Ulft, Netherlands

's-Heerenbergs kanon nu nationaal monument voor Canadese artilleristen

Foto: REGIO8
Al jaren staat er een Canadees kanon uit de Tweede Wereldoorlog op de Bleek in ’s-Heerenberg. Deze plek wordt nu een nationaal monument voor de Canadese artilleristen die tijdens de Tweede Wereldoorlog in Nederland zijn omgekomen. Het Canadese leger verkiest de kasteelstad boven de Canadese begraafplaats in Holten.
Nick Hermsen | Bart Sollman | 8 mei 2025 17:32 | Aangepast op 8 mei 2025 17:32
“Dit is de plek waar de Canadezen Nederland weer binnenkwamen nadat zij de Rijn waren overgestoken in Duitsland. Vanuit hier begon de bevrijding van het laatste stuk van Nederland en Europa”, zegt de Canadese brigadier-generaal David Patterson. Hij is samen met negentig Canadese militairen overgekomen om 80 jaar vrijheid in Nederland te vieren en de oorlog te herdenken. Na Holten en Wageningen is ’s-Heerenberg de laatste locatie die ze bezoeken voor een herdenking.

Het kanon staat sinds 2010 in ’s-Heerenberg. Henk Groote, van de stichting Herdenken Bevrijden Bergh, is trots dat het met een nieuwe plaquette een nationaal monument is geworden. “We vinden het geweldig dat juist hier deze plaquette wordt onthuld. Het is een van de twee Canadese kanonnen die in Europa staan. De andere staat in Normandië, waar de geallieerden in 1944 aan land kwamen.” Tijdens de bevrijding van Bergh stonden er zo’n vierhonderd kanonnen.

Patterson: “We willen dit aan toekomstige generaties laten zien. Het is een eervol gevoel om te laten zien dat de Canadese artilleristen onderdeel uitmaakten van de mensen die Nederland en Europa hebben bevrijd. Wij Canadezen worden in Nederland nog altijd zeer gastvrij ontvangen.” Groote sluit zich bij die woorden aan: “Ik voel vooral nederigheid, maar ook dankbaarheid. We herinneren hen die gevallen zijn voor onze vrijheid. We kunnen ze op deze manier eren.”

Lees ook

Achterhoek kampt met georganiseerde misdaad: roep om meer geld en mankracht

De georganiseerde misdaad houdt zich niet aan stadsgrenzen. En dus kampt ook de Achterhoek met zorgf...

Twee auto's zwaar beschadigd door brand in Doetinchem: politie doet onderzoek

In de nacht van maandag op dinsdag zijn aan de Beethovenlaan in Doetinchem twee voertuigen ernstig b...

Groep wandelaars voorkomt grote bosbrand bij Ruurlo

Een groep oplettende wandelaars heeft maandagavond voorkomen dat er een grote brand is ontstaan in h...

22-jarige doelman Ties Wieggers tot zomer 2027 bij De Graafschap

Doelman Ties Wieggers verlengt zijn contract bij De Graafschap tot zomer 2027 met optie voor nog een...

Annemiek Jetten tijdelijk aan het roer als burgemeester van Winterswijk

Annemiek Jetten (61) is maandag door commissaris van de Koning Daniël Wigboldus officieel beëdigd al...

Fonteintjes in Doetinchems plantsoen stonden tijdelijk droog: dit is waarom

Het Mark Tennantplantsoen is voor jong en oud een bekende plek om even af te koelen bij de fonteintj...