gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Doemscenario streektaal voorbij, steeds meer interesse in dialect

960d0889cf68402949a7933dc2eeeb85.jpg

De streektaal in de Achterhoek lijkt zich langzaam aan een stille dood te onttrekken. Ondanks dat het Nedersaksisch in 2009 door de Unesco werd bestempeld als minderheidstaal, lijkt het er nu op dat de jongere generaties steeds meer kennis maken het dialect, bijvoorbeeld op basisscholen.

Viggo Zweverink |
"Waar er een aantal jaren geleden gesproken werd over een doemscenario in de streektaal, zien wij nu dat er steeds meer belangstelling is", aldus streektaalfunctionaris Marije Stomps van het Erfgoedcentrum Achterhoek Liemers (ECAL). Zo hebben ruim 3.500 kinderen uit groep vijf en zes dit jaar al les gehad uit het lespakket 'Wiesneus' en vroegen meer dan tachtig scholen het lespakket 'Van Old naor Jong: Achterhooks' aan. Voordat het lespakket werd gelanceerd, in 2020, was er volgens Stomps nauwelijks aandacht voor streektaal op Achterhoekse basisscholen.

Het belang van streektaal wordt ook in Den Haag gezien. Het Aaltense Tweede Kamerlid Lisa Westerveld (GroenLinks) diende recent een motie in, die tevens werd aangenomen, waarin scholen worden opgeroepen om meer aandacht te besteden aan streektalen. "Het leren van en over een streektaal heeft een positief effect op de taalvaardigheid van kinderen", vindt Westerveld, die ook enthousiast is over de stappen die in haar geboortestreek worden gezet. "Kinderen wegwijs maken met verschillende woorden is een hele mooie en leuke manier om de taalvaardigheid te verbeteren."

Taalvaardigheid
Het leren van streektalen zou kinderen ook helpen bij het leren van andere talen. "Als je jong andere talen leert, helpt dat later alleen maar met je taalvaardigheid", meent Stomps. "Er zitten nuances en humor in de streektaal die je niet het Nederlands hebt." Het geven van les in streektalen blijft echter een initiatief van scholen zelf, ook na het aannemen van de motie door de Tweede Kamer. "We verplichten scholen en leraren tot niets: zij besluiten zelf of ze dit willen", geeft Westerveld aan. "Het draagt bij aan een betere taalvaardigheid. Dat is dringend nodig, want het gaat niet goed met de basisvaardigheden van kinderen."

Bewustwording
Ondanks dat Stomps er niet vanuit gaat dat iedereen in de Achterhoek weer plat zal gaan praten, hoopt zij in ieder geval dat jonge mensen zich bewust worden van de streektaal. Ook Westerveld deelt deze mening: "Ik hoop dat de motie in ieder geval zorgt dat ook het Achterhoekse lespakket meer aandacht krijgt en het wellicht meer scholen motiveert om er gebruik van te maken."

Foto: REGIO8

Lees meer over:

|

Lees ook

BoumansWerger.jpg

Burgemeester Boumans naar spoedoverleg, burgemeester Werger zit Achterhoek Raad voor

Burgemeester Mark Boumans van Doetinchem heeft zich afgemeld voor de vergadering van de Achterhoek Raad en de lancering van het merk Achterhoek maandagavond. Hij reist af naar Den Haag voor een spoedoverleg met het kabinet over de onrust rond asielopvang. Burgemeester Laura Werger van Oude IJsselstreek neemt de honneurs waar bij de DRU in Ulft

PaviljoenDeStrang0.png

Paviljoen de Strang in Ulft opent deuren: ‘Bijna handdoek in de ring gegooid’

Het had niet veel gescheeld of Paviljoen de Strang in Ulft zou er helemaal niet komen, nu draait de horecagelegenheid die ook dagbesteding is volop. "Wat ooit begon als een idee tijdens een praatje bij de schutterij, is nu uitgegroeid tot wat het nu is", zegt bestuurslid en één van de kartrekkers Theo Hendriksen.

kerk silvolde2.jpg

Gemeente Bronckhorst staat nachtelijke Oranje-wedstrijden in horeca toe

Voetballiefhebbers in Bronckhorst hoeven zich geen zorgen te maken dat zij de WK wedstrijden van Nederland niet in hun dorpskroeg of restaurant kunnen bekijken. De gemeente verleent namelijk een ontheffing voor ondernemers die de WK wedstrijden van Oranje buiten de normale openingstijden in hun horecazaak willen uitzenden.

Boumans.jpg

Boumans roept Den Haag op tot verantwoordelijkheid in asielcrisis: 'Je kunt niet halfslachtig te werk gaan'

Burgemeester Mark Boumans van Doetinchem uit stevige kritiek op de manier waarop in Den Haag wordt gesproken over de spreidingswet en asielopvang. Volgens hem zorgt de politieke discussie ervoor dat bestaande wetgeving onder druk komt te staan en dat dit leidt tot onrust in de samenleving. Dat zei hij in het televisieprogramma Buitenhof, waar hij sprak als burgemeester en vicevoorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG).

IMG-20260518-WA0016.jpg

Handballers van Doetinchemse Artemis’15 pakken eredivisieticket

De handbalmannen van Artemis’15 sloten het seizoen zaterdagavond in eigen huis glansrijk af. In Doetinchem werden de Achterhoekers officieel kampioen van de eerste divisie. Daarmee spelen ze volgend seizoen in de Next Handball League (voorheen eredivisie).

Politie handboeien 1.JPG

Man uit Borculo reed masturberend voorbij meisjes: 'Ik ben heel dom geweest'

Een man (28) uit Borculo schaamt zich dood voor het masturberen in zijn auto terwijl hij meisjes inhaalde die naar school fietsten. "Ik ben heel dom geweest", zei hij vrijdag in de rechtszaak tegen hem.