gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Dwangarbeiders herdacht door 'De man met de lange ladder' in Megchelen

d16e7be9e7b9d4390b0c0369cf9aad96.jpg

Tientallen mensen hebben zondag een wandeltocht van 18 kilometer gelopen van voormalig werkkamp Rees in Duitsland naar het monument in Megchelen om de dwangarbeiders te herdenken. Een speciale rol tijdens de herdenking was weggelegd voor Philip Nijland die een stuk voordroeg uit het boek 'Theo Nijland, de man met de lange ladder'.

Bart Sollman |  | Aangepast op
“In het boek gaat het over het kamp dat er in Rees was en over de mensen in Megchelen die mensen uit het kamp hielpen vluchten”, aldus Philip Nijland. Het boek verteld het verhaal van zijn opa en oma, Theo Nijland en zijn vrouw Lieske. “Het is een waargebeurd verhaal over hoe mijn opa en oma de oorlogsjaren hebben doorgemaakt. Het vertelt hoe ze hebben geholpen, samen met andere families, om de mensen die in het kamp zaten opgesloten te helpen vluchten. Zo hebben ze de mensen met een lange ladder geholpen de rivier over te steken naar de vrijheid toe.”

Het familieverhaal werd opgeschreven door Sabine Nijland. De schrijfster kon vanwege een stemaandoening zelf de voordracht tijdens de herdenking niet doen en daarom sprak haar neef Philip zondag tijdens de herdenking. “Sabine voelde heel erg de behoefte om dit waargebeurde verhaal een keer vast te leggen en over te dragen”, schetst Nijland junior. “Ik denk in deze tijd dat het heel goed is om hier heel veel met elkaar over te hebben.”

Voor de nazaten van Theo en Lieske is het heel bijzonder om het verhaal te delen met de rest van de wereld. “Het is eigenlijk heel bizar want er werd niet heel veel over gesproken in de familie, ook niet door onze ooms en tantes”, laat Nijland weten. “En nu je er zo mee geconfronteerd wordt en zoveel over hoort en leest, komt het wel dichtbij. Het is behoorlijk aangrijpend als je je verplaatst naar wat je ooms, tantes en je eigen vader hebben meegemaakt. En vooral mijn opa en oma.”

Lees meer over:

Lees ook

WhatsApp Image 2026-06-01 at 16.21.12.jpeg

Flinke ravage bij ongeval op de Zelhemseweg in Halle

Bij een botsing op de Zelhemseweg in Halle is maandagmiddag een flinke ravage ontstaan. Een auto kwam door onbekende reden op de verkeerde weghelft terecht, met botsing als gevolg.

Schermafbeelding 2026-06-01 162301.png

Flinke schade door waterballon op voorruit in Doetinchem, politie zoekt jonge dader

Een op het eerste oog onschuldige waterballon die richting een auto werd gegooid op de Liemersweg in Wehl, heeft maandagmiddag voor onverwacht veel schade gezorgd. De politie is daarom op zoek naar de jongen die de ballon heeft gegooid.

AZCDidam0.png

Gemeenteraad dwingt college Montferland tot pas op de plaats rond azc

De gemeente Montferland maakt een pas op de plaats in de opvang van vluchtelingen. Eerder werd er nog een plan gedeeld waarin duidelijk werd dat de gemeente één azc voor 250 mensen wilde openen. Dit gaat nu (alweer) terug naar de tekentafel.

DonutFestival0.jpg

Geen barricades, maar plantenstekjes en praattafels: hoe de Achterhoek oefent met de donuteconomie

In de Toltuin in Beltrum klonk zondag geen protestleus en wapperden geen spandoeken. Het Donutfestival koos voor een andere toon: marktkraampjes met herbruikbare kleding, plantenstekjes en producten uit gemeenschappelijke moestuinen, en tafels waar bezoekers met koffie of vlierbloesemwater met elkaar in gesprek gingen.

WhatsApp Image 2026-05-31 at 18.15.11.jpeg

Na MS-diagnose van Sam (24) komt vriendinnengroep in actie: meer dan 8.500 euro opgehaald

Wat begon als een idee van een hechte vriendinnengroep, groeide uit tot een actie die veel meer losmaakte dan alleen sportieve prestaties. Tijdens de Quintusloop in Hengelo kwamen zondag tientallen mensen in actie onder de naam ‘F*CK MS’ om geld op te halen voor onderzoek naar multiple sclerose (MS) en om hun vriendin Sam van Til een hart onder de riem te steken, en dat is gelukt. Er is meer dan 8500 euro opgehaald.

Op volle kracht passeert de Berkel de stuw onder aan de Berkelmühle in Stadtlohn. Rechtsboven het beeld van Die Badende. Foto Sander Grootendorst.jpg

Extreme bui kan tussen Borculo en Lochem tot grootschalige overstromingen leiden

Het stroomgebied van de Berkel dwingt Nederland en Duitsland tot intensieve samenwerking. Klimaatproblemen houden immers niet op bij de grens. Hoewel de Berkel aan Duitse kant nog maar een klein riviertje is, vormt het hele stroomgebied een duidelijk kader voor gezamenlijke maatregelen. Volgens de betrokken bestuurders kan die samenwerking zelfs als voorbeeld dienen voor de rest van Europa.