“We weten dat we een behoorlijke maatregel nemen, maar we krijgen het verkeer niet naar de juiste omleidingen”, aldus wethouder Jeanette Derksen. “Elke beslissing heeft plussen en minnen, maar de veiligheid en leefbaarheid in Beek werden echt een issue dus we moesten wat doen.” De afgelopen weken werd het grensdorp, en dan met name de
bewoners van de Zuider Markweg, geteisterd door
sluipverkeer dat de grenscontroles in Duitsland wil ontwijken.
Dat sluipverkeer liep volgens Derksen d
e spuigaten uit met scheldkanonnades, afvaldumpingen, roekeloos rijgedrag en wildplassers. Ook waren er verkeerssituaties waarbij het volgens Derksen ‘krap aan’ was qua ongevallen. De Zuider Markweg werd met gemiddeld vierduizend voertuigen per etmaal, met uitschieters naar achtduizend, veelvuldig gebruikt. “En dat terwijl die weg normaal gesproken is ingericht op duizend verkeerbewegingen per etmaal”, schetst een verkeersdeskundige van de gemeente.
Waterbedeffect in buurtdorpenDe gemeente is zich bewust van het waterbedeffect en gaat de situatie in omliggende dorpen als Stokkum, Didam en ‘s-Heerenberg goed in de gaten houden zodra de grens dichtgaat. “Als we hier duwen, komt het ergens anders omhoog en dat nemen we mee”, legt de wethouder uit. “We weten dat we op andere plekken ook werk te doen hebben, zoals in het centrum van Didam en op de Drieheuvelenweg tussen Zeddam en ’s-Heerenberg.“
Landbouwsluis op Duits grondgebied?De landbouwsluis komt aan de Duitse kant van de grens omdat er anders een woning aan Nederlandse kant de dupe wordt met hun uitrit. Hierover volgt nog een overleg met de Duitsers, want Emmerich moet eerst groen licht geven. Mocht dat niet geval zijn dan gaat Montferland kijken naar maatwerk.
Derksen gaat ook in overleg met haar
Duitse collega’s over de gevolgen voor de middenstand van buurdorp Elten. Veel Nederlanders trekken naar de grensplaats om te tanken, boodschappen te doen of gebruik te maken van de horeca. “Ik heb mensen in Elten gesproken en ze geven aan dat ze het snappen, maar ook dat ze hopen dat er beweging komt van hogere hand zodat de sluis snel weer kan worden verwijderd”, aldus Derksen.
‘Misschien pakt het positief uit’Over eventuele negatieve gevolgen van de Beekse middenstand is Derksen ook duidelijk: “We kunnen alles wel gaan bedenken, maar ik wacht liever de feiten af. Misschien pakt het wel positief uit doordat het nu fietsvriendelijker wordt, of gaan er meer mensen boodschappen doen in Beek. Dat is echt afwachten.”
Het is inmiddels duidelijk dat de grens tot januari dicht blijft, tot die tijd blijft ook de landbouwsluis op de Eltenseweg liggen. De sluis bij de grensovergang Zum Waldkreuz blijft definitief liggen, dit was al een lopend proces. De Eltenseweg en de Zuider Markweg blijven
eenrichtingswegen totdat de landbouwsluis komt, de verkeersregelaars blijven op vrijdag en zaterdag staan bij Beek tot en met 6 september.