gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

OWIN blij met nieuwe industriële ruimte, kritiek op verlies unieke natuur

5e8de6ae460f09035b054325cac79853

Direct nadat wethouder Gosse Visser vorige week aankondigde dat het Arrisveld is aangewezen als nieuwe locatie voor industrie in Winterswijk, kwamen er reacties van zowel voor- als tegenstanders. Voorstanders zien het als een versterking voor de lokale economie, terwijl er ook zorgen zijn over de natuur.

Eveline Zuurbier |  | Aangepast op
“De behoefte aan ruimte blijft bestaan als ‘wij’ verder willen gaan met circulaire economie,” zei Jurgen van Ast van de Winterswijkse ondernemersvereniging OWIN. Op persoonlijke titel schreef André van Nijkerken – tevens fractievoorzitter van oppositiepartij Morgen – in de lokale krant: “De teerling is geworpen. Het effect op de gemeenschappen, de toeristische aantrekkelijkheid en de natuur- en cultuurwaarden is nergens in de afweging meegenomen.”

Het Arrisveld ligt tussen het opslag- en distributiecentrum van Obelink en het Rommelgebergte. Aan de achterkant grenst het terrein aan het Korenburgerveen. Dit gebied kwam als beste optie naar voren nadat de gemeente Winterswijk acht andere locaties grondig had onderzocht. Arrisveld beslaat 30 hectare, waarvan 16 hectare nodig is voor nieuwe bedrijven, en nog eens 6 hectare om het toekomstige industrieterrein groen en klimaatbestendig te kunnen inrichten.

Aanvankelijk was het open veld aan de Misterweg tegenover Obelink aangewezen, maar het vorige college viel daar vlak voor de verkiezingen over door onzorgvuldig handelen. Het nieuwe college heeft het proces vervolgens opnieuw uitgevoerd. De Misterweg werd afgewezen omdat het terrein bij hevige neerslag niet voldoende water kan afvoeren, wat leidde tot een negatief advies van het waterschap.

Waterafvoer en bodem
Arrisveld kreeg daarentegen een positief advies. “Water en bodem waren doorslaggevende factoren bij de uiteindelijke keuze. De nieuwe wetgeving, die vereist dat locaties extreme regenval kunnen verwerken, speelde hierbij een belangrijke rol,” aldus Visser. Een ander argument voor de keuze van Arrisveld is de nabijheid van twee zonnevelden. Visser benadrukt dat dit bedrijventerrein anders zal zijn dan de bestaande terreinen, en noemt het ‘een inspirerende omgeving’.

Winterswijk is al sinds 2018 op zoek naar een geschikte locatie voor bedrijven, aangezien de bestaande industrieterreinen vol zitten. Anderhalf jaar geleden kocht de gemeente het terrein van De Vlijt om snel in te kunnen spelen op de vraag. Dit terrein van 4 hectare bouwgrond aan de Misterweg bleek echter niet voldoende. Voor de toekomst van de Winterswijkse bedrijvigheid is veel meer nodig.

De cijfers van minimaal 16 hectare tot 2030 en een maximum van 30 hectare tot 2040 komen voort uit een enquête van jaren geleden. "Uitgevoerd aan de borreltafel en in een periode waarin het ondernemerschap nog in de lift zat,” zeggen tegenstanders zoals Van Nijkerken. “De tijden zijn echter snel veranderd, en de natuur en de arbeidsmarkt hebben hun grenzen bereikt.”

Winterswijkers hebben concessies gedaan om hun kleinschalige coulissen- en kampenlandschap te behouden. Het besluit om geen windmolens in de gemeente te plaatsen, is fundamenteel geweest. Tegelijkertijd kampen de bedrijven echter met een tekort aan personeel.

Cruciale rol bij behoud voorzieningen
Wethouder Gosse Visser beoordeelt de situatie in Winterswijk anders. “Met deze stap kunnen we de Winterswijkse ondernemingen tevredenstellen. Dit zal honderden nieuwe banen opleveren voor onze inwoners,” zegt Visser optimistisch. Momenteel bevindt een derde van de banen zich binnen de gemeente, voegt hij toe.

Van Ast stelt dat het besluit het Winterswijkse bedrijfsleven weer vooruit helpt: "Dit is in het belang van de ondernemers, maar ook van Winterswijk in het algemeen. Het bedrijfsleven speelt een cruciale rol in het behoud van een goed woon-, werk- en recreatieklimaat. Alleen met de ontwikkeling van de toeristensector redden we het niet.”

