Ulft, Nederland
Terug

Onzekerheid in Emmerich over gevolgen Nederlands vuurwerkverbod

Vuurwerk 1.jpg

In de grensstad Emmerich am Rhein groeit de steun onder inwoners voor een vuurwerkverbod. Nu in Nederland een landelijk verbod is aangekondigd, laait ook in Duitsland het debat op, zowel lokaal in Emmerich als op deelstaatniveau. De vraag hoe grensgemeenten met het Nederlandse vuurwerkverbod moeten omgaan, vormt de reden voor dit debat.

Eveline Zuurbier |  | Aangepast op

“De vraag is vooral hoe de Nederlandse politie kijkt naar de handhaving in de grensstreek. En wat betekent dat concreet voor Emmerich?” zegt stadswoordvoerder Tim Terhorst over de zorg die in de grensstad heerst. “We hebben op dit moment geen wettelijke basis voor een verbod en kijken eerst wat de gevolgen zijn voor onze stad.”

In een online petitie van een groep inwoners staat dat er onder inwoners zorgen leven over toenemende overlast en onveiligheid. Harde knallen, letsel en vuurwerk dat zich uitstrekt tot dagen rond oud en nieuw zorgen voor angst bij mensen en dieren. Ook de hoeveelheid afval en milieuschade speelt een rol. Zij roepen daarin het stadsbestuur op te kijken naar veiligere alternatieven, zoals centrale vuurwerkshows.

Onzekerheden
De stad Emmerich erkent dat inwoners meer overlast ervaren, maar van echte zorgen is volgens Terhorst geen sprake, wel van de vele onzekerheden. “We weten nog niet hoe de Nederlandse regels precies worden toegepast en in hoeverre burgers zich aan het verbod houden. Is het transport van vuurwerk over de grens straks verboden? En hoe komt vuurwerk bij Nederlandse verenigingen die straks een tijdelijke ontheffing hebben gekregen?”

Wel verwacht Emmerich gevolgen voor de lokale vuurwerkverkoop. De jaarlijkse toestroom van Nederlandse kopers in de laatste dagen van het jaar zal waarschijnlijk verdwijnen, verwoordt Terhorst de gesprekken die gaande zijn binnen het gemeentehuis. Tegelijkertijd houdt de stad rekening met nieuwe situaties. “Komen vuurwerkliefhebbers straks juist naar Emmerich om hier af te steken en te vieren? Ook daar denken we over na.”

Vuurwerkvrijezones?
De Duitse wet biedt gemeenten momenteel alleen de mogelijkheid om vuurwerkvrije zones in te stellen. “Dat kan alleen als er in het verleden ernstige veiligheidsincidenten zijn geweest. Die hebben wij hier niet gehad, dus aan die voorwaarden voldoen we niet,” aldus Terhorst. “En mocht er ooit een verbod komen, dan is de volgende vraag: wie gaat dat controleren?”

Referendum
Terhorst begrijpt de petitie voor een vuurwerkverbod en de oproepen voor georganiseerd vuurwerk afsteken. In Duitsland kunnen burgers via een zogenoemd Burgerbegehren met voldoende handtekeningen een bindend referendum afdwingen. Omdat vuurwerk samenhangt met veiligheid en politietaken, is daarvoor minimaal een besluit op deelstaatniveau nodig. In Noordrijn-Westfalen (NRW) loopt inmiddels een volksinitiatief waarvoor eerst 3.000 handtekeningen nodig zijn om een referendum te mogen organiseren. Voor een bindend referendum zijn vervolgens circa één miljoen handtekeningen nodig.

Of dit uiteindelijk leidt tot een landelijke wetswijziging, betwijfelt Terhorst. De eindbeslissing ligt bij de federale overheid in Berlijn. En daarvoor dienen de deelstaten in Duitsland op één lijn te liggen.

Lees ook

ZwaardPolitie.jpg

Man zwaait met zwaard in Lochem, blijkt onschuldig spelletje

De politie kreeg donderdagavond een melding van een voorval, dat zo uit de middeleeuwen kon komen. Een man zou met een zwaard aan het zwaaien zijn in Lochem, iets dat dreigend op voorbijgangers overkwam. De politie rukte uit, klaar voor een spannende avond, dat uiteindelijk meer op een rollenspel bleek te lijken dan op een misdaad.

Vuurwerk 1.jpg

Onzekerheid in Emmerich over gevolgen Nederlands vuurwerkverbod

In de grensstad Emmerich am Rhein groeit de steun onder inwoners voor een vuurwerkverbod. Nu in Nederland een landelijk verbod is aangekondigd, laait ook in Duitsland het debat op, zowel lokaal in Emmerich als op deelstaatniveau. De vraag hoe grensgemeenten met het Nederlandse vuurwerkverbod moeten omgaan, vormt de reden voor dit debat.

huntenpop STILL.jpg

Eerste namen Huntenpop: Bløf, Suzan & Freek en DI-RECT komen naar Ulft

Huntenpop heeft vrijdagochtend de eerste namen voor het festival in augustus bekend gemaakt. De organisatie pakt uit en haalt onder andere Bløf, DI-RECT en Bente naar de Achterhoek.

Rollatorclub0.png

Elke maandag drie kilometer: bijzondere rollatorwandelgroep trekt bekijks in Didam

Het is inmiddels vaste prik. Zo tegen 13.00 uur op maandag komen er vanuit alle richtingen van Didam mensen met rollators naar het centrum. Als groep wandelen ze elke week drie kilometer door het dorp. Onder begeleiding van Johan Koster trekt de groep veel bekijks. “Ze noemen ons wel eens de Benidorm Bastards van Didam”, zegt hij lachend.

WhatsApp Image 2026-01-24 at 14.46.07.jpeg

Twee aanhoudingen na woningoverval met zwaargewonde Etten

Twee mannen zijn aangehouden na een ernstig geweldsincident in een woning aan de Zeddamseweg in Etten, waarbij op vrijdagavond 23 januari een persoon zwaargewond raakte.

OngevalGaanderen.jpg

Auto glijdt van de weg, rijdt fietsers aan in Gaanderen

De gladheid heeft vrijdagochtend een aanrijding in Gaanderen veroorzaakt. Twee fietsers zijn daar aangereden door een glijdende auto na de viaduct op de Varsseveldseweg. De fietsers zijn gewond geraakt.