gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Duitse grensinwoners gaan vandaag naar de stembus, wat staat er op het spel?

b74f731ef41c2728b8ad34b38513829c.jpg

Vandaag trekken inwoners van Bocholt, Rhede, Isselburg en Emmerich naar de stembus voor de gemeenteraadsverkiezingen. In heel Noordrijn-Westfalen kiezen burgers bovendien een nieuwe burgemeester. De stembureaus gingen vanmorgen om 8.00 uur open en sluiten vanavond om 18.00 uur.

Eveline Zuurbier |  | Aangepast op
De campagnes draaien om herkenbare thema’s: verkeer, klimaat, veiligheid en voorzieningen. Toch heeft elke gemeente ook zijn eigen dossiers die de lokale politiek in beweging brengen.

Bocholt: windmolens, verkeersdruk en een duur stadhuis
In Bocholt staat de energietransitie centraal. De stad telt al tientallen windturbines en wil uitbreiden om de klimaatdoelen te halen. Dat zorgt voor felle discussies. Ook de verkeersdruk blijft een heet hangijzer: een mogelijke noordelijke rondweg moet de binnenstad ontlasten, maar verdeelt de stad.

Daarnaast zijn er zorgen over dure projecten. Het nieuwe stadskantoor met theater kost miljoenen meer dan begroot, meldde REGIO8. Ook de toekomst van de zwembaden, waaronder het subtropische Bahia, is onzeker. Moeten er miljoenen in renovatie worden gestoken of komt er een andere koers? De nieuwe gemeenteraad én burgemeester zullen dit moeten beslissen.

In Bocholt is de strijd hevig: niet enkel een klassieke tweestrijd tussen CDU en SPD, maar een breder front van partijen dat het opneemt tegen de dominante CDU. Met name bij de strijd om het burggemeestersambt is dit merkbaar. Mag Thomas Kerkhoff zijn burgermeesterschap een vervolg geven?

Rhede: leefbaarheid en dorpsontwikkeling
In buurgemeente Rhede ligt de nadruk op leefbaarheid en dorpsontwikkeling. Hoe voorzieningen in de verschillende wijken behouden blijven, is de rode draad in de verkiezingsprogramma’s. Ook inwonersparticipatie en de omgang met lokale initiatieven spelen een belangrijke rol.

Isselburg: kleine stad, grote zorgen
Isselburg kent soortgelijke uitdagingen, maar op kleinere schaal. Leefbaarheid in de veertien wijken en betere verbindingen met de regio zijn belangrijke thema’s. Ook waterbeheer en bescherming tegen overstromingen staan hoog op de agenda.

Recent kocht de stad een voormalig Bundeswehr-terrein bij de Wolfsee. De vraag is wat ermee gaat gebeuren: wordt het ontwikkeld tot recreatiegebied of ingericht als opvanglocatie voor vluchtelingen? Omdat het zo recent is, heeft deze ontwikkeling weinig effect op de verkiezingen.

Emmerich: veiligheid, jeugd en het Rheinparkcenter
In Emmerich draait de campagne om veiligheid en jongerenbeleid. De Bürgergemeinschaft Emmerich (BGE) wil een daadkrachtiger bestuur en een veiliger stad. Een slepend dossier is het Rheinparkcenter, dat al jaren leegstaat. De BGE belooft te bemiddelen met investeerders om het winkelcentrum nieuw leven in te blazen.
Andere partijen, zoals de SPD, leggen nadruk op duurzaamheid, onderwijs, kinderopvang, sport en cultuur.
Keuzes met gevolgen.

Wat opvalt: naast brede thema’s als klimaat, verkeer en voorzieningen, spelen vooral heel concrete kwesties een rol. Of het nu gaat om het miljoenen verslindende stadskantoor in Bocholt, de leefbaarheid in Rhede, het Bundeswehr-terrein in Isselburg of het leegstaande Rheinparkcenter in Emmerich. De uitslag bepaalt of plannen worden doorgezet, aangepast of geschrapt.

Vandaag beslissen de kiezers welke koers hun stad de komende vijf jaar gaat varen en wie daarbij het gezicht van het bestuur wordt.

Lees ook

Screenshot 2026-05-01 19.02.54.png

Berry Powel langer bij De Graafschap: ‘Als club grote stappen gezet’

Berry Powel blijft langer aan als technische manager van De Graafschap. De club maakte vrijdag bekend dat het contract van de oud-spits is verlengd tot juni 2027.

blur112ruurlo.jpg

Motorrijder overleden na aanrijding met mestvoertuig in Ruurlo

Een motorrijder is vrijdagmiddag om het leven gekomen bij een ongeval in Ruurlo. De motor botste met een mestvoertuig.

Arbeidsmigranten0.png

Emmerich ziet plan arbeidsmigranten Montferland niet als oplossing voor eigen problemen

De Duitse grensgemeente Emmerich ziet het plan van Montferland om arbeidsmigranten te huisvesten in ’s-Heerenberg niet als oplossing voor de eigen problemen met arbeidsmigranten. Dat zegt woordvoerder Tim Terhorst van de gemeente Emmerich.

PoelierLochemBrand20.jpg

Lochemse poelier opent noodwinkel na verwoestende brand: 'We moeten wel door'

Voor Jeroen Hoffman, eigenaar van Poelier 't Vöske uit Lochem, gaat 20 april de boeken in als een zwarte dag als ondernemer. Zijn zaak raakte flink beschadigd door een hevige brand. Om zijn klanten niet teleur te stellen, schakelt de eigenaar snel door. Donderdag werd een tijdelijke noodwinkel geopend.

ettenkerk.jpg

Kerk Etten noemt regels onhaalbaar, gemeente: ‘Dat is vooraf besproken’

De gemeente Oude IJsselstreek kan zich op een aantal vlakken niet vinden in de noodkreet die de Martinuskerk in Etten doet. Volgens de stichting zijn de geluidnsnormen onhaalbaar en beperkt de vergunning de activiteiten. De gemeente bedrukt dat er vooraf veel overleg is geweest, en dat de stichting op de hoogte is geweest.

bliksem1.jpeg

Code geel zaterdag van kracht in de Achterhoek: stevig onweer verwacht

Het KNMI heeft voor zaterdag code geel afgeven voor de Achterhoek vanwege stevige regen- en onweersbuien. De weerswaarschuwing geldt tussen 17.00 en 22.00 uur.