gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Hindernissen niet hoger dan één meter: planfout zet survivalvereniging in Zelhem klem

03e9476f7b73d993851b23b4f68760df

Het bestuur van de Zelhemse survivalvereniging Jan in ’t Touw zit met hun handen in het haar. Door een weeffout in het omgevingsplan van de gemeente Bronckhorst mogen hun hindernissen niet hoger zijn dan één meter, en dat kan na 32 jaar het einde van de survivalvereniging betekenen. Met een handtekeningenactie hoopt de vereniging in leven te blijven.

Viggo Zweverink |  | Aangepast op
“Wij hebben in juni 2015 zelf een perceel gekocht. Op dat perceel zit de bestemming agrarisch en natuur. Als toevoeging staat erbij dat daar survivalactiviteiten mogen plaatsvinden”, laat voorzitter Frank Postma weten. Ondanks deze toevoeging, is er een fout in het omgevingsplan geslopen, die jarenlang onopgemerkt bleef. De maximale hoogte van een ‘bouwwerk geen gebouw zijnde’, mogen op het perceel van Jan in ’t Touw één meter hoog zijn.

“Als je een hindernis hebt met balken die op de grond staan, dan is dat een ‘bouwwerk als geen gebouw zijnde’”, laat Postma weten. “Dat heeft een buurtbewoner ontdekt, hij heeft dat doorgegeven aan de handhaving. Zonder die hindernissen kunnen wij niks.” De survivalvereniging heeft nu nog een klein jaar om de hindernissen te reduceren tot één meter, of de boel in te pakken. En dat is precies waar het wringt.

Pijnlijk
Survivalhindernissen horen meerdere meters hoog te zijn, omdat deelnemers zich eraan optrekken, overheen klimmen en eronderdoor kruipen. Dat zulke standaardobstakels volgens het plan niet hoger mogen zijn dan één meter, maakt de situatie direct pijnlijk zichtbaar.

Door de kromheid van deze situatie hoopte Postma dat de gemeente Bronckhorst wel mee zou willen werken aan hun verzoek voor een ontheffing. “Dat verzoek is afgekeurd op basis van ‘natuurwaarden’”, aldus Postma. “Zelfs na gesprekken die wij vooraf met een gemeenteambtenaar hebben gehad was er geen enkele aanleiding dat dat verzoek afgekeurd zou worden."

Natuurwaarden
Toelichting over wat deze ‘natuurwaarden’ inhouden krijgt Postma niet. De desbetreffende ambtenaar is een dag later weggegaan. “Wij willen dit graag opgelost hebben, wij bestaan al meer dan 32 jaar. Wij houden kinderen weg van mobieltjes, ze kunnen zondagochtend hier lekker ravotten en smerig worden, in de hindernissen klimmen”, aldus Postma. “Dat kan dadelijk niet meer.”

Op een vraag aan de gemeente Bronckhorst wat deze ‘natuurwaarden’ inhouden, reageren zij het volgende: ‘Het gaat om een locatie in een specifiek gebied met natuurwaarden, waarbij ook andere overheden betrokken zijn (provincie). We gaan in overleg met de club en willen met de betrokken partijen de ontstane situatie verder onderzoeken.’

De gemeente Bronckhorst laat weten dat het een complexe zaak is, maar dat ze met de betrokken partijen de ontstane situatie verder willen onderzoeken.

“Waarom verbaast mij dat niet”, reageert de voorzitter van Jan in ’t Touw.

Om aandacht te vragen voor deze kwestie heeft de vereniging een petitie opgezet, die 2300 keer ondertekend is.

Lees ook

05829181-f3a0-4ee0-b918-9d75b200b9e3

Optocht Varsseveldse Volksfeesten donderdag live te zien op REGIO8

REGIO8 zendt donderdag in samenwerking met de Varsseveldse Volksfeesten live de optocht door het dorp uit. Vanuit het centrum van Varsseveld brengt de streekomroep de optocht met tientallen bloemenwagens, loopgroepen, allegorische wagens en muziekkorpsen in beeld.

112Achtheoek

Auto op de kant na aanrijding in Winterswijk

Bij een aanrijding in het Winterswijkse buurtschap Miste zijn donderdagmiddag meerdere personen gewond geraakt. Een van de betrokken voertuigen belandde op de zijkant.

WhatsApp Image 2026-08-13 at 15.59.50

Weiland in brand achter boerderij in Beek

Op een veld achter een boerderij aan de Den Hamweg in Beek is donderdagmiddag tegen 15.30 uur brand uitgebroken. Accuraat optreden van de brandweer kon erger doen voorkomen.

LandfortToneel0

Theatergroep Smeedwerk opnieuw op Landfort Megchelen met verhaal over Willem II

Theatergroep Smeedwerk staat komend weekend opnieuw bij historische buitenplaats Landfort in Megchelen. De groep brengt daar het tweede deel van een trilogie over Nederlandse koningen. Na een voorstelling over Willem I staat nu zijn opvolger Willem II centraal.

hitte0

Nationaal Hitteplan weer van kracht: code geel in Achterhoek vanwege hitte

Het KNMI heeft code geel afgegeven voor de Achterhoek. Donderdag, vrijdag en zaterdag worden er temperaturen boven de 30°C verwacht. Ook is het Nationaal Hitteplan van kracht. Het is belangrijk om goed op de kwetsbare mensen in je omgeving te letten.

KoningBergh

Koning Willem-Alexander opent gerestaureerd Kasteel Huis Bergh

Niemand minder dan koning Willem-Alexander opent het gerestaureerde Kasteel huis Bergh in ’s-Heerenberg op donderdag 17 september. Directeur Floris de Gelder heeft donderdagochtend de vrijwilligers het ‘grote geheim’ vertelt. “Dit is echt enorm eervol.”