen wil ‘energie in dorp’ verzilveren met Dorpendeal van 8 ton

Organisaties in Almen willen de leefbaarheid in het dorp versterken via de Dorpendeal; een financiee...

Na mislukte tiny-houses focus op Zuidwest: nieuwbouw in Harfsen van start

De woningbouw in Harfsen krijgt vaart. Het college van Lochem heeft het stedenbouwkundig plan voor H...

Gorssel ziet vernieuwd MFA-ontwerp: “Smaakvol, maar kan het wel uit?”

De sportzaal loopt tijdens de informatieavond aardig vol in ’t Trefpunt, het allround dorpshuis dat ...

Gorssel wil woningen en MFA, maar zoekt ook naar de juiste balans

Een nieuwe woonwijk is aan de noordoostkant van Gorssel het gesprek van de dag. In het centrum gaat ...

Van onbekenden tot vrienden: Chris en Hussein over Buddy to Buddy Lochem

Sinds april is de gemeente Lochem gestart met een project dat nieuwkomers die hun land moesten verla...