gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Loil herbeleeft oorlog met openluchtspel

541d76f75ded8772ca64109f472a6883

Het openluchtspel 'Nooit Meer' in het kader van 75 jaar vrijheid wordt begin juli, een jaar later dan gepland, alsnog opgevoerd in Loil. Schrijver Frank Gies verwacht dat het verhaal meer inzicht geeft in de grote invloed van de Tweede Wereldoorlog op het dorp.

Redactie REGIO8 |

"Mensen, ook in ons eigen dorp, weten dat dit de Kloosterstraat is, maar niet waarom het zo heet", aldus Gies, over de locatie waar het openluchtspel plaats gaat vinden. "Dat is zo ontzettend jammer" De Kloosterstraat heeft de naam te danken aan het klooster dat er tot het einde van de oorlog stond. Het gebouw is verwoest door een ontploffing, vier dagen na de bevrijding. De bewoonsters van het klooster gingen die zaterdag terug om het schoon te maken, twee twaalfjarige meisjes, Fien en Leike mochten mee. Toen de zusters, die in het klooster woonde, de sleutels op gingen halen vonden de vriendinnen munitie. "Dat ontplofte vervolgens en toen was alles weg", vertelt de schrijver. "Inclusief Fien en Leike."

Het openluchtspel is voor een deel gebaseerd op de herinneringen van Annie Morres-Seegers, de zus van Fien, zij neemt het publiek mee naar hoe het leven tijdens de Tweede Wereldoorlog was. "Het is een ingrijpend moment als je beseft dat een zus verteld over hoe de vader zijn kind heeft herkend aan een stukje borstrok. Dat trekt door merg en been.", vertelt Hein Harmsen, regisseur van het openluchtspel. "Maar aan de andere kant geeft diezelfde Annie ons de boodschap dat dit nooit meer mag gebeuren."

Bijzonder decor
Een belangrijk aspect van de voorstellingen is het decor, waar nog hard aan wordt gewerkt. "We hebben de bakkerij één-op-één nagebouwd", aldus Gies. "Ook het klooster en de school zijn op ware grote nagemaakt." Bovenop de school komt volgens de schrijver een videowall waar beelden van de Tweede Wereldoorlog op zullen verschijnen: "Zo mixen we de digitale wereld met vroeger." 

Montferland steunt 'Nooit Meer'
Om het verhaal ondanks corona te kunnen vertellen hebben de makers een aantal aanpassingen moeten doen, zo zijn er grotere tribunes en twee extra voorstellingen. Om die aanpassingen te financieren krijgt het openluchtspel vijfduizend euro van de gemeente Montferland.

76 jaar ook feestje waard
De voorstellingen zouden eigenlijk in 2020 plaatsvinden. Dat het openluchtspel vorig jaar, tijdens 75 jaar vrijheid, geen doorgang konden vinden was een teleurstelling voor de makers. Maar dat mag de pret volgens Harmsen niet drukken: "Vorig jaar zou prachtig zijn geweest, maar dat weerhoudt ons er niet van om na 76 jaar alsnog die vrijheid even goed te vieren."

Foto: REGIO8

Lees ook

Erwin Versteeg

Erwin Versteeg na nipte benoeming wethouder in Berkelland

Erwin Versteeg is dinsdagavond tijdens de raadsvergadering in Borculo benoemd tot wethouder in Berkelland namens Samen voor Berkelland. Het werd een nipte benoeming, met dertien tegenstemmen en veertien voor.

Gasseling20

Na 44 jaar sluiten de deuren van Resto Gasseling: ‘Merken nu pas hoeveel het betekent’

Na 44 jaar komt er een einde aan een begrip in de Doetinchemse horeca. Toon en Irma Gasseling sluiten deze week voor het laatst de deuren van Resto Gasseling aan de Keppelseweg. Dat het restaurant door de jaren heen geliefd is geraakt, merken de eigenaren juist nu maar al te goed.

Bord Doetinchem

Dwangsom dreigt voor zorgaanbieder CuraCo in Doetinchem en Aalten

De zorgaanbieder CuraCo met locaties in Doetinchem en Aalten moet een dwangsom betalen als zij voor eind oktober niet al hun cliënten hebben overgedragen. Dit laat de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) weten. De zorgaanbieder kwam in juli ook al in het nieuws nadat de inspectie hen had opgedragen hun cliënten over te dragen naar andere zorgverleners, dit is volgens de inspectie niet gelukt.

Sten Kremers (2)

Voormalig Superboer Sten Kremers tekent bij Heerenveen

Doelman Sten Kremers uit Lichtenvoorde heeft een contract voor een jaar getekend bij eredivisionist sc Heerenveen. De 22-jarige Achterhoeker kwam afgelopen seizoen nog uit voor De Graafschap, maar zijn contract in Doetinchem liep af en werd niet verlengd.

weth bland

Benoeming Versteeg lijkt geen appeltje-eitje in Berkelland

Wordt Erwin Versteeg de opvolger van Ton Koenderink als wethouder namens Samen voor Berkelland (SvB) in de gemeente Berkelland? Vanavond hakken de 27 raadsleden – geheim en op persoonlijke titel – de knoop door over de ook al omstreden kandidaat uit Enschede.

WhatsApp Image 2026-09-21 at 22.39.25

Grote brand bij afvalverwerker in Dinxperlo, bluswerkzaamheden nog bezig

Bij een afvalverwerkingsbedrijf aan de Helmkamp in Dinxperlo is maandagavond een grote brand uitgebroken in een berg afval. De brandweer is de hele nacht bezig geweest met het bestrijden van het vuur.