“Winterswijk moet een toekomstvisie behouden", voegt hij toe. "Als er geen bouwkavels beschikbaar zijn, trekken ondernemers weg, met als gevolg dat voorzieningen en het verenigingsleven als een kaartenhuis in elkaar zullen storten.” Ook het voortbestaan van het ziekenhuis en het winkelaanbod komt dan in gevaar.

Niet alles is nodig
Een ander argument dat OWIN aandraagt over de behoefte aan ruimte: “In de afgelopen jaren is er slechts anderhalve hectare per jaar bijgekomen. De gereserveerde 22 hectare is goed voor slechts 1,6 promille van het totale Winterswijkse grondoppervlak en voldoet aan de minimale hoeveelheid die de provincie adviseert. De ruimte is nodig omdat bedrijven verder willen automatiseren, meer prefab willen produceren en circulair willen werken.” Van Ast benadrukt dat Arrisveld een industriële bestemming krijgt, maar dat de ruimte naar behoefte wordt uitgegeven.

Tom van Beek van ‘Voor Winterswijk’, de grootste politieke partij in Winterswijk, heeft al eens aangegeven: “Dit zou weleens de laatste keer kunnen zijn dat we een nieuw industrieterrein aanwijzen. We willen dat zorgvuldig doen, want de behoefte is vaak genoeg naar voren gekomen.” Jurgen van Ast van OWIN voegt toe: “Niet alles is direct nodig of moet meteen worden aangelegd. Het is belangrijk dat de gemeente hier de regie in handen houdt.”

Lees ook

Schermafbeelding 2026-06-24 165910

Auto meters meegesleept na botsing met vrachtwagen in Steenderen

Bij een ongeval op de L. Dolfinsweg in Steenderen zijn een auto en een vrachtwagen met elkaar in botsing gekomen. Het voertuig zou meters zijn meegesleept na de aanrijding.

NKTijdRijden10

Panty’s met ijsklontjes in de nek en koelvesten aan bij oververhit NK tijdrijden in Laren

Ventilatoren aan, panty’s met ijsklontjes in de nek en koelvesten aan. Het team van Kanjers voor Kanjers laat niets aan het toeval over bij een oververhit NK tijdrijden in Laren. “Gelukkig is het rondje ingekort”, zegt Jelle Schieven na afloop van de 27 kilometer tegen de klok.

Fietstocht goede doel Keppel  (6)

Fietsactie levert ruim 88.000 euro op voor Hersenstichting: ‘Hopen dat ze een medicijn vinden’

De Gruune Cross heeft voorlopig al ruim 88.000 euro opgehaald voor de Hersenstichting. Vrijdag fietsten 94 deelnemers een tocht van 65 kilometer door de Achterhoek. Het opgehaalde geld wordt gebruikt voor onderzoek naar een medicijn tegen dementie.

ZwarteCross20

Zwarte Cross wil wereldrecord breken met katapultsprong over Megatent

De organisatie van de Zwarte Cross heeft een spectaculaire stunt aangekondigd voor de komende editie van het festival. Freerunners Noa Diorgina Man en Jim van Nes wagen zich in Lichtenvoorde aan een katapultsprong van maar liefst 75 meter over de bekende Megatent.

MediaMarkt

College Doetinchem wil meewerken aan 33 appartementen op voormalig MediaMarkt-pand

Het college van burgemeester en wethouders van Doetinchem heeft in principe ingestemd met een plan om 33 appartementen te realiseren op de bovenste verdieping van het pand aan de Burgemeester van Nispenstraat. Het gebouw komt vanaf augustus, na vertrek van sportschool Basic-Fit, leeg te staan. Ook voor de begane grond en eerste verdieping is nu een invulling gevonden.

weth bland

Installatie college Berkelland niet volledig: Koenderink nog niet beëdigd

Tijdens de gemeenteraadsvergadering van dinsdagavond zijn de nieuwe wethouders van de gemeente Berkelland benoemd. De avond kreeg echter een onverwachte wending bij de installatie van het nieuwe college. Wethouderskandidaat Ton Koenderink van Samen voor Berkelland kon niet worden benoemd en beëdigd, omdat de originele Verklaring Omtrent het Gedrag (VOG) nog niet beschikbaar was.