gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Menzis sluit ziekenhuis in Varsseveld niet uit

db4761a977846b33549ce54f315e51a4

Zorgverzekeraar Menzis sluit in de toekomst één nieuw groot ziekenhuis in Varsseveld niet uit. Een andere mogelijkheid is het behoud van de bestaande ziekenhuizen in Doetinchem en Winterswijk, maar dan wel met een onderscheidend aanbod.

Redactie REGIO8 |
Dat staat in een concept van de 'Regiovisie Achterhoek 2030' van de zorgverzekeraar. Menzis wil met alle zorgpartijen in de Achterhoek in gesprek om een toekomstvisie voor ziekenhuiszorg vast te stellen. Oud-directeur Henri Janssen van het SKB in Winterswijk opperde in het verleden al eens om in Varsseveld een nieuw ziekenhuis voor de hele Achterhoek te bouwen.

Op inhoudelijke vragen over het concept wil Menzis niet ingaan, meldt Omroep Gelderland. Een woordvoerder bestrijdt dat het document hét concept is en beweert in een reactie dat er meerdere concepten zijn die telkens (met 'voortschrijdend inzicht') worden aangepast.

'Brede visie'
De zorgverzekeraar brengt op verzoek van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport de 'sociale- en gezondheidssituatie' in beeld en zegt in overleg met de bestuurders in de regio te hebben besloten de opgave in twee delen te splitsen. Eerst worden de knelpunten in de zorg openbaar gemaakt, daarna komt er een brede visie.

Te veel weerstand
De ziekenhuiszorg moet aan bod komen in een door Menzis gewenste regiogroep. De Raad van Toezicht van Santiz, de overkoepelende organisatie van het Slingeland Ziekenhuis en het SKB, ziet echter niets meer in een regiogroep omdat er vanuit het SKB te veel weerstand is. De Raad van Toezicht van Santiz wil een onderzoek naar het mogelijk loskoppelen van beide ziekenhuizen, die dan wel blijven samenwerken.

Twee opties
Menzis is juist voorstander van een definitieve fusie van beide Achterhoekse ziekenhuizen, waarna er volgens het concept twee opties overblijven: het overeind houden van de bestaande ziekenhuizen, waarbij het zorgaanbod verdeeld wordt over beide locaties, of een nieuw, groot ziekenhuis in Varsseveld. Een ziekenhuis dat mogelijk de strijd aankan met ziekenhuizen in Arnhem (Rijnstate) en Enschede (MST).

In het concept van de regiovisie valt meerdere keren te lezen: 'concentreren van zorg'. En ook: 'een volledig aanbod in beide Santiz-huizen is niet in stand te houden' en 'de acute zorg moet integraal worden georganiseerd.' Het is niet duidelijk wat dit betekent en waar de voorkeur van Menzis naar uitgaat: één of twee ziekenhuizen in de Achterhoek?

Waarom was concept onbekend?
Die vragen blijven onbeantwoord. Zoals dat ook geldt voor de vraag waarom geen melding is gemaakt van het concept dat er ligt, hoewel de zorgverzekeraar naar buiten bracht dat er hoognodig moet worden gewerkt aan een regiovisie.

Onder het concept staat ook het logo van HOOG, de Huisartsen Organisatie Oost-Gelderland. De Lichtenvoordse huisarts Jaap Brenninkmeijer, voorzitter van HOOG, wil desgevraagd niet reageren op het document.

'Eén ziekenhuis blijft over'
Frits Schmidt, oud-bestuurder van Menzis, verwijt de zorgverzekeraar een gebrek aan transparantie. Hij zegt over het concept: "Een toelichting ontbreekt en heldere conclusies kun je er niet uit trekken, maar één ding is duidelijk: er blijft één ziekenhuis over."

De zorgverzekeraar ondervindt veel weerstand vanuit het SKB. Schmidt vindt dat Menzis door een gebrek aan duidelijkheid op de blaren moet zitten: "Je kunt een visie voor de lange termijn hebben, maar mijn bezwaar is dat een cruciaal rapport niet is gedeeld. Ze hebben zich fors in de vingers gesneden."

Polis opzeggen
Raadslid Loes ten Dolle van D66 Winterswijk wil dat de gemeente Winterswijk een polis bij Menzis opzegt. Het betreft een polis voor inwoners in de bijstand die een aanvullende zorgverzekering kunnen krijgen. Ten Dolle heeft vrijdagmiddag schriftelijke vragen gesteld waarin ze onder meer vraagt de polis bij Menzis op te zeggen en die onder te brengen bij een andere zorgverzekeraar. Het college moet nog antwoorden.

Foto: REGIO8

Lees ook

WhatsApp Image 2026-09-11 at 16.14.17

Bisschop Ronald Cornelissen terug op vertrouwde grond tijdens Gaanderense kermis

De kermis in Gaanderen krijgt dit weekend bijzonder bezoek. Bisschop Ronald Cornelissen keert zondag terug naar zijn geboortedorp. Hij draagt in de St. Martinuskerk een speciale gildemis op vanwege het 155-jarig bestaan van schutterij St. Martinus.

WhatsApp Image 2026-09-11 at 23.43.51

De Graafschap vecht zich naar de winst in Emmen

De Graafschap heeft met 1-2 gewonnen van FC Emmen. Het was een zwaarbevochten winst op de Oude Meerdijk, maar met name door een sterke teamspirit konden de drie punten uiteindelijk worden veiliggesteld.

WhatsApp Image 2026-09-11 at 09.29.34 (2)

Wandeling in Wehl maakt zelfdoding bespreekbaar: 'Je voelt je gedragen door elkaar'

Een groep mensen zich verzamelden zich op de vroege vrijdagochtend voor een bijzondere wandeling in Wehl. Tijdens Walk into the Light liepen meer dan dertig deelnemers symbolisch van het donker naar het kleurrijke ochtendlicht. Onderweg werd gesproken over zelfdoding, verlies en moeilijke periodes, maar was er ook ruimte voor stilte en bezinning.

leegstand eibergen spiegeling lege winkelpanden

Kleine middenstand kwijnt weg door grenswinkelen: ‘Help ons, we zitten aan de taks’

Het is een noodkreet van Peter Stoverink, voorzitter van de Eibergse centrumondernemers, en wethouder Han Boer van Berkelland. Tijdens een bezoek van Tweede Kamerleden aan het centrum van Eibergen waarschuwen zij voor de gevolgen van grenswinkelen. “Ambachtelijke winkels en de kleine lokale middenstand kwijnen weg. Dat gebeurt niet alleen in Eibergen, maar ook in plaatsen als Neede en Groenlo. Het speelt langs de hele grens. Help ons, we moeten hier samen iets aan doen.”

GerritGaanderen0

Weerboer Gerrit voorspelt een weekend met twee gezichten

Gerrit Vossers neemt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersvoorspellingen voor het weekend in de Achterhoek en Liemers door. Bij de kermis in Gaanderen voorspelt de weerboer een weekend met twee gezichten.

WhatsApp Image 2026-09-11 at 11.41.23

Enorme explosie Eibergen: politie start grootschalig onderzoek naar mogelijke aanslag

In de nacht van donderdag op vrijdag is de Eikenlaan in Eibergen opgeschrikt door een hevige explosie. Wat de oorzaak is van de explosie is niet bekend, de politie houdt wel rekening met een aanslag.