Ulft, Netherlands

Orthodox kerstfeest voor Oekraïense vluchtelingen in Doetinchem

Bijna 150 Oekraïense vluchtelingen kunnen zaterdag een orthodox kerstfeest beleven in Doetinchem. In kerkelijk centrum De Wingerd wordt mensen muziek, een gratis driegangendiner én een dienst van onder meer pastoor Hans Pauw voorgeschoteld.
Jasper Hazelaar | 3 januari 2023 15:12 | Aangepast op 3 januari 2023 15:12
“Ik ga mijn woorden extra wegen en zorgvuldig kiezen”, zegt pastoor Pauw van de Parochie Maria-Laetitia, die zaterdag het woord neemt tijdens de dienst. “Je realiseert je natuurlijk dat er mensen zijn die op een heel cruciaal moment in hun leven zitten. Die misschien familieleden hebben die gesneuveld zijn in de strijd, dus ik vind het best spannend.” Het initiatief voor de dienst komt vanuit de Oekraïense vluchtelingen zelf, in combinatie met de Doetinchemse Uitdaging. “Wij hebben gekeken of we iets konden betekenen en zijn toen in overleg met de kerken hierop uitgekomen”, vertelt manager Caroline Buse.

Dat de datum verschilt met onze westerste kerstviering heeft te maken met de kalender. Wij volgen de nieuwere gregoriaanse kalender, terwijl in het orthodoxe geloof de juliaanse kalender veelal wordt aangehouden. “Het lastige met Oekraïners is wel dat ze de kerk van het oosten steeds meer verbinden met Poetin, dus ze vieren in toenemende mate het kerstfeest op onze datum”, vertelt pastoor Pauw. “Maar onze kerken waren op dat moment natuurlijk vol met onze westerse viering, dus willen we nu alsnog een speciale dienst houden.”

‘Vrede als kernwoord’
Tijdens de dienst zal veel ruimte zijn voor muziek. Ook is er na afloop een gratis driegangendiner vanuit het initiatief ‘Het Grootste Kerstdiner’. Ondanks de spanning, kijkt de Achterhoekse pastoor uit naar de orthodoxe viering. “Ik heb de preek nog niet helemaal klaar, maar vrede zal het kernwoord zijn”, aldus Pauw. “De hoop daarop, de wens daartoe en het werken daaraan.”

Foto: REGIO8 (archief)

Lees meer over:

Doetinchem|Kerk|Kerstmis|

Meest gelezen

Provincie voert maand lang onderhoud uit aan N317

Viggo Zweverink | 10 jun 2025 16:56

De Boetners brengt ode aan De Graafschap met nieuw clublied: ‘Gewoon recht voor de raap’

Remco Geurts | Hidde Vinkenvleugel | Mack Delleman | 10 jun 2025 14:16

Lees ook

Eigenaar treedt op tegen groeiende overlast in parkeergarage Doetinchem

Het pand met parkeergarage waar de MediaMarkt in Doetinchem gevestigd zat, is al geruime tijd vervui...

Inwoners van Hummelo kunnen voor het eerst 'hun' kerktoren beklimmen

Inwoners van Hummelo en andere geïnteresseerden konden donderdag de meer dan honderdvijftig jaar oud...

Voormalig gevangenis De Kruisberg in Doetinchem verkocht na jaren van onduidelijkheid

Voormalig gevangenis De Kruisberg in Doetinchem is verkocht. Het Rijksvastgoedbedrijf, nu nog de eig...

Geen gewonden bij ongeval met drie voertuigen in Doetinchem

Bij een ongeval waarbij meerdere automobilisten betrokken waren in Doetinchem, zijn dinsdagavond gee...

De Graafschap houdt 21-jarige jeugdspeler Eijken bij de club met tweejarig profcontract

De Graafschap heeft de 21-jarige Denzel Eijken weten vast te leggen. Hij komt momenteel uit voor de ...

Twee gewonden bij steekpartij ISK-school in Doetinchem, beide partijen aangehouden

Op een brug nabij de ISK-school in Doetinchem zijn twee personen gewond geraakt en aangehouden. Een ...