Ulft, Netherlands

Ouderen met dementie zingen uit volle borst mee bij Koor zonder Grenzen: ‘Het gaat als een tierelier’

Dat muziek voor veel problemen een oplossing kan bieden, bewijzen ze wel in Doetinchem. Bij het Koor zonder Grenzen wordt namelijk volop meegezongen door een groep ouderen met beginnende dementie. Vrijdag kwam het bijzondere gezelschap weer bij elkaar om te zingen en te repeteren.
Mack Delleman | 21 juni 2025 16:55 | Aangepast op 21 juni 2025 16:55
“Mensen met dementie lukt het niet altijd om in een regulier koor mee te komen. Wij wilden laten zien dat je er ook samen een mooi koor van kan maken en dat iedereen daar zijn eigen plekje in heeft”, vertelt Maria van der Post van het Amphion. Het Amphion is samen met Alzheimer Nederland de initiatiefnemer van Koor zonder Grenzen.

Voor deelneemster Maria is het koor een manier om haar hobby weer op te pakken: “Voordat ik hier kwam wonen zat ik in Haarlem bij een koor. Dat miste ik wel toen ik hier kwam. Toen ik wat las over dit project wilde ik gelijk meedoen. Ik heb ook beginnende dementie, maar ik vind het heerlijk.”

Tal van voordelen
Het zingen in het koor brengt voor alle deelnemers een hoop voordelen met zich mee. “Het is in ieder geval heel goed voor je brein. Als je zingt gaat je hartslag naar beneden, lopen andere processen in je lijf beter en denk je niet aan de sores in je lijf. Dat zijn dingen die goed zijn voor mensen met dementie, maar natuurlijk ook voor mensen zonder dementie”, glimlacht Van der Post.

Tijdens het repeteren ligt de volledige focus op het zingen. Het hebben van dementie lijkt voor een uur lang even geen rol te spelen, ook voor Maria niet: “Daar merk je eigenlijk niks van. Je merkt alleen dat sommigen wat nerveuzer zijn met het bladeren van de muziek, maar verder niet. Het gaat als een tierelier.”

Naast de muzikale opbrengst, zorgt het koor volgens Van der Post ook voor sociaal contact onder de deelnemers: “Het geeft heel veel kameraadschap. Ik zie ook hele leuke koppeltjes ontstaan van mensen die elkaar hiervoor niet kenden en nu dus samen lekker aan de slag gaan. Dat is denk ik het grootste voordeel.”
Feestelijke afsluiter
Op zondagmiddag 21 september, tijdens Wereldalzheimer Dag, sluit het koor af met een aantal optredens in de muziekschool van het Amphion. “We maken er een feestelijk gebeuren van. Er zijn ook wat sprekers dus ik hoop dat de zaal lekker vol komt te zitten met mensen. Tussendoor treden wij dan een aantal keer op en gaan we er een feestje van maken”, sluit Van der Post af.

Lees ook

Powerful Ageing moet Bronckhorster zorgkosten drukken en ouderen versterken

De begroting van Bronckhorst is sluitend voor 2026, maar voor de jaren hierna dreigen flinke tekorte...

’s-Heerenbergse loopt estafetteloop naar Amsterdam voor kankeronderzoek

Charity uit ’s-Heerenberg loopt zaterdag 28 juni een estafetteloop naar het Antonie van Leeuwenhoekz...

Winterswijker Brittijn kiest voor Fortuna Sittard na vertrek bij De Graafschap

Phillip Brittijn uit Winterswijk tekent een contract voor drie jaar bij eredivisionist Fortuna Sitta...

Achterhoek verwelkomt nieuwe TOP bij Villa Ruimzicht in Doetinchem

Villa Ruimzicht in Doetinchem is officieel benoemd tot Toeristisch Overstap Punt (TOP). Daarmee krij...

Cultureel cadeau voor iedereen: Midzomer Mondriaan laat Winterswijk stralen

Terwijl de slagwerkers de avondlucht boven de Markt in beweging zetten, klinkt op deze vrijdagavond ...

Auto belandt op zijn kant na eenzijdig ongeval in De Heurne

Bij een eenzijdig ongeval op de Varsseveldseweg in De Heurne is een auto met daarin twee inzittenden...