gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Duitsland kiest vandaag voor een nieuw parlement: grensregio kijkt mee

40891bccaa8385d687a3107131451748.jpg

De zondag is de uitverkorene verkiezingsdag waarop Duitsland naar de stembus gaat. Na het uiteenvallen van de regeringscoalitie van Scholz (SPD), is dat vandaag. Vanmorgen gingen de stembussen om 8.00 uur open zo ook in Emmerik, tot 18.00 uur vanavond. Met name in de grensstreek is de uitslag van groot belang, met name voor de samenwerkingen op lokaal/regionaal niveau als Duitsland een ruk naar rechts maakt.

Eveline Zuurbier |  | Aangepast op
De aandacht voor deze vervroegde verkiezingen zijn mede door de ‘plots’ nieuwe geopolitieke verhoudingen en -spanningen ineens veel groter geworden. Hoe Duitsland vandaag stemt en hoe dat vorm krijgt in een nieuwe Duitse regering is voor Europa belangrijk. Het vervolg ervan is het eerst merkbaar in de grensstreek. In Emmerik gaat het tot aan Doetinchem en Zevenaar over de economie, de arbeidsmigranten die er wonen, maar in Nederland werken, de druk op de gezondheidszorg en voldoende onderwijsplekken daardoor. Migratie en economie zijn ook landelijk en in Europa de grote thema’s.

In Duitsland ging bij eerdere landelijke verkiezingen driekwart van de stemgerechtigden naar de stembus. In totaal zijn 59,2 miljoen Duitsers stemgerechtigd en zij laten zich vertegenwoordigen door 630 zetels. Elke stemgerechtigde Duitser brengt twee stemmen uit: één op een kandidaat uit het kiesdistrict en één op de partij. De kandidaat waarvoor zij kiezen kan bij een andere partij horen dan de partij die zij op het stembiljet aankruisen. De gekozen parlementskandidaten uit het kiesdistrict vertegenwoordigen 299 zetels – er zijn 299 kiesdistricten ofwel regio’s-, de resterende zetels worden verdeeld aan de hand van de deelstaatlijsten van een partij.

1a17a1ca8e45591f0bda3c0e69fd3e0c.jpg

Lees ook

KlaasDoetinchem.jpg

Voormalig burgemeester Klaas Agricola verkenner in Doetinchem

GemeenteBelangen Doetinchem (GBD) heeft Klaas Agricola (66) aangesteld als verkenner voor de vorming van een nieuwe coalitie in de gemeenteraad. De partij, die met zes zetels en meer stemmen de winnaar van de verkiezingen werd, kiest bewust voor een ervaren en onafhankelijke kandidaat.

Olympias Tour Beltrum 2026 tijdrit (3).jpg

Thuisetappe van Olympia’s Tour voor vijf Achterhoekers: ‘Koersen in de achtertuin’

Een fris Beltrum was donderdagmiddag gastdorp van de tijdrit in de vijfdaagse Olympia’s Tour. De wedstrijd is extra speciaal voor drie wielrenners en twee ploegleiders. Zij schitteren in de oudste etappekoers van ons land in hun eigen streek.

BFT0.png

Jannes, Boh Foi Toch en Kaiser Chiefs komen naar de Zwarte Cross 2026

De organisatie van de Zwarte Cross heeft opnieuw een reeks nieuwe namen bekendgemaakt. Onder meer Jannes, Boh Foi Toch en de Britse band Kaiser Chiefs zijn toegevoegd aan het programma.

HuisBargh0.png

Kasteel Huis Bergh heropent in september na grootschalige restauratie

Het gerestaureerde kasteel Huis Bergh opent op zaterdag 19 september opnieuw zijn deuren voor publiek. In de honderd dagen voorafgaand aan de opening is er een speciaal ‘aftelprogramma’ om te vieren dat het kasteel weer te bezoeken is.

IMG_8053.JPG

Toeloop bij bouwplannen Gorssel: hoop op woning, maar inschrijving nog niet mogelijk

De belangstelling voor het woningbouwplan in het noordelijk deel van de Smitskamp in Gorssel is groot. Tijdens een inloopbijeenkomst in de Brinkkerk trok het plan een constante stroom bezoekers. Inschrijven voor een woning is echter nog niet mogelijk, benadrukt de gemeente Lochem.

KERKETTEN10.jpg

Ettense kerk ondergaat complete metamorfose: ‘Mensen werden emotioneel’

Na vier jaar voorbereiden en bijna een jaar intensief verbouwen is de Martinuskerk in Etten weer open. Niet meer alleen als kerk, maar als multifunctionele ontmoetingsplek met vier verschillende ruimtes. Volgens uitbater Stan Theunissen en voorzitter Peter Ketelaar moet het gebouw uitgroeien tot het nieuwe hart van het dorp.