gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Familie wil woningen 'te gast' in natuur in Lengel

115e313c2e6fda40af2b813f34ef939b.jpg

De familie Meijer wil op hun grond in Lengel huizen bouwen die 'te gast' zijn in de natuur. Ze zijn eigenaar van ruim twintig hectare grond aan de Hartjensstraat en willen hun huidige boerderij De Laak en landbouwgronden omtoveren tot woningen, met veel aandacht voor landschaps- en natuurontwikkeling.

Serena Speet |
"Ze willen het Achterhoekse landschap herstellen", aldus stedenbouwer Peter Kuenzli. Hij was eigenlijk gestopt als stedenbouwer, maar vond het project van de familie Meijer zo bijzonder dat hij ervoor besloot terug te keren. De eigenaar van de boerderij overleed in 2015, sindsdien zorgen zijn twee broers voor het land. Een opvolger is er niet en dus kijkt de familie nu naar een andere invulling voor de grond aan de Hartjensstraat 2. "Het gaat om een aaneengesloten gebied aan de rand van Lengel", vertelt Kuenzli. De percelen grenzen aan de bebouwde kom, maar hebben ook landschappelijke waarden. Om die reden wordt gedacht aan een combinatie van landschaps- en natuurversterking in combinatie met woningbouw. "De woning is dan te gast in het landschap", laat de stedenbouwer weten.

"We waren enorm onder de indruk van het initiatief", reageert wethouder Rob Mos van Montferland. De familie Meijer heeft een stedenbouwkundig bureau ingeschakeld om de mogelijkheden van het gebied te verkennen. "Het spreekt ons erg aan dat de grond niet wordt volgebouwd, maar dat de natuur ook ruimte heeft", vertelt Mos. "Het is een mooie mix voor verschillende groepen mensen, met elke wens wordt rekening gehouden." De wethouder gelooft dat de plannen een mooie aanvulling zijn voor de gemeente, omdat ze nog steeds te maken hebben met een woningtekort: "Dit is voor 's-Heerenberg en Lengel de meest logische plek om uit te breiden. De behoefte aan woningen blijft de komende jaren aanwezig."

Participatie belangrijk
Hoe het gebied van 22 hectare precies wordt ingericht is nog niet bekend. "We willen eerst aan de keukentafel praten met inwoners en dan pas tekenen", vertelt Mos. "Bewoners mogen ideeën bedenken." Wel is bekend dat op de locatie aan de Hartjensstraat naast woningbouw ook veel ruimte moet zijn voor natuur- en plattelandsontwikkeling. Als het aan Kuenzli ligt komen er op de locatie nog geen driehonderd woningen: "We willen een lage dichtheid." De eerste reacties op de plannen zijn volgende de gemeente overwegend positief, vooral omdat het landschap en de biodiversiteit in het gebied worden versterkt.

Snelheid toejuichen
Hoewel het voorstel nog naar de gemeenteraad moet, hoopt Mos dat het proces snel kan verlopen: "Er is veel behoefte aan woningen, we moeten dit op de maximale snelheid uitvoeren met participatie in het oog." Kuenzli weet uit ervaring dat, mits alle procedures worden doorlopen, de bouw in 2026 kan beginnen. Mos hoopt sneller te beginnen aan de herinrichting van het gebied. Zo kan de gemeenteraad volgens de wethouder deelplannen meegeven, zodat er sneller iets zichtbaar wordt. "Als iedereen het ergens over eens is, dan kun je snelheid toejuichen", zegt Mos.

Woningbouw andere kernen
Om aan de grote behoefte aan woningen te voldoen gaat Montferland ook in vijf andere kernen woningbouw realiseren. In Beek, Didam, Kilder, Stokkum en Zeddam is grond aangekocht om mogelijk woningen te bouwen. "We hebben meerdere bijeenkomsten georganiseerd om met bewoners in gesprek te gaan", laat Mos weten. "Door participatie hopen we iedereen tevreden te hebben en draagvlak te creëren." Ook in andere dorpen en kernen binnen de gemeente wordt gekeken naar woningbouw, maar daar liggen nog geen concrete voorstellen.

Foto: REGIO8

Lees ook

fdb34fd3-109d-4837-805c-498a67c8c8b1.jpg

Bestuurster gewond na botsing tegen boom op N319 bij Winterswijk

Een bestuurster is donderdagmiddag gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval nabij Winterswijk. De vrouw is met onbekend letsel overgebracht naar het ziekenhuis.

03 Gemeentehuis Montferland0.png

Lijsttrekkers Montferland donderdagavond in debat bij REGIO8

REGIO8 organiseert in aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen van woensdag 18 maart debatten in haar kerngemeenten. Met nog twee gemeenten te gaan, is donderdagavond Montferland aan de beurt bij de streekomroep. Het debat is vanaf 19.30 uur live te volgen via het tv-kanaal van REGIO8.

semvijverberg0.jpg

Hoger beroep in zaak baby Sem: patholoog en partner van verdachte worden gehoord

Een patholoog wordt opnieuw gehoord over de dood van baby Sem Vijverberg. Dat heeft het gerechtshof in Arnhem bepaald. De advocaten van de verdachte, de moeder van het kind, hadden daarom gevraagd.

260114--Visualisatie H2 Achterhoek plant.png

Lokale waterstof mogelijk duurzaam alternatief voor Achterhoekse industrie

Er is een volgende stap gezet naar de waterstoffabriek in Netterden, die er naar verwachting in 2027 zal staan. De gemeente Oude IJsselstreek slaat de handen ineen met de industrie om het gebruik van lokaal geproduceerde waterstof te verkennen.

WethouderHenkBulten10.jpg

Man van de Doetinchemse centen Bulten stopt na twaalf jaar: ‘Niet gedacht het zo lang vol te houden'

Wethouder Henk Bulten neemt na de gemeenteraadsverkiezingen afscheid van de gemeente Doetinchem. De 55-jarige Doetinchemmer was maar liefst drie periodes wethouder financiën namens ChristenUnie-SGP en laat de gemeente gezond achter. In 2014 was de overgang van raadslid naar bestuurder een flinke uitdaging.

LochemRaad0.jpg

Nieuwkomer en nieuwe boegbeelden in politiek Lochem

De politieke kussens in de huidige gemeenteraad in Lochem worden opgeschud. Nieuwkomer DPL is al ‘eventjes’ aanwezig en VVD, CDA en D66 komen met nieuwe boegbeelden. En dan is er nog de historische samenwerking tussen GroenLinks en PvdA